31 Mart 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Sıra Kemal Maral'da mı?
musakiroglu@mynet.com

1990'lı yıllarda Refah Partisi'nin iktidara gelmesi ve Sn. Necmeddin Erbakan'ın Başbakan olmasının ardından bölgemizden bazı belde belediye başkanları Refah Partisi'ne katılmışlardı.

 

Hatırladığım kadarıyla bunlar arasında dönemin Salman Belediye Başkanı Sn. Dilaver Mıhçı, Akpınar Belediye Başkanı Sn. Fikri Çam, Yoğunoluk Belediye Başkanı Sn. Nuri Sekmen de vardı.

 

Gerek Sn. Mıhçı gerek Sn. Çam gerekse Sn. Sekmen düşünce yapısı itibariyle Refah Partisi'ne iyiden iyiye uzak diye bildiğimiz siyasilerdi.

 

Bunlar Erbakan Hoca'nın partisine katılınca tabi bir hayli dikkat çektiler. Siyasi kulislerde bayağı yorumlar yapıldı.

 

Ancak kim hangi yorumu yaparsa yapsın, bu başkanlar aslında ‘pragmatik' bir davranış sergilemişlerdi. Yani olaya ‘faydalanma, fayda sağlama' penceresinden bakmış, beldelerine hizmet getirmenin önüne kendi siyasi düşüncelerini koymanın doğru olmayacağına karar vermişlerdi.

 

Yaptıkları, siyaseten etik olmayabilir ama sonuçta beldelerine verilecek hizmet adına doğru olarak kabul görmüştü.  

 

 ********************       ********************

 

Belde belediyeleri; büyük çoğunluğu kırsal bölgelerde kurulmuş, hemen hepsi maddi güçlükler içinde kıvranan belediyelerdir.

 

Hele, adrese dayalı nüfus tespitinden sonra nüfusları iyice azalan bu belde belediyeleri İller Bankası'ndan aldıkları cüzi paralarla personel maaşını mı versinler yoksa beldelerine hizmet mi getirsinler?

 

Hele de iktidar partisinden değil de muhalefet partilerinden seçilmiş bir başkansa işi hepten zorlaşan bu beldelerin başkanları, sonuçta iki yoldan birisini tercih etmek durumuyla karşı karşıya kalıyorlar.

 

Ya, partisinden istifa edecek iktidar partisine katılacaklar… Ya da seçildiği partide kalmayı sürdürecekler.

 

Böyle bir yol ayrımında başkanlar oturup hesap ediyor; “Ben niye seçildim? Beldeme hizmet etmek için. O halde iktidar partisine katılmam doğrudur.” diye düşünenler, iktidar partisine katılıyorlar.

 

“Bana vatandaş bu partiden aday olduğum için oy verdi. O halde başka partiye katılmam belde halkına haksızlık olur.” diye düşünenler ise partilerinde kalıyorlar.

 

Görüldüğü gibi pragmatik bakanlar iktidar partisine geçiyor, idealist bakanlar ise yerlerinde kalıyorlar.

 

 *********************     *******************

 

29 Mart 2009 Yerel Seçimi'nde Tekkiraz'da beşinci kez Doğru Yol-Demokrat Parti'den belediye başkanı seçilen, bölgenin en kıdemli başkanı Sn. Necdet Yılmaz, bu dönemde partisini değiştirdi, AK Parti'ye katıldı.

 

Sn. Yılmaz, muhalefet partisinden belediye başkanı olsa da, dört dönem boyunca Tekkiraz'da yapılması gereken her şeyi yaptı. Ve artık anladı ki; Tekkiraz'da bundan böyle büyük işler yapmak, büyük hizmetler vermek gerekiyor. Bunun için de iktidar partisinde olmak lazım. Öyle yaptı ve AK Partili oldu Sn. Yılmaz.

 

29 Mart 2009 Yerel seçimlerinde Demokrat Parti'den Pelitliyatak Beldesi'ne belediye başkanı seçilen Sn. Kadir Gümüş, beldesinin acil ihtiyacı olan hizmetleri gerçekleştirmek düşüncesinden hareketle fazla kalmadı, partisinden istifa etti, iktidar partisi AK Parti'ye katıldı.

 

Yine 29 Mart 2009 seçiminde Fatih Beldesi'ne DSP'den başkan seçilen Sn. Şevki Ocak da içinde bulunduğu şartlarda istediği hizmeti alamayınca o da AK Parti'ye geçmeyi kararlaştırdı.

 

Ünye'nin sekiz beldesi var. 29 Mart 2009'da bu beldelerden dördünün belediye başkanlığını muhalefet partileri kazanmıştı. Üçü partilerinden ayrıldı, iktidar partisinden oldu.

 

Geriye kaldı Yeşilkent Belediye Başkanı Sn. Kemal Maral.

 

Sn. Maral CHP'li. Hem de öyle az buz değil bütün sülale yıllardır bu parti ile birlikte yürüyorlar. Adeta aralarında et-kemik bağı var.

 

Acaba, Sn. Maral bu bağı koparır, diğer başkanlar gibi “Asıl olan hizmet” der de, iktidar partisine geçer mi?

 

Zamana bırakmak gerekir. Bakalım zaman ne der, ne gösterir?

 Bu Haber 2081 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : siyaset Tarih : 31 Mart 2011 / Pazar Üye Adı :osman bay
Sn.Maralın böyle bir karakter yapısına sahip olmadığını ve bu siyasi hareketi yapaçağını zannetmiyorum.Bölgesi AKP Genel sekreterinköyü ayrıca hizmet yürütme organı tarafından her bölgeye eşit yapıldığını beyan ediyor. Bu tür hareketler bölgeye hizmet değil bence şahsi menfaattir.O zaman o bölgenin seçmeni iktidar partisinin adayını seçerdi.Siyaset benim düşüncelerime göre dik duruştur,günün iktidarına göre siyaset yapanlar asla affedilmeyeçekleri eserler bırakırlar gelecek nesillere.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI