23 Şubat 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Hayvan sevmeyen insan sevemez..
musakiroglu@mynet.com

Geçen akşam televizyonda, bazı sanatçıların hayvan hakları ile ilgili olarak Başbakan'la görüştükleri haberini izledim.

Başbakan seçim sonrası için, ziyaretçilere söz vermiş. Yeni yasalar çıkarılacak, hayvan hakları çok daha sıkı ve ciddi biçimde korunacakmış.

Başbakan'ın böyle bir şey söylemesi, hayvan hakları konusunda duyarlılık göstermesi çok güzel.. Güzel de niçin seçim sonunu bekliyor, orasını pek anlayamadım.. Ne yani hayvanlara yapılan zulüm, onların duydukları acı, çektikleri ıstırap kendisini şimdi belli etmiyor da seçimden sonra mı belli edecekmiş..

Benim, hayvanların da insanlar gibi acı hissettiklerini öğrenmem 6-7 yaşlarıma rastlar. Orta Saraçlı'daki bir komşumuz evin önünde ağaca bağladığı ineğini ‘tarlaya girip, mısırlara zarar verdi' diye elindeki odunla öyle bir dövüyordu ki..

Rahmetli babaannem dayanamadı gitti; önce tatlılıkla anlattı, ama nafile.. Sonra o da aldı eline bir odun, komşumuzun üstüne yürüdü. Allah'tan adam tepki göstermedi, babaannemin hiddetinden korktu, bıraktı kaçtı.

Ben de babaannemin yanına gittim, niye adamın üzerine sopayla yürüdüğünü sordum. Bana; “Hayvanların da canı var. Onlar da acı duyuyor. Gelip kurtarmasaydım hayvan acıya dayanamayacak ölecekti.” dedi.

Babaannem o ara hayvanın gözünün altından yüzüne doğru akan yaşları göstererek; “Bak acıdan nasıl ağlıyor, görüyor musun?” diye sordu.

Ben ilk kez hayvanların da acı duyduğunu ve ağladığını işte o zaman öğrendim. Daha sonraki yıllarımda hayvanın gözünden akan yaşın görüntüsü hiç gözümün önünden gitmedi.

Ayrıca hayatımda hiçbir hayvanı dövmedim, taş atmadım. Lise 2. sınıfa kadar büyüklerimin yönlendirmesi, emsallerime duyduğum özenle ava gittim. Ama o yıl bahçede fındık yediği için tüfekle yaraladığım sincabın başına giden ve feryatlar içinde çırpınan annesini görünce elime bir daha silah almadım.

Seksenli yıllarda Rahmetli Turgut Özal tarafından çıkarılan yasalarla hayvan hakları konusunda önemli iyileştirmeler yapılmıştı.

Rahmetli Özal'ın o yıllarda söylediği “Hayvanları sevmeyen, insanları sevemez” sözü beni çok etkilemişti. Bu söz bütün tazeliğiyle hala kulaklarımdadır.

Dünkü gazetede okudum, aralarında Ordu'nun da bulunduğu horoz meraklıları Trabzon'da düzenlenen festivalde buluşmuş, horoz dövüşü yaptırmışlar.

Horoz dövüşüne ilk kez 1980 yılında Isparta'da rast gelmiştim. Meydan bir yere etrafı kafes teliyle çevrili kum havuzu koymuşlar, içerisine saldıkları iki horoz birbirini öldürmek için kıyasıya dövüşüyordu. Öyle ki yüzü gözü kan revan içinde olan horozlar var güçleriyle saldırıyor, rakibini öldürmek için bütün gücünü kullanıyordu.

İnsanlar ise tezahürat gösterisinde bulunuyor, heyecandan nerdeyse ayakta duramıyorlardı.

Dayanamadım, bıraktım ayrıldım oradan.

Üstelik bu iş bahis üzerinden yapılıyormuş, yani horozlar birbiriyle dövüştürülerek kumar oynanıyormuş. Bunu da ilk kez orada öğrendim.

Dün gazetede okuduğum haber de öyleydi, düzenlenen horoz festivalinde horozların birbirleriyle dövüşü üzerinden bahse giriliyor, kumar oynanıyormuş.

İnsanoğlu'ndaki acımasızlığın, gaddarlığın vardığı boyutu görüyor musunuz? Kumara malzeme yaptıkları hayvanların acısına aldırmıyor, birbirlerini dövmesinden, öldürmesinden zevk alıyorlardı.

Jandarma devreye girmiş, horoz dövüşçülerini tespit edip “Hayvanları Koruma Yasası”na muhalefetten 1.850 TL para cezası veriyormuş. Ayrıca ellerinden horozlarını alıyor, kumar oynadıkları için de 154 TL ceza kesiyormuş.

Bu ceza ne kadar caydırıcı olabilir ki? Ayrıca diğer hayvanlar için de öyle.. Cezaların yeteri kadar caydırıcılığı yok.

Başbakan, madem söz vermiş seçim sonunu beklemeden yeni yasaların çıkmasını sağlamalı... Getirilecek caydırıcı cezalarla hayvanların uğradıkları haksızlıkların önü alınmalıdır.

Ayrıca toplumda hayvan sevgisini yerleştirmek için bir program çerçevesinde bir çalışma başlatılmalı, insanlarımıza hayvan sevgisi kazandırılmalıdır.

Rahmetli Özal çok doğru söylemişti; hayvanları sevmeyen insanları sevemez..Bu Haber 3058 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI