1 Nisan 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Liman büyütülüyor mu, yoksa aynı mı kalıyor?
musakiroglu@mynet.com

      Ünye Niksar güzergahının duble yol programına alınması, bu hatla birlikte Akdeniz ve İç Anadolu bölgelerinin Karadeniz'e Ünye merkezli ulaşması akıllara limanın büyütülmesi fikrini getirdi.

 

       Ünye Limanı büyütülmeli, çünkü limana 3-5 bin tonluk küçük yük gemileri yaklaşabiliyor. Bölgenin ikinci hareketli limanı haline gelen bu liman mevcut durumdaki yoğunluğun altından kalkmakta bu haliyle zorlanıyor.

 

      Buna bir de, Ünye-Akkuş-Niksar güzergahı duble yol olduğunda Akdeniz ve İç Anadolu bölgesinin de bu limanı kullanmaya başlayacağını katarsak Ünye Limanı tıkanır kalır.

 

      İşte bu gerçeklerden hareketle bir süredir limanla ilgili çalışmalar yapıldığını biliyor… Yapılan çalışmaları kulak duyumlarıyla da olsa takip ediyordum.

 

     İşletme hakkı Ünye Belediyesi'nin olan limanla ilgili büyütme çalışmasını ağırlıklı olarak Ünye Belediyesi yapıyor.

 

     Nitekim geçtiğimiz hafta Ünye Belediye Başkanı Sn. Ahmet Arpacıoğlu yaptığı açıklamasında, limanın büyütülmesi için yapılan çalışmada sona gelindiğini dile getirdi.

 

     Verdiği bilgide, limanın büyütülmesi için DLH'den onay çıktığını belirten Sn. Arpacıoğlu; büyütülmesinin ardından Ünye Limanı'nda daha büyük tonajlı gemilerin yükleme-boşaltma yapacağını belirtti.

 

     Belediye'nin internet sitesinde Sn. Arpacıoğlu konuyla ilgili olarak şöyle diyor:

 

     “………….. Ünye limanı şu anda belirli bir kapasitede işlem gören bir limanımız, ama daha da büyütülmesi ve büyütüldüğü zaman gelen gemilerin kapasitesinin de artacağı bir gerçektir.

……………Yaptığımız müracaatlar çerçevesinde limanın büyütülmesi noktasında 2011 yılı yatırım programına alınması ve aynı zamanda limanın 200 metre büyütülmesi konusunda Ünye Belediyesi olarak bazı sorumlulukları yerine getireceğimizi taahhüt ettik.”

      Bu açıklamayı okuyan herkes şöyle anlar değil mi? Ünye Limanı'nın mendireği ileriye, derin denize doğru 200 metre daha uzatılacak, şu anda 150 metre olan mendirek uzunluğu 350 metreye çıkacak. Dolayısıyla Ünye Limanı büyüyecek, böylelikle limana büyük tonajlı gemiler de yaklaşabilecek.

     Okuyan herkes gibi biz de aynen böyle anladık ve gazetemizde konuyla ilgili haberi de bu minval üzerine yaptık.

     Haberin yayınlanmasından bir gün sonra gelen bir bilgi bizi hayretler içinde bıraktı.

     Gelen bilgiye göre; liman öyle mendireği 200 metre ileriye doğru uzatılarak büyütülmeyecekmiş. Şu anda gemilerin yükleme-boşaltma yaptığı mevcut rıhtımın boyu uzatılacakmış. Böylelikle de aynı anda yükleme-boşaltma yapan gemi sayısı artırılacakmış.

     Bakın böyle olursa liman büyümüyor, sadece mevcut limanın içindeki rıhtımın boyu uzatılıyor. Bu durum limandaki yoğunluğa bir nebze çare olur. Ancak, öyle denildiği gibi liman 200 metre büyümez, dolayısıyla da daha büyük tonajlı gemiler Ünye Limanı'na yanaşamaz.

     Bize gelen bu bilgi doğru mudur, yanlış mıdır? Bu sorunun cevabını en iyi Ünye Belediyesi verebilir.

     Belediye bu bilgiyi yanlışlarsa, bize bu bilgiyi getiren kişinin adını gazetemizde yayınlamaya söz veriyoruz. Çünkü her türlü bilgi, belge, resim, kayıt elimizde…

     Ama belediye, tam tersi bu bilgiyi yanlışlamaz, cevap vermez, susar kalırsa anlayacağız ki bu bilgi doğrudur. O durumda da belediyeyi yanlış açıklama yapmak, kamuoyunu yanıltmakla eleştireceğiz.

     Biz diliyoruz ki, bize gelen kişinin verdiği bilgi yanlış olsun. Belediye Başkanı Sn. Ahmet Arpacıoğlu'nun dediği gibi Ünye limanı 200 metre daha büyüsün, daha yüksek tonajlı gemiler limana girebilsin.

     Şimdi belediyeden gelecek cevabı bekliyoruz.Bu Haber 2817 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI