19 Mart 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Haznedar, bağımsız aday olursa ne yapar?
musakiroglu@mynet.com

 

Bağımsız aday olup milletvekili seçilmek, Meclis'e gidebilmenin en zor yoludur. Bu yüzden elden geldiğince bu yoldan yani bağımsız aday olmaktan kaçınılır. Eğer imkanı varsa durumu müsait bir partiden, seçilebilir bir yerden sıra mücadelesi vermek daha doğru gelir milletvekili olmak isteyenlere.

 

         Bağımsız aday, bağımsız milletvekili derken son yıllarda Güneydoğu bölgemizde, partileri % 10'lik Türkiye barajını geçemeyeceği için bağımsız aday olup seçime girenleri bağımsız adaydan sayamayız. Çünkü onlara oy veren her seçmen bilir ki onların bir partisi var ve seçilir seçilmez o partiye geçecekler.

 

Bağımsız aday; şahsi vaziyetiyle ortaya çıkan, oyu şahsına isteyen, vatandaşlara verdiği sözleri şahsı adına veren kişidir.

 

Ordu'da benim bildiğim, 1973 yılındaki seçime bağımsız olarak girip kazanan Sn. Mustafa Kemal Gönül'den sonra bağımsız başka bir aday seçim kazanamadı.

 

Şimdi bu seçimde de Sn. Murat Haznedar'ın bağımsız aday olacağı konuşuluyor. Eğer aday olursa kazanıp kazanmama şansı tartışılıyor. Bana da soruluyor, şansı var mı deniyor?

 

      Ben Sn. Haznedar'ı 5-6 sene önce Sn. Mustafa Sarıgül'ün avukatı ve danışmanı olarak tanıdım. Ayrıca Sn. Sarıgülle siyasi yakınlığı olduğunu da gördüm. Daha da ilerisi onun siyasi ekibinin içinden birisi olarak çalışmalar yaptığını gözlemledim. Gazetemizde haberlerini yaptık.

 

Siyaseti seven, siyaset yapmak için zaman ve zemin farkına aldırmadan her an her yere koşan yapısıyla Sn. Haznedar bu alanda iddialı olduğu izlenimi verdi hep bana.

 

Sn. Sarıgül'ün önderliğindeki Türkiye Değişim Hareketi'nin kurucuları arasında yer aldı. Sn. Sarıgül işi yarıda bırakıp yönünü CHP'ye çevirince Sn. Haznedar Ordu Değişim Hareketi olarak yola devam kararı aldı.

 

Şu anda da ekip arkadaşlarıyla bağımsız aday olarak seçime girme hazırlıkları yapan Sn. Murat Haznedar, gazetelere de yansıyan haberlerde okuduğumuz gibi köy köy, bel de belde, ilçe ilçe Ordu'nun hemen her tarafında çalışıyor.

 

Peki, ne yapar Sn. Haznedar, yani bağımsız aday olursa seçilebilir mi? Doğru mudur bilmiyorum yeğeni olduğu söylenen Sn. Mustafa Kemal Gönül'ün bundan 38 yıl önce başardığını başarır, Meclis'e gidebilir mi?

 

Bağımsız adayların seçilebilmesi için en başta kendi çevresinde oluşmuş, oy vermek için kendisini tercih eden bir kitlenin olması gerekir, bu bir..

 

İkincisi; konjonktürün de bağımsız adaya kapı açması, yeşil ışık yakması önemlidir. Bu ne demektir? Bağımsız adayın en önemli oy kaynağı tepki oylarıyla kararsız oylardır. Eğer bir seçim döneminde partilere karşı bir memnuniyetsizlik, bir beklentisizlik oluşmuşsa bu durumda oluşan tepki oylarının bağımsız adaylara yönelmesi ihtimali büyüktür. Diğer taraftan bunun benzeri bir kesimde kararsız oylardır. Ses getiren güçlü bağımsız adaylar kararsız oyları almakta avantajlıdırlar. 

 

  Üçüncüsü, bağımsız adayın seçim masrafının altından kalkma gücüdür. Bağımsız milletvekili adayı, bağımsız belediye başkanı adayı gibi sadece bulunduğu yerde seçime girmiyor. Seçime katıldığı ilin her tarafı onun seçim bölgesidir. Ordu'da seçime giren bağımsız aday merkez dahil 19 ilçenin tümünde, tüm belde ve köylerde çalışmak durumundadır. Böyle büyük bir alandaki çalışmanın masrafı da büyüktür. Onun için kazanmaya oynayan bağımsız adayın bütün bu masrafların altından kalkabileceği maddi gücünün bulunması gerekir.

 

Bu üç kriter ışığında Sn. Murat Haznedarı değerlendirdiğimizde ne görürüz? Tabi bunu en iyi Sn. Haznedar'ın kendisi görür, kendisi bilir…Her ne kadar avukat da olsa aynı zamanda iş adamıdır ve reel hayatın içinde birisidir. Hesabını iyi yapar.

 

Birinci kriterden hareket edecek olursak; benim gördüğüm Murat Bey'in çevresinde oluşmuş, kendisine destek veren bir kitle var. Ne kadar yeterlidir, değildir tabi onu bilemem ama kendisi adına hareket eden bir çevresi var.

 

İkincisi; Türkiye 12 Haziran seçimlerine giderken tepki oyları ve kararsız oyların durumu nedir? Görüldüğü kadarıyla en azdır. Çünkü ülke şu anda AK Parti ve muhalefet olarak iyice kutuplaşmış durumda. Bu tür kutuplaşmalar herkesin kendi partisine daha çok sarılmasına yol açar. Dolayısıyla tepki ve kararsız oy nispetleri böyle durumlarda geriler.

 

Üçüncüsü; Sn. Murat Haznedar maddi imkan ve güç olarak seçim masraflarının altından kalkabilecek bir aday görüntüsü veriyor.

 

        Gerçi, Sn. Haznedar bağımsız adaylığını açıklamış değil. Bir bakarsın davet alır, bir partiden de aday olabilir gibi geliyor bana.

 

İster bağımsız olsun, ister partiden olsun Murat Bey aday olursa bu zamana kadar yaptığı çalışma, edindiği güç, birikim ve tecrübesi bundan sonra yapacağı geniş kitle çalışmasına alt yapı olarak yeter de artar. Önemli olan Ordu ilinde her tarafa ulaşması, yayılması, yaygınlaşması, en geniş taraftar desteğini sandığa götürmeyi becermesidir.

 

Bir de şunu söyleyeyim; bağımsız aday olarak bu işi Sn. Murat Haznedar yapamazsa kimse yapamaz.

 

 Bu Haber 2397 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI