26 Mart 2011 Pazar
ARİF TAKICI
Alkol - 4
atakici52@hotmail.com

Alkol zihni açar mı? Cevap: Alkol akıl, irade ve ahlak kontrolünü kaybettirir, zihne geçici bir neşe verir. Bu aldatıcı uyanıklık sebebiyle bazıları içkinin zihni açtığını sanır. HAlbuki içki içenin dili uyuşur, dikkati azalır, iradesi zayıflar. Sarhoş bir kimse otomobil kullanamaz, sarhoş bir doktor ameliyat yapamaz, sarhoş bir öğretmen öğrencilere ders veremez. Bunların hepsi kanunen yasaklanmıştır. İçki zihni açsaydı hiç yasaklanır mıydı bunlar?

Şu halde görünüyor ki, içkinin hiçbir faydası yoktur insan ve toplum hayatına verdiği sayısız zararlardan başka…

İçki alışkanlığının sebepleri: İçki bu kadar kötü olduğu halde niçin insanlar bu kadar çok içiyorlar, içki alışkanlığının sebepleri nelerdir? Cevap: İçki alışkanlığına götüren birçok sebepler vardır. Başlıca kötü örnekler, kötü arkadaş, dolaylı, dolaysız reklAmlar başta olmak üzere, irsiyet ve müsait yapı, sefalet ve ıstırap, teşvik ve tavsiye, kötü terbiye, dini ve ahlaki bağların gevşemesi, özenti ve diğer sebeplerdir.

İçki alışkanlığında kötü örnek ve medya yayınların payı nedir? CEVAP: İnsanlar bilhassa çocuklar ve gençler daima örnek arayışı içindedirler. Bilhassa, anne –babanın, öğretmenin ve toplunda önemli kişilerin yaşam ve davranışları onları büyük ölçülerde etkiler ve taklide götürür. Ayrıca, reklAm ve propaganda tarihin ve asrımızın en büyük tahrip ve yanılgı aracı ve silahıdır. Bu sebeple insanlar basından, sesli ve görüntülü yayın araçlarından aldıkları özendirici bilgi ve izlenimleri şuur altında saklar ve ilk fırsatta denemeye ve tatbikata koyarlar. Pedagoglar, kötü arkadaş ve örneklerin kişiliğin gelişmesinde % 70 ila % 80 payı olduğunu söylemişlerdir. Bu nedenle Devlet ve aile bu konuda çok dikkatli ve tedbirli olmak zorundadır.  İçki alışkanlığında irsiyet ve müsait yapının rolü nedir? Cevap: İçki alışkanlığının irsi olduğu( ana babadan evlada geçtiği) uzmanlarca bildirilmektedir. İstatistikler, alkoliklerin   %30'unda veraseti sebep olarak göstermektedirler. Zayıf karakterli olanlar, başkalarının kolayca tesiri altında kalanlar da içkiye çabucak alışırlar.

İçki alışkanlığından kurtulmada irade ve maneviyatın rolü nedir? Cevap: Dünyanın bin bir çeşit acı ve ıstırabı vardır. Ayrıca fakirlik ve sefalet bir kimsenin ruh sağlığını bozarsa, o kimse durumunu unutmak için kadehe sarılır. İçtikçe fakirlik ve sefaleti artar. Sefaleti arttıkça tekrar içkiye sarılır. Ve bir çıkmaz dairenin içine girilir. Ancak, sabreden, çalışan ve Allah'a güvenen iradesi kuvvetli kimseler bundan kendini kurtarabilir. İradesi zayıf olanlar da kendisini içkiye kaptırır gider. 

Not: Yeşilay arşivinden yararlandım. Bu Haber 1903 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI