6 Nisan 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Dananın kuyruğu bir hafta sonra kopuyor (2)
Musa Ö. Kıroğlu

Dananın kuyruğu bir hafta sonra kopuyor (2)

Bu başlık altında yazdığım önceki günkü yazımda, 11 Nisan'da seçim kuruluna kesin milletvekili adayları verilmeden önceki son ayrıntı, dedikodu ve iddialardan derlediğim kesin olmayan bilgilerden hareketle AK Parti'yi yazmıştım.

 Aynı yazının altındaki notta ise; CHP, MHP ve bağımsız aday Murat Hazinedar'la ilgili de son değerlendirmeleri yazacağımı da belirtmiştim.

 Bugünkü bu yazım işte bu partiler ve Sn. Hazinedar üzerinedir.

 

CHP'deki son duruma bakalım;

 CHP; Pazar günü bazı illerde önseçim, bazı illerde ise aday adayları ile ilgili olarak örgüt içi yoklama yaptı.

 Özlediğimiz önseçimi bir miktar da olsa yapan tek parti olduğu için CHP'yi kutluyorum.

 Gerçi Ordu'da önseçim değil de merkez yoklaması yapıldı. 18 ilçeden CHP'liler Ordu'ya akın etti. Genel Merkez'den gelen heyete, milletvekili olarak görmek istedikleri adayları dile getirdiler.

 Yoklama sonrası gelen taze bilgilere ve değerlendirmelere bakılırsa mevcut milletvekili Sn. Rahmi Güner'in adaylık şansı bu dönemde bir hayli zayıf görünüyor.

 Diğer taraftan aday adaylarından Sn. İdris Yıldız ile Sn. İdris Sami Tandoğdu ilk ikiye girmesi kuvvetle muhtemel adlar olarak öne çıkıyorlar. Bu iki İdris'ten biri 1. sıraya konulursa diğeri 2'ye konulacak gibi bir hava esiyor.

 CHP Ordu milletvekili listesine konacak diğer isimler arasında Sn. İrfan Yıldız Beşlioğlu, Sn. Emine Yücetürk, Sn. Doğan Çelebi, Sn. Aziz Ekşi, Sn. Süleyman Çelenk gibi adlar da telaffuz ediliyor.

 

***          ***       ***

      

MHP'de ne görünüyor?

MHP, önseçim veya yerinde merkez yoklaması yapmadan milletvekili listesini direkt Genel Merkez'den belirliyor. Bu nedenle aday adaylarının gözleri ve kulakları  Ankara'ya dönük...

 Yalnız, MHP, gerekli gördüğü yer ve durumlarda kamuoyu yoklaması yaptırarak, bölgede adı öne çıkan aday adaylarının tespitini de yaptırıyor diye biliyoruz.

 Ordu'da siyasi derinliğine ve bilgisine itimat ettiğim dostlarımdan edindiğim izlenim; mevcut milletvekili Sn. Rıdvan Yalçın'ın yerinde kalacağı yönünde…

 Denildiğine göre; Sn. Yalçın Genel Başkan Sn. Bahçeli ile en uyumlu çalışan vekillerden birisi olarak tanınıyormuş. Bu yüzden vazgeçilme ihtimali en az olan vekillerden birisiymiş.

 Bakalım Sn. Yalçın için bu söylenenler yeniden aday olabilmesine yetecek mi? 

 Sn. Rıdvan Yalçın'la birlikte MHP'de 4 aday adayının daha adı hem 1. sıra için, hem de daha çok 2. sıra için yoğun olarak geçiyor. Bunlar: Sn. Yener Yıldırım, Sn. Nedim Can, Sn. İsmail Faruk Aksu, Sn. Onur Sarıhan…

 

Bağımsız Aday Sn. Murat Hazinedar…?

 Murat Bey için daha önce de yazmıştım; eğer Ordu'dan bağımsız bir aday milletvekili seçilecekse bu Sn. Hazinedar'dan başkası olamaz, demiştim.

 

Bu cümlenin içinde asıl anlaşılması gereken öz; bağımsız aday olarak milletvekili seçilmenin zorluğudur.

 Evet, Murat Bey en zor olanı seçti… Kafasına göre aday olacağı bir parti bulamadığı bulsa da oradan davet almadığı için herhangi bir partiden adayı olmadı/olamadı.

 Sn. Hazinedar'ın bağımsız aday olarak oy alabileceği asıl taban CHP tabanı.

 Alabilir mi? CHP'deki aday sıralaması tabanın sesinse kulak vermeden yapılırsa niye almasın, alır.

 Peki, başka hangi partilerden oy alabilir Sn. Hazinedar? Eğer yaptıkları sıralama tabandan tepki görürse AK Parti'den de alır, MHP'den de ... 

 Demek ki Murat Bey'in milletvekili olabilmesi için üç büyük partinin çok ciddi sıralama hatası yapması gerekiyor.

 

***          ***       ***

 

Gerek daha önce AK Parti ile ilgili olarak yazdıklarım gerekse bu yazımda dile getirdiğim yorumlar kesin bilgi olmaktan çok, piyasa bilgilerinden hareketle tahmine dayalı yorumlardır.

 Buna ‘aday toto' da diyebilirsiniz.

 Bakalım kaç tutacak…Bu Haber 2156 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI