25 Şubat 2011 Pazar
ARİF TAKICI
Madde bağımlılığı(5)
atakici52@hotmail.com

Sigara ölümleri rakamsal olarak hangi boyuttadır? Son tespitlere göre: Hiç sigara içmeyenlerde ölüm oranı: 100 binde 12, günde yarım paket içenlerde:100 binde 190, Günde 1 paket içenlerde:100 binde 400'dür.

Sigaranın iş gücüne etkisi: Sigara iş gücünü %20, fiziksel gücü% 12 düşürmektedir. Duman altı olanlar: Bilindiği gibi sigara kurbanları iki kategoride ele alınmaktadır. 1) Tiryakiler ( aktif içiciler) 2- Duman altı olanlar( pasif içiciler).

TİRYAKİLER: bizzat içerek kendilerini zehirlerken, kapalı yerde içmekle de oradaki içmeyenlere çok defa daha büyük boyutlu zararlar vermektedirler. Bu ikinci gruba duman altı olanlar'' veya'' pasif ‘'içiciler ismi verilmektedir. Sigara dumanının kapalı yerlerde içmeyenlere verdiği zararlar özet olarak şunlardır: Hiç sigara içmeyen, fakat sigara, içilen kapalı bir yerde 4 saat kalan bir kişinin tükürük ve idrarında, 10 sigara içeninkine eş değerde nikotine rastlanmaktadır. Pasif içicide lösemi: Sigara kullananlarla birlikte yaşayanlarda; lösemi riski 6,8, Göğüs kanseri riski 3.3. gırtlak kanseri riski 3.4 kez artmaktadır.

Pasif içicilerin içlerine çektikleri dumanın, toksin kimyasal madde bakımından daha yoğun olduğunu son araştırmalar ortaya koymuştur. Misal: Pasif içicinin aldığı dumandaki Benzol –apren, aktif içicinin aldığından 3 kez daha fazla… Dim eti – nitrozamin 50 kez daha fazladır. Ve kapalı yerlerde sigara içenlerin, içmeyenlere verdiği zarar, kapalı yerin boyutları ile içilen sigara miktarına bağlı olarak tiryakinin gördüğü zararın % 40'tan başlayarak, % 80,% 100 veya daha fazladır.

Duman altı olmaktan korunmak için ne yapılmalıdır?  Cevap: İçmeyenler, sigara içilen kapalı yerlerde bulunmamalı, oralarda oturmamalıdır. Sigara içen anne- babalara ve diğer içenlere kapalı yerlerde içilen sigaranın içmeyen insanlara ve bilhassa bebeklere ve gençlere verdiği ölümcül zararlar anlatılmalıdır. Zira Ülkemizde çoğu bebek ve çocuklar olmak üzere, 40 bin insan''duman altı'' sebebiyle hayatını kaybetmektedir. Sigara içmeyenlere Yeşilay'ın çağrısı şudur; Sayın vatandaş! Kapalı yerlerde ve nakil araçlarında sigara içenlerin dumanından kendini ve yakınlarını koru! Yasal haklarını da kullan. Yasal mücadeleyi bırakma!..Zira, hakkını aramayan insan ve toplumlar, hem hakkını, aynı zamanda haysiyetlerini de kaybederler.

SİGARANIN EKONOMİK ZARARLARI: ABD'de sigara içen bir işçi, çalıştığı firmaya yılda 4600 dolarlık bir yük getirmektedir. Aile bütçesinde sigaraya ayrılan pay, % 15'dir. Bu durumda zarar ikidir:

1) Beslenme zaafa uğramakta,

2) Hastalık sebebi artmakta.      Gençler sigaraya nasıl başlıyorlar?1- Bilgisizlik, cehalet, tehlikeden habersizlik. 2- Kötü örnekler; Sigara içen anne baba, öğretmen ve toplumdaki önemli kişiler. 3-Kötü arkadaş ve basındaki ve ekranlardaki reklamlar. Not, Yeşilay arşivinden faydalandım.Bu Haber 1925 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI