2 Nisan 2011 Pazar
ARİF TAKICI
Alkol -4
atakici52@hotmail.com

İçki alışkanlığında teşvik ve tavsiyenin rolü nedir? CEVAP: İçki alışkanlığına götüren sebeplerin başında teşvik ve tavsiye gelir. Aile ve arkadaşlar arsında yapılan toplantılarda içki içmeyenler adeta küçümsenir ve hakir görülür. İçki içmeyen gençler için: Bu ne biçim delikanlı, daha erkek olmamış'' gibi tahrik edici ve küçük düşürücü sözler sarf edilir. Veya bir kadehçiğin bir şey yapmadığını, hatır için bir kadeh almasını rica eder. HAlbuki en mühim olan o ilk kadehtir. Bundan kati olarak sakınmak lazımdır.

İçki alışkanlığında kötü örnek ve terbiyenin rolü nedir? CEVAP: İçki alışkanlığına götüren en büyük sebep, kötü örnek ve kötü terbiyedir. Çocuk bir fotoğraf makinesi gibidir. Gördüğünü öğrenir ve yapmak ister. Ailede ana – baba içiyorlarsa çocukları kolayca içkiye alışırlar. İçkili muhit, alışkanlığın en kuvvetli hazırlayıcısıdır. Delikanlılık çağında  ana – baba çocuklarına bira ikram ederse, şarap içirirse, kendi eliyle çocuğunu ayyaşlığa hazırlıyor demektir..

İçki alışkanlığında dini ve ahlaki bağların gevşemesinin rolü nedir? CEVAP: Bir aile veya muhitte dini bağlar gevşer, din duygusu, Allah korkusu azalırsa orada içkiye karşı meyil artar. Din duyguları sağlam ve dini terbiyelerin esas olduğu ailelerde içki eve giremez ve içki alışkanlığı olmaz.

İçki alışkanlığına götüren sebepler nelerdir? CEVAP: Şehir ve kasabaların her köşesinde bira ve benzeri içkileri satan büfe, bakkal, marketler, bilhassa okul, işyeri ve benzeri eğitim kurumları yakınlarında açılan, birahane, meyhaneler, keza gençlerin devam ettiği diskotekler, taverna ve atari salonlarının birçoğu alkolün, her türlü uyuşturucu ve fuhşun gençlerimize bulaştırıldığı hıyanet tuzaklarıdır. Ayrıca,  okullar civarında yiyecek ve meşrubat satan kişilerin çoğu, tek sigaradan başlayarak çocukları sigaraya alıştırıyorlar. Büyük şehirlerde çocuklara hap olmak üzere çeşitli uyuşturucuların satılması ise korkunç bir şekilde artmaktadır. Bu açıklamalardan da anlaşılacağı gibi gerek polisimize, gerekse okul yöneticilerimize ve ailelerimize hayati görevler düşmektedir.

İçki alışkanlığı önlenebilir mi? CEVAP: Yukarıda izah ettiğimiz içki alışkanlığına götüren sebepler kaldırılırsa ve üzerine vazife düşenler bu vazifeleri yaparlarsa  içki alışkanlığı büyük ölçüde önlenebilir.

İçki alışkanlığının önlenmesinde kimlere vazife düşmektedir? CEVAP: Bu alışkanlıkların önlenmesinde ve bunlarla mücadelede başta devlete ve medyaya olmak üzere, aileye, okula, Diyanet teşkilatına, gençlerimize ve Yeşilay'a önemli görevler düşmektedir.

Bu konuda devlete düşen görevler nelerdir? CEVAP: Sigaradan ve biradan itibaren bütün içkilerin her türlü reklAmı caydırıcı nitelikte ceza uygulamaları yasaklanmalıdır. Çünkü reklAmlar tüketimi% 20 ve daha yüksek oranda artırmaktadır. Devlet, Anayasa' da halk sağlığının ve gençlerin korunması (Anayasa, Md: 56 -58 ) için kendisine verilen görev ve sorumluluğu yerine getirecek bir merci tayin etmeli, bu görev onun tarafından yerine getirilmelidir. Çünkü konu günümüzün dünya ekranındaki bir numaralı insanlık meselesidir.Bu Haber 1890 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI