28 Mart 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Dubleyol, Organize Sanayi, Liman...
musakiroglu@mynet.com

2002 seçimleri sonrasında gerek gazete olarak gerekse ben de köşe yazılarımdaki yorumlarımda üç konu üzerinde özellikle yoğunlaştık.

Bunlar Ünye-Akkuş-Niksar yolunun duble yol olarak yapılması…

Ünye Limanı mendireğinin 200 metre daha büyütülerek asgari 30 bin tonluk gemilerin yanaşabileceği bir liman haline getirilmesi…

Organize Sanayi Bölgesi'nin kurulması…

Dediğim gibi bu üç konu üzerinde özellikle yoğunlaştık. Çünkü Ünye'nin ve yakın bölgesinin geleceğinde bu üç konu çok önemli.

Niye bu kadar önemli derseniz, bakın şunun için:

Ünye-Akkuş-Niksar duble yolu iki büyük bölgeyi direk Ünye ile buluşturan bir güzergah...

Akdeniz'den ve İçanadolu Bölgesi'nden Karadeniz'e ulaşan en kısa yol olan bu hattın duble yol yapılmasıyla birlikte Ünye, bu iki bölgeyi Karadeniz'e ulaştıran merkez üssü haline gelme fırsatı yakalayacaktır.

Aslında dubleyol işin yüzde ellisi, diğer yüzde ellisi ise Ünye Limanı'nın büyütülmesidir.

Şu anda Ünye limanının mendirek uzunluğu 150 metre ve limana ortalama 5 bin tonluk gemiler yaklaşıp yükleme-boşaltma yapabiliyor. Bu haliyle bile bölgede Samsun'dan sonra 2. Liman işlevi gören limanın büyütülmesi duble yolun beklenen hizmeti verebilmesi için öncelikli koşuldur.

Dubleyol ve yeterli büyüklükteki liman ikilisinin birbiriyle buluşması ve entegre hizmet vermesi Ünye'nin önümüzdeki süreçte metropol olmasına giden yolda en büyük adım olacaktır.

Üçüncü konu ise Organize Sanayi Bölgesi'dir.

Ünye'nin 20 küsur yıldır kanayan yarası Organize Sanayi Bölgesi'nin kurulması,  bölgemizdeki üretim ve istihdamın ana kaynağını teşkil edecektir.

Üretim ve istihdam sosyoekonomik hayatın ana iskeletidir. Bu iskelet varsa ve ne kadar sağlam/güçlüyse sosyal ve ekonomik hayat standartları da o kadar gelişmiş/  büyümüş demektir.

İşte bu üç şey; dubleyol, büyük liman, organize sanayi bölgesiyle Ünye'nin tarihi değişir, bölgemizde milat gerçekleşir.

*****************      *****************

Bu üç konunun Ünye için önemini bu şekilde vurguladıktan sonra şu andaki durumları nedir, bir bakalım.

AK Parti Hükümeti'nin 8 yılı geçen iktidarı döneminde ülke genelinde verilen birçok hizmetten Ünye de payını aldı, alıyor. İlçemizde gerek eğitim gerek sağlık gerek spor ve birçok alanda çok sayıda alt yapı ve üst yapı hizmetleri gerçekleştirildi.

Fakat, 2002 ile 2007 arasında Ünye'de bütün bu hizmetlerin çok daha ilerisinde gerçekleşen hizmet Ünye çevreyoludur. O sıralarda temeli atılan çevre yolu bugün artık yapım aşamasında. Bir-iki seneye kalmaz hizmete girer.

2007 ile 2011 arasındaki hizmetlere gelince; yine alt ve üst yapıda birçok hizmet verilmeye devam etti.

Yalnız, bu dönemde üç önemli konuda, Ünye-Akkuş-Niksar dubleyolu, organize sanayi bölgesi ve limanın büyütülmesi konularında yatırım kararları alındı.

Koskoca Türkiye'de çok sayıda hizmetin verilmesinin yanında Ünye'de de, çok önemli bu üç konuda alınan yatırım kararları bölgemizde sevinçle ve heyecanla karşılandı.

Bu vesileyle Ünye'nin ve bölgenin değerli hamisi Sn. İdris Naim Şahin'e, Sn. Mustafa Hamarat'a, Sn. Ahmet Arpacıoğlu'na, Sn. Ahmet Çamyar'a ve emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyoruz.

Yatırım kararı alınması bir hizmetin gerçekleşmesi için birinci ve en önemli adımdır. Şimdi geriye işin başlaması ve inşa dönemi kaldı.

12 Haziran 2011 seçimlerinden sonraki dört yıldan beklentimiz ise bu üç önemli işin bitirilmesi hizmete sokulmasıdır. 

Ünye, 2015'e dubleyolla, büyütülmüş limanla ve organize sanayi bölgesiyle girebilirse 2023'e Cumhuriyet'in 100 yılına muasır medeniyete ulaşmanın mutluluğunu yaşayacaktır.Bu Haber 2266 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : sadece kararmı Tarih : 30 Mart 2011 / Pazar Üye Adı :AKİF AKTEN
İnş.bu üç şey gerçekleşir. EN BÜYÜK TEMENNİM ÜNYE NİN GELİŞMESİ GENÇLERİMİZİN İSDİSDAM YARATILMASIDIR. SEÇİM VAADİYLE BİZLERİ KANDIRMAZLAR İNŞ.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI