26 Mart 2011 Pazar
ARİF TAKICI
Alkol - 3
atakici52@hotmail.com

BİRA: Bira, en ağır alkolü içkilere ve diğer uyuşturuculara giden yolun başlangıç noktası; alkolizm ve narkotizm afetine ve arkasındaki bütün çılgınlıklara açılan şer kapısıdır. Evet, bira hafif alkollü, gazoz endamlı yutturmacasına rağmen içinde% 7 ila 15 oranında alkol bulunan ve alkol bağımlılığına düşen insanların % 80'ini bu uçuruma iten alkollü içkidir. Trafik kazalarında önemli payı olan bira, terkibindeki alkolün kana daha çabuk karışması sebebiyle kısa zamanda sarhoşluk verir. İnsanların birayı hafif görmesi nedeniyle, bira tüketiminde meydana gelen hızlı artış, gerek alkolizmi, gerekse narkotik bağımlılıklarını ve kaza belalarını da çok büyük oranda artırmaya devam etmektedir. Aile içi şiddet ve geçimsizliklerin, stat anarşisinin baş sebebi biradır. Bira, biracı ve birahane üçlüsü, gençlerimizi ölüme götüren unsurlardır. 

İçkinin kalbe faydası var mıdır?

Cevap: Bu sözler içki içenlerin kendilerini haklı göstermek için uydurdukları bahanelerdir. Veya görünüşte faydalı sanılıp, aslında zararlı olduğu halde bunu bilmeyenlerin kasıtlı sözleridir.

Soğuk havalarda içki insanı ısıtır mı? 

Cevap: İçkinin aldatıcı tesiri burada görülür. İçki vücuda girdiği ve damarlara yayıldığı zaman deri damarları genişler ve deriye fazla kan hücum eder. Kan sıcak olduğu için deriyi ısıtır. İnsan sıcaklık hisseder. İçen bir kimse de içkinin kendisini ısıttığını zanneder. HAlbuki bu hal geçicidir. Damarlar genişlediği ve kan fazla soğuk havayla temas ettiği için, kan kısa bir zamanda soğur. İnsanı daha çok üşütmeye, çok soğuk havalarda ise donmasına sebep olur.

İçki ilaç olarak kullanılır mı?

Cevap: Alkol, antiseptik olarak ancak deri dışındaki pansumanlarda kullanılmakta ise de, bunun mikropları öldürücü olmaktan ziyade tespit edici olduğu bugün anlaşılmış bulunmaktadır.  Ancak bazı zararsız mikropları öldürür. Zararlı olan verem, veba, tifo ve kolera gibi mikropların hiçbirini öldürmez. Bilakis vücudu zayıf düşürmesi sebebiyle bu mikropların daha çok tahribat yapmalarına sebep olmaktadır…

 İçki bir gıda mıdır?

Cevap: Alkol; karbon, hidrojen ve oksijenden meydana gelir. Bu maddeler vücut için lazım olan sıcaklığı meydana getirdiğinden, bazıları alkolü bir gıda maddesi zannederler. HAlbuki gıda maddeleri insan organlarını besleyicidir. Alkol ise insan organlarını yıpratır, hatta tamamen bozar. Bunun için alkol asla bir gıda maddesi olamaz.

İçki insanı şişmanlatır mı?

Cevap: Bu da içkinin aldatıcı bir halidir. Alkolün tesiriyle bağırsak hücreleri sersemleşir. Lüzumlu gıdayı almakla görevli olan bağırsak bu vazifeyi ölçülü olarak tam yapamaz. Lüzumsuz fazla maddeleri de alır. Vücut bunları kullanmadığı için lüzumsuz yağ depoları halinde toplar ki bunun fayda yerine zararı vardır. Her ne kadar alkol insanı şişmanlatır ise de, bunun zararından başka yönü yoktur. Bilhassa kalp ve karaciğer yağlanmaları çok tehlikelidir.

İnsan vücudunun diğer maddeler gibi alkole de ihtiyacı var mıdır?

Cevap: Bazı kimseler vücudun alkole de ihtiyacı olduğunu söylemişlerdir. Bunun ilmi olarak hiçbir dayanağı olmadığı gibi kesinlikle de yalandır. Alkoliklerin uydurmasıdır..Bu Haber 2026 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI