28 Şubat 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Çimento’ya mesaj var..
musakiroglu@mynet.com

Cuma günkü gazetemizin manşeti “Çimento'dan Ünyeliler neden şikayetçi” idi.

 Haberde, ÜTSO Başkanı Hasan Şimşek Ünyelilerin Ünye Çimento'ya duyduğu tepkinin temelinde, bu kurumun Ünye'ye karşı gösterdiği duyarsızlığın olduğuna dikkat çekerek özetle “Ünye Çimento artık bu tutumundan vazgeçmelidir” diyordu.

 Bu haber üzerine mailime bir mesaj gelmiş, bakın ne diyor:

 “Ben Çimento'nun işlemek için malzeme aldığı köydenim. 32 yaşımdayım, 30 yaşıma kadar köyümde çimentonun dinamit seslerini, evlerimizin zangır zangır titreyişini, aldığı malzemelerin tozunu, çamurunu yaşaya yaşaya büyüdüm.

Üstelik köyümün böğrü bu kurum tarafından delik deşik edilerek ortaya içler acısı bir görüntü çıkarıldı.

Kısacası Çimento Ünye'nin en güzel köylerinden olan köyümü yaşanmaz bir hale soktu.

Ben 30 yaşıma geldiğimde köyümden göçtüm, İstanbul'a geldim.

Köyümde bahçenin ortasında kocaman bir harman kenarında yemyeşil bir dünyada yapılmış dede evimde havam güneşim bol, mutluluk içinde yaşıyorken şu anda İstanbul'da rutubeti bol, güneş görmeyen ayda 500 TL kira verdiğim evde oturuyor, inşaatlarda çalışıyorum.

Sefilim, mutsuzum, huzursuzum ve artık bu yaşta erkenden hastayım.

Köyümde kalsam, oradaki mutluluğum sürse ben sefil olur muydum? Mutsuz-huzursuz  olur muydum? Böyle erken yaşta sağlık sorunları yaşar mıydım?

Bütün bunların sebebi beni köyümden göçmek zorunda bırakan Ünye Çimento'dur.

Rahmetli babam söylerdi, bu fabrika buraya -Ünye'ye getirisi olacak, para girecek, işsizlere iş kapısı olacak- diye açılmış.

Ama hani nerde?

Tam tersi fabrika yüzünden evimizi-ocağımızı terk etmek zorunda kaldık.

Hadi kuruldu, çalışacak üretim yapacak anladık. Anladık ta Ünye'den bu kadar götüren bir fabrika, bir kurum, bir firma nasıl bu kadar duyarsız olur, nasıl kafasını çevirip Ünye'ye bir bakma gereği hissetmez.

Bunun tek sebebi biz Ünyelileriz, çünkü gerekli tepkiyi göstermiyoruz.

Böyle olunca da -köpeksiz köy bulan değneksiz geziyor- misali Ünye Çimento bize aldırış etmiyor.

Ticaret Odası Başkanı'na teşekkür ediyorum. Ama bu açıklama bu şekilde kalmamalıdır. Ticaret Odası bu işin önüne geçmeli Ünyelilerin desteği ile Çimento'ya gereken ders verilmelidir. Bunun zamanı gelmişte geçiyor.

Bana gelince; tepki verilecekse “gel” desinler geleyim, “öl” desinler öleyim.

 *******************              ******************

Ünyeli hemşerimizin kelamı da, kalemi de çok güzel maşallah.

Bugüne kadar gerek gazete olarak, gerekse ben köşemde zaman zaman Ünye Çimento'nun bizlere yaptığı haksızlığa bir hayli dikkat çektik.

 Çektik çekmesine ama nafile.

 Çimento zerre tınmadı, “sağır sultan” rollerine yattı.

 Ama, bugün gelinen nokta kamuoyu tepkisinin daha üst düzeyde gerçekleştiği, örgütlendiği noktadır.

 Bakın son bir yıl içinde Çevre Derneği kuruldu, çatır çatır mücadele ediyor. Çevre konularına duyarlılık gösteriyor, tepkiler koyuyor.

 Temiz Ünye Çevre Platformu (TÜÇEP) kuruldu. Geçen hafta Cumhuriyet Meydan'da kuruluş duyurularını yaptılar. Çevre sağlığı, doğal değerler ve yaşam hakkı konusundaki duyarlılıklarını dile getirdiler. Mücadele başlattılar.

 Ayrıca Ünye Ticaret ve Sanayi Odası da bu konularda çok duyarlı. Geçen hafta Akçay'daki doğalgaz çevrim santrali ile ilgili konferans düzenledi. Ardından, bu santralin ilerde insan ve çevre sağlığı yönünden yol açabileceği zararları ölçebilmek için referans olması açısından şimdiden hava ölçümleri yaptırmak üzere harekete geçti.

 Diğer taraftan ilçemizdeki siyasi partiler ve diğer sivil toplum kuruluşları konuyla ilgili olarak eskisinden çok daha duyarlılar.

 Öyle eskisi gibi isteyen istediğin yerde santral, istediği yerde sanayi kuramayacak. Toplumda yükselen bilinç, gelişen tepki bunun işaretlerini gösteriyor. 

 Şu bilinsin ki; Ünye Çimento böyle giderse önümüzdeki süreçte çok kalmaz Ünyelilerden gerekli tepkiyi en üst perdeden görür.

 Peki, bu nasıl bir tepki olur?

 Bekleyelim, görürüz.Bu Haber 1999 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI