23 Mart 2011 Pazar
İSMAİL SARI
Modern hayatın külfetleri ve riskleri
Eğitimci - Yazar

İnsanoğlu, yaşadığı ortamı değiştirme, geliştirmek ve yenilemek arzu ve yeteneği ile yaratılmıştır. İlk insan Hz. Adem ve eşi Havva validemizden bizlere kadar gelen insanlık tarihi boyunca, şu ihtiyar dünyamızda çok hem de çok şeyler değişmiştir.

Eski devirlerde yaşayan insanların günler, belki aylarca yürüyerek kateddiği yolu biz bugün saatler içerisinde kat ediyoruz. Modern enerji kaynakları sayesinde ısıtma ve aydınlatma konularındaki değişim ve gelişmeler, rakamlar ve kelimelerle izahın kat kat üzerindedir. Modern üretim alet ve edevatı olmasa bugünün ihtiyaçlarını karşılama şansımız yoktur. İletişimdeki değişim, gelişme ve kolaylıkları kalemlere döküp anlatmaktan aciz kalırız. 

Bütün bu güzelliklerin risk ve külfetleri de olacaktır elbette. Ulaşım araçlarında trafik kazaları, enerji kaynaklarında patlama ve benzeri tehlikeler, hızlı üretim alanlarındaki kazalar, modern iletişimin evlerimize ve hatta gizli hayatımıza kadar giren pervasız gelişmesi; gizli kalmasını istediğimiz bazı sırlarımızı, bizden habersiz öğrenerek ifşa edebiliyor olması. Saymakla bitiremeyecek kadar çok sayıda risk ve külfetler vardır.

Örnek: Son günlerde Japonya'nın ve bütün dünyanın başına bela olacak şekilde tehdit unsuru haline gelen nükleer enerji kaynaklarının, bir doğal afet sonucu meydana getirdiği tehlike…

İnsan eliyle ve aklı ile meydana getirilen modern hayatın külfetlerini usulüne uygun şekilde göğüsleyemezsek, tehlike ve riskleri de o ölçüde artar. Baştan savma, erinme, hırsızlık, planlama zafiyeti, usulsüzlük, ehil olmayanlara teslimiyet gibi birçok insan kusuru nedeniyle modern hayat çekilmez hale gelir.

Ben bu yazımda, belki büyük çoğunluğumuzu ilgilendiren bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Geçen hafta bir tanıdık cenazesi nedeniyle bir köye gittim. Cenazeyi mezarlığa götürürken küçük bir dereden geçtik. Dere kenarlarına atılmış olan çok sayıda “çocuk bezi” gördüm. Ayı manzarayı başka yerlerde ve kendi köyümde de görmüştüm. Ve yakın çevredeki insanları uyarmıştım. Ancak o cenaze halkının geçtiği yerde gördüğüm çirkin ve medeniyet ölçülerinden çok uzak olan manzara, beni çok etkiledi, bu yazıma mesnet (dayanak) oldu.

Çocuk bezi ve benzerleri, modern gelişmelerin ve yaşam tarzının bizlere sağladığı çok güzel kolaylık ve imkanlardandır. Ancak bu imkanı usulüne uygun şekilde kullanmazsak, bir bez parçasını kullanımdan uzak bir yere gömerek imha etme külfetinden kaçınırsak modern hayatı kendimize zehir eder çekilmez hale getiririz. Şırıl şırıl akan güzelim su kaynağını, çocuğumuzun bezi ile kirletme hakkını nereden aldık? O suyun akıp gittiği mesafelerde abdest alacak insanları, su içecekleri, belki evinde kullanacakları nasıl düşünmeyiz? Bu düşünceleri çoluk-çocuğumuza nasıl öğretmeyiz? Sevgili Peygamberimizin “Su kenarlarını pisletmeyiniz” sözünü nasıl bilmeyiz? Bu, ne vahşettir bizim için. Yüzde doksanı Müslüman olan bir topluma bunlar yakışır mı? Peygamberimizin (s.a.v.) “Temizlik imandadır” sözünü sürekli söylemez miyiz?

Şirin Ünye'mizin güzel insanlarından bu ve benzeri konulara özen göstermesini, kusurlu olan komşu ve tanıdıklarını usulüne uygun şekilde kırmadan-dökmeden uyarmalarını arzu ediyor, saygılar sunuyorum.Bu Haber 2358 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI