23 Şubat 2011 Pazar
İSMAİL SARI
“Taze gevrek simit”
Gölemci / Eğitimci- Yazar

 

 

Bütün  kavga, kutsal ekmek parası kazanma kavgasıdır. O kadar çok önemli ki şu ekmek parası; nice dövüşmelere, nice canlara ve nice malların ekmek parası kavgası hırsı ile zayi edildiğine tanık oluyoruz. Ne demiş atalarımız; “Aç it, fırın yıkar”. Toplumların huzurunu kaçıran, bazı aileleri birbirine düşüren, koru-komşuyu birbirine hasım yapan bir çok anlaşmazlığın nedeni, açlık fakirlik ve yokluktur.

      Geçtiğimiz günlerden birinde birkaç cenazenin namazını bir arada kıldık. Cenazeler omuzlandı ve herkes cenazesini arabaya yerleştirme telaşesi ile koşuştururken kalabalığın arasında bir simitçi, başında simit yığınlı tepsisi ile bağırıyor: “Taze Gevrek Simit!..” cenaze sahiplerinden yiğit bir genç, simitçinin üzerine yürüdü. Simitçi kaçmağa yönlenince simitleri etrafa saçıldı. Etraftakiler kovalayanı ayıpladılar.

     Olayı seyrederken kafam tepetakla oldu. Tam da ataların dediği gibi “Keçi can derdinde, kasap et derdinde”. İkisi de haklı. Bir yanda ölenini bir an önce ebedi istiratgahına yerleştirmek için, her işini bırakmış, belki bir simit bile yemeğe vakit bulamamış bir insan; öbür tarafta, bu telaşeli insanın yeme ihtiyacını kazanca çevirmeğe çalışan bir başka insan. İşte dünya hayatı, bu ikisi arasındaki gel-git hadisesinden başka bir şey değil. Çıkar çatışmaları ve toplumsal çatışmaların temelini oluşturur. Bu çatışmaların önlenmesi için toplumsal dengelerin bozulmaması gerekir. Bunun için de;

Öncelikle insan sevgisinin, ne pahasına olursa olsun iyi aşılanması lazımdır. Yunus Emre'nin ifadesi ile “Yaratılanı severiz, Yaratandan ötürü.”

Fakir-Zengin arasındaki dengenin iyi korunması gerekir. Peygamberlerimiz (s.a.v.)'in ifadesi ile “Komşusu açken kendisi tok yatan bizden değildir.(yani bizim toplum yapımızda yer bulamaz).”

Toplumsal hoşgörünün yerleştirilmesi zorunludur. Mevlana'nın ifadesi ile “Güneş gibi her mahluka faydalı olmalıdır”.

Sabır, bütün kapıları açar. Sabırlı olmayı toplumsal öğretilerde öncelikle aşılamak durumundayız. Kur'anın ifadesi ile “Allah, sabredenlerle beraberdir”.

      Simitçinin şahsında, bir toplum gerçeğini dile getirdik. Benzeri olayları her birimiz, toplum hayatımızda yaklaşık her gün yaşıyoruz. Dileriz ki benzeri olaylar her geçen gün toplum yapımızda azalsın ve sıfırlansın. 

 Bu Haber 2016 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI