17 Mart 2011 Pazar
İSMAİL SARI
İzmarit Harmanı
Gözlemci-Eğitimci Yazar

Birkaç genç Cumhuriyet Meydanı'nda toplanmışlar bir şeyler yapıyorlar, yanlarına yaklaştım, selam verdikten sonra ne yaptıklarını sordum. Sigara izmaritlerini toplamışlar; karıştırıyorlar, seriyorlar, topluyorlar. Kimin ne yaptığı belli değil. Karışık bir hal. İçlerinden birisi benimle ilgilenmeğe başladı. Konuşamıyor, zorlanıyor, söylemek istemiyor. İçlerinden tanıdığım kimse de yok. Görünüşleri hep yabancı gibi; ızbandut gibi genç insanlar. Bir defa takıldım, ayrılamıyorum da. Nihayet benimle ilgilenen gencin konuşma yetisi düzeldi ve anlatmağa başladı:

 “Biz bu izmaritleri topluyor, kurutuyor, iyice içlerini karıştırıp harmanladıktan sonra dal sigara yaparak satıyoruz. En çok okul yanlarında satılıyor”, dedi.” Nasıl sardıklarını sordum; depoda makinelerinin olduğunu söyledi. Diğer çalışanlar hepsi birden, bana anlatana bağırmağa başladılar: “Bizi söyler, niçin anlatıyorsun” diyerek üstüme yürüdüler. Korkudan kaçarken bir uyandım ki hoca sabah ezanı okuyor.

       Sabah, çarşıya inince doğruca o sıkıntıları yaşadığım meydana vardım ve inceleme yaptım. Gördüm ki, her taraf sigara izmariti dolu. Çöp sepeti boş duruyor, izmaritler yere atılmış. O gün akşama kadar sokaklarda izmarit kovaladım; o kadar çoktu ki!...

          Şimdi bu sigara içen insanlarımıza sesleniyorum:

1-               Öncelikle sigara, sağlığımızın en büyük düşmanlarından biridir ve belki de en önemlisidir. Kurtulmak için mücadele ediniz. Kolay olmadığını biliyorum; ancak zoru başarmak durumundasınız.

2-               Sadece kendinize değil çocuklarınıza da kötülük ediyorsunuz. Çünkü sigara içenlerin çocukları da, belki hepsi değil ama büyük çoğunluğu sigara içiyor. Büyüklerine özenti nedeniyle alışıyorlar.

3-               Büyüklerimizin dediği gibi “Parasını el alır, dumanını yel alır; sana da hastalığı kalır.” İşin ekonomik yönünü de düşünmek gerekir. Bir arkadaşın, ömür boyu içtiği sigarasının toplam olarak ortalama hesabını yaptık da bir daire fiyatını geçtiğini gördük.

4-               Sigara içen tiryakilerimizden bir vatandaşlık ricamız var; sigara içmenizi istemiyoruz ama madem ki içiyorsunuz, lütfen izmaritlerinizi bizi rahatsız edecek şekilde atmayınız. Yollarımızda, gezip-dolaştığımız yerlerde izmarit görmek istemiyoruz. Aslında sizler de istemiyorsunuz ama kötü alışkanlıklarımızdan birisi olmuş bu,  rastgele artıklarımızı yerlere atmak.

      İzmaritlerle ilgili bu yazımın altına şunu da not etmek istiyorum; insanlarımızın arazide gezerken uyguladıkları bazı davranışlarını şehir hayatında terk etmesini öğrenmelidirler. Çarşı-pazarda gezerken rastgele sümkürmek ve tükürmek kadar çirkin bir davranış düşünülemez. Bunları yapanları uyarmak da her birimizin vatandaşlık görevidir.

Saygı ve sevgilerimle…..  Bu Haber 1721 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI