4 Mart 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
“Beyoğlu Sobetleri’ndeyim”
musakiroglu@mynet.com

Dün sabah eşimle birlikte İstanbul'a geldik. Hem birikmiş birkaç iş ve ziyaret için hem de davet edildiğim ÜNDER'in Beyoğlu Sohbetleri'ne katılmak için..

 Bu akşam, İstanbul'daki Ünyelilerin en tanımış, en aktif derneği olan Ünyeliler Derneği'nin ‘ÜNDER), Ünyeli Hattat Mustafa Rakım Efendi türbesi müştemilatı içindeki kültür-sanat salonundaki geleneksel sohbet programına katılacağım.

 Dernek Başkanı Sn. Ahmet Yılmaz iki ay kadar önce davet etmişti bu toplantıya. Eğer katılır da yerel basın ve Ünye ile ilgili kanaatlerimi..  Ayrıca geçmişten günümüze gerek basın gerekse siyasi hatıralarımı da içeren bir sunumda bulunursam çok memnun kalacaklarını belirtmişti.

 Tereddütsüz kabul ettim, toplantı tarihinde anlaştık. Nitekim nasip olursa bu akşam Beyoğlu Sohbetleri programında, Ünyeli ecdadımızdan çok önemli birisinin ünlü Hattat Ünyeli Mustafa Rakım Efendi'nin manevi huzurunda, İstanbul'da yaşayan hemşerilerimin de maddi huzurlarında birkaç dünya kelamı edeceğiz.

 İstanbul'da Ünyeli hemşerilerimizin çeşitli semtlerde kurdukları çok sayıda dernek var.

 Ben bunlardan bazılarının adlarını basından zaman zaman okuyorum. Her biri kendi kulvarında mücadele içindeler. Her biri Ünye'mizin parçası. Oralarda, gurbet eldeki kolumuz, kanadımız.

 Ünyeliler Derneği (ÜNDER) ise bu derneklerden en eskisi ve en köklüsü. Kurulduğundan bu yana 14 yıldır sürekli aktif.

 Derneğin kurucusu ve Kurucu Başkanı ve aynı zamanda bugünkü Onursal Başkanı AK Parti Genel Sekreteri, İstanbul Milletvekili Ünye'nin değerli hamisi Sn. İdris Naim Şahin.

 AK Parti Ordu Milletvekili Sn. Mustafa Hamarat, ÜNSEV Genel Sekreteri  Sn. Ayhan Doğan da başkanlık yaptılar ÜNDER'de..

 Şu andaki Başkanı ise Avukat Sn. Ahmet Yılmaz.

 Hepsinin döneminde de çok iyi çalıştı ÜNDER. Ünyelilerin İstanbul metropolünün içinde eriyip gitmemeleri, hemşerilik bağlarını yok etmemeleri için mücadele etti.

 Sn. Yılmaz, bakın nasıl tanımlıyor ÜNDER'i ve ÜNDER'in olmazsa olmaz amacını: “İnsanların yaşadıkları topluma, doğdukları ve bağlılık hissettikleri memleketlerine karşı sorumluluk içinde olması onların medeni vasıflarının en önemli göstergelerindendir.

 Bu vasfın ortaya konulması da ancak bir araya gelerek ve ortak amaçlar belirleyip bunları hayata geçirmekle olur.

 Günümüz gelişmiş toplumlarının yapısında sivil örgütlenme, (dernekleşme, vakıf) mantığı öne çıkmaktadır.

 Kamu sektörünün yetersiz kaldığı alanlarda her şeyi devletten beklemek ve sadece şahsi çıkar için çalışmak yerine, ortak çabaya yönelerek inandığı konularda hizmet etmesi insanları ancak yüceltir.

 İşte bu amaçlar doğrultusunda İstanbul merkezli olarak 1997 yılında kurulmuş olan ÜNDER (Ünyeliler Derneği) bu amaca hizmet etmek için çaba sarf etmektedir.

 Ünye'mizin ve insanımızın sosyal olgularda kültürel anlamda gelişmesine yardımcı olmak, ilçemizin müreffeh bir şehir olmasını sağlamak asıl amacımızdır.”

 Bu şiar, bu amaçla yoluna devam eden ÜNDER; düzenlediği kültürel, sosyal ve spor alanlarındaki aktiviteleriyle  insanların yaşadıkları topluma, doğdukları ve bağlılık hissettikleri memleketlerine karşı sorumluluk içinde olmasının en güzel örneğini sunuyor.

 ÜNDER'in başarısı ve başarılarının devamı Ünye'mizin başarısıdır ve başarılarının devamı olacaktır.

 Ben de bu emeğe bir damla alın teri katmak, katkıda bulunmak için bu akşam Hattat Mustafa Rakım Efendi kültür salonundaki Beyoğlu Sohbetleri'nde olacağım.Bu Haber 2492 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : istirkrarınıza teşekkür Tarih : 4 Mart 2011 / Pazar Üye Adı :Ayhan DOĞAN
Sn. KIROĞLU, sizi yaklaşık 15 yıldır tanıyorum. İzliyorum diyemiyeceğim, lakin siz kendinizi farkettiriyorsunuz. Bir yerde geçmişinizden sözederken ''amatör ruhuyla gazeteciliği sürdüren'' olarak nitelendiriliyorsunuz. Bana göre nice profesyonel olarak geçinenlerin nezdinde ileri düzeyde profesyonelsiniz, gazetecilikte ve de seviyeli ve istikrarlısınız. Belki, amatör değil de yerel, ya da bölgesel olarak tanımlamak daha isabetli olur yazarlık anlayışınızı. Keza; Ünyemizi Dünyaya tanıtmakta, tarihe kayıt düşmekte, güncel veya dinamik Ünye yapısını mütemadiyen, hiç erinmeden, üşenmeden, bıkmadan, usanmadan yazmanız sizin farkındalığınızı ortaya koyan önemli bir yönünüz. Ünyede özellikle, temsil ettiğiniz yayın camiası olarak seviyeli, edepli, bilinçli, zengin muhtevalı ve de belden aşağı vurmayan gazetecilik anlayışınız dikkate değer bulunmaktadır. Tebrik eder, kutlarım.Sizinle bizler sıladakiler, gurbettekiler , köylüler, kentliler gurur duyuyoruz açıkcası. Şu anda saat 15.30 Ankaradayım. 16'da İstanbula hareket edeceğim. İnşallah yetişebilirsem ÜNDER'in mekanındaki sohbetinden istifade etmeye çelışacağım. Yetişemez isem sana ve dinleyenlerine selamlarımı iletiyorum. Allah yar ve yardımcınız olsun. Ayhan DOĞAN (ÜNSEV Genel Sekreteri)
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI