26 Mart 2011 Pazar
ARİF TAKICI
Alkol -1
atakici52@hotmail.com

Alkolü bir süre kullananlarda ortaya çıkan alışkanlık haline alkol bağımlılığı veya alkolizm denilmektedir. Alkol bağımlısı giderek çalışamaz hale gelir. Görevlerini yapamaz. İşini, kazancını kaybeder. Günlerini içmekle geçirir. Ailesine ve topluma yük olur. Bağımlı olmak, alıştığı maddenin esiri (tutsak) olmak demektir. Bu esaret insanı hastalıkların, kalabalıkların, kavga ve cinayetlerin ve daha ağır uyuşturucuların vartalarında mezara kadar ulaştırır. Zaten hayatını içki ve uyuşturucuya satmış kişiler kesinlikle yaşayan ölülerdir. Her türlüsü ile içki ve uyuşturucular hastane, hapishane ve tımarhanelerin sermayesi ve çabuklaştırdığı ölümün de kendisidir. Dahası bu oltaya takılanlar için belki de kurtuluştur.

Alkollü içkilerin belli başlı organlardaki tahribatı nelerdir?...

Cevap: Sigaradan itibaren bütün içki ve uyuşturucuların en büyük zararı beyne ve merkezi sinir sistemine dönük olup, diğer bütün organlara da sayısız zararları söz konusudur.

İçkinin kalbe zararları: Alkol kalp ve cilt damarlarını genişletir. Kalbin çalışma hızını artırır, kan dolaşım düzenini bozar, damarların sertleşmesine, tansiyonun ( kan basıncının ) artmasına, felç ve ani ölümlere sebep olur. 

İçkinin karaciğere zararları: Karaciğer hücrelerinde yağlanma meydana gelmesine, siroz hastalığına Sebep olur. Karaciğer büyür. Karaciğerin görevi dışarıdan gelecek zararlı maddeleri zararsız bir hale getirmektir. Karaciğer, içkiyi zararsız hale getirmek için çalışırken fazla yorulur, vazifesini tam yapamaz olur, birçok zararlı masddelerin vücuda girmesine ve çeşitli hastalıklara sebep olur.

 İçkinin böbreklere zararları: Alkollü içkinin hangi çeşidi olursa olsun böbrekleri bozar, zamanla iş göremez hale getirir. İdrar bolluğu veren bira, böbrekleri temizlemez, bilakis yorar. İçki böbrek iltihaplarına, idrarda şeker ve cerahat gibi anormal cisimlerin meydana gelmesine yol açar. İçkinin mide ve bağırsaklara zararları= İçki mide ve iç zarında yanma hissi meydana getirir, mideyi bozar, ağrı yapar, mide hastalıklarından olan gastrit ve ülsere sebep olur.

İçkinin akla zararları: İçki akıl ve hafızayı zaafa uğratır. Kıskançlıklar ve unutkanlık meydana getirir. İçki beyni uyuşturur, yürümekte zorluk çekilir, kol ve bacak çekilmelerine, yüz ifadesinde bozukluklara sebebiyet verir. İnsan irade ve dengesini kaybeder. Sarhoş, küçük abdestini de üzerine edebilir ve nihayet kendini bilmez bir halde sızar kalır. Bunlar sadece bir özettir! 

İçkinin sinir sistemine zararları: Sinirler alkole karşı hassastır, sinir hücreleri zedelenir. El titremeleri, tikler, felçlerden tutun, bütün ani ölümlere varıncaya kadar nice felaketlere sebebiyet verir. Heyecan, telaş, korku, sinir buhranları ve kıskançlık, çeşitli ruhi bozukluklar, içkinin meydana getirdiği normal hallerdendir.

NOT: Yeşilay arşivinden yararlandım. Bu Haber 2333 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI