17 Ocak 2009 Pazar 12:44
MUSA Ö. KIROĞLU
MHP sadece partisi için değil, Ünye için aradığı adayı buldu
musakiroglu@mynet.com

22 Temmuz 2007 Genel Seçimleri öncesinde bu köşemde yazdığım bir yazımda milletvekili aday adaylarını yorumlarken, “MHP bu aday adayları arasından aday seçerken çok zorlanacağa benziyor. Çünkü bu aday adaylarının her biri diğerinden üstün” diye yazmıştım.

Ta.. o zaman aklımdan da şöyle geçmişti. MHP artık eskisi gibi gençlik teşkilatındaki ülkücülerle sokakları idare etmek yerine, Türkiye'yi idare etmeye talip bir parti görüntüsü vermeye başladı.

İşte bu bu görüntü, o seçimde bütün etkili güç ve kesimler tarafından AK Parti etrafında yaratılan çekim odağına rağmen, MHP'nin de ciddi bir güçle Meclis'e girmesine yol açtı.

Şimdi bakın ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi konuşmalarından takip edin… Hiçbir konuşmasında, ülkenin idaresinin dışında, sokak siyasetine yol açabilecek tek bir kelam ediyor mu?

Aynı Devlet Bahçeli'nin Genel Başkanlığı'ndaki MHP, bir seneyi geçen bir süredir Büyük Çatı Projesi adı altında bir perspektif ortaya koydu. Bu projeyle MHP, partisinin Milliyetçi duruşunu merkeze taşımayı hedeflemiş görünüyor.

Dolayısıyla, bu MHP'nin Büyük Çatı Projesi, yaklaşan seçimler öncesinde Ünye'de Belediye Başkanlığı için aranan adayın sadece partileri için değil, asıl Ünye için bir aday olması kanaatini doğurdu.

Ben, uzun bir zamandır aday arayışı süresince, Ünye'deki MHP İlçe Başkanı ve ilçe idarecilerinin aradıkları adaya bu gözle baktıklarını gözlemledim. Parti olarak, vizyonu, ufku, hayat tecrübesi, yaşantı şekliyle Ünye'yi idare edebilecek kapasitede bir aday arayışına girdiler. Biliyorlardı ki, böyle birisi zaten, kendileri için olmazsa olmaz olan vatan, millet ve bayrak sevgisini de taşırdı.

İşte Mimar Nihat Şen adı, bu arayış ve çalışma sonunda ortaya çıktı. Belediye Başkanı adayı olması için kendisinin, Ünye'de her partiye mensup çok sayıda Ünyeli tarafından arandığı, konuşulduğu öğrenildi. Parti tarafından şahsi vaziyeti ve meziyetleri izlendi, gözlendi. Sonuçta, Ünye'nin içine düşürüldüğü sahipsizliğin ve çaresizliğin Mimar Nihat Şen'le aşılabileceği kanaatine varıldı. Bu yüzden aday yapılması doğru bulundu, uygun görüldü.

Dikkatinizi çekerim, MHP'liler bu çalışmaları sırasında önce MHP değil, önce Ünye perspektifinden hareket ettiler. Adayı böyle belirlediler. Olaya; ne şahıs hatırı, ne de parti bencilliği içinde baktılar.

Ben şahsım adına, Ünye Belediye Başkanı adayını böyle bir bakış açısıyla belirleyen MHP'yi kutluyorum.

MHP'yi, ayrıca ikinci bir kez de, Nihat Şen gibi birikimli, donanımlı, tecrübeli bir Ünye evladını bulup aday yaptığı için kutluyorum.

Bir de şunu yazmadan geçemeyeceğim; bazıları Ünye'de kendinden başka aday çıkamayacağı, çıksa da sembolik kalacağı kuruntusuna kapılıp, duruyordu. Ancak, Ünye'miz, tarihinde olduğu gibi, bugün de anaların ne evlatlar, ne adaylar doğurabileceğini her zaman göstermiş koskocaman bir ilçedir.

Bunun farkında olmayanlara, ya da böyle bir gerçeğe kulak asmadan Ünyelilere tepeden bakanlara 29 Mart'ta nasıl bir ders verileceğini hep birlikte göreceğiz.Bu Haber 2235 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI