12 Mart 2011 Pazar
ARİF TAKICI
Alkol-2
atakici52@hotmail.com

Alkolün aile hayatına zararları: İçki, aile huzurunu, aile saadetini bozar, aile yuvasını temelinden sarsar. Ayyaş yalnız kendisini düşünür, çocuklarının ihtiyaç ve isteklerine kulak asmaz. Onların haklarını tanımaz. Ailede nizam ve intizam diye bir şey kalmaz. Akşamları ağız tadı ile bir yemek bile yenmez, çocukların gözyaşları dinmez. Baba çocuklarına terbiye veremez, onları güzel ahlaklı yetiştiremez. İçki insana ailesini ve çocuklarını ihmal ettirir, ailede sevgi ve hürmet diye bir şey kalmaz. Çeşitli geçimsizlik ve kavgalar baş gösterir. Maddi sıkıntılara, çoluk çocuğun aç ve sefil kalmasına, onların başka çocuklar karşısında hor görülmesine, tahsillerinin yarım kalmasına, ahlaksız ve cemiyette zararlı birer ferdi olarak yetişmesine sebep olur. Şiddetli geçimsizlik sebebiyle boşanmalara, mesut bir yuvanın yıkılmasına, hatta cinayet ve intiharlara sebep olur ki, yuvayı temelinden yıkar.

İçkinin topluma zararları: Çalışma gücü azalır, böylece kazancı az olur. Devam eden israf ve sefahat memleketin fakirleşmesine sebebiyet verir. Sakat ve başkasının sırtından geçinen dilencilerin türemesine, ahlakın ve manevi değerlerin yok olmasına sebep olur. Memlekette sefalet ve sefahat çoğalır, ahlaksızlık yayılır, kazalar, facialar ve çeşitli hastalıklar ortalığı kaplar. Ve bütün bunlar bir milletin ortadan kalkmasına, medeniyetlerin sona ermesine sebep olabilir. Tarih bunun misalleri ile doludur. Ahlaken çökmüş, çalışmayı terk edip zevk ve sefaya dalan nice milletler ve medeniyetler bu halleri yüzünden bir gün olup tarihten silinip gitmişlerdir. Alkol ülkede nizam ve asayişi bozar. Çeşitli kavgalara, anlaşmazlıklara, cinayetlere sebep olur. İtimat ve emniyeti yok eder, bunun için karşılıklı yardım ve iş görmeyi önler.

Alkolün toplumda sebep olduğu olaylar: Ülkemizde işlenen suçların % 66''sı alkol kaynaklıdır. ÜLKEMİZDE GENEL OLARAK: İşlenen suçların % 66''sı, Trafik kazalarının % 61''i alkolden kaynaklanmaktadır.

Dünya sağlık teşkilatının araştırmasına göre: Cinayetlerin % 85''i, Irza tecavüzlerin % 50''si, Şiddet olaylarının %50''si, Trafik kazalarının% 50- 65''şi alkollü iken işlenmektedir.

YİNE: Eşlerini dövenlerin %70''i, İşe gitmeyenlerin % 60''ı, Boşanmaların % 80''ine alkol sebep olmaktadır. Son on yılda bu ülkelerde alkol harcamalarının % 60 arttığı, birçok ülkede alkol bağımlılarının, tüm nüfusa oranla % 64 ile % 10 arasında bulunduğu ifade edilmiştir. Bu duruma göre ülkemizdeki alkol bağımlısı 6 milyon civarıdır. Alkol, devamlı kullananlarda beyin şişmesi, kas harabiyeti, organizmanın mikroplara karşı direnme gücünün azalması ve bütün bu hastalıklara karşı, gerek hastalığa karşı yakalanmada, gerek tedavide, bünyenin olumsuz bir vasat hale gelmesini hazırlar. Ayrıca alkol kullanımı; akıl hastanelerine yatanların % 40 ila 60''ında, Genel tutuklamaların %50' sinde, temel sebebi oluşturmakta, intihar olaylarında da alkolün etkisi, içmeyenlere oranla 58 kat fazla bulunmaktadır.

Yeşilay arşivinden yararlandım.Bu Haber 1692 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI