7 Nisan 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Limanda mendirek değil de rıhtımın boyu büyüyormuş...
musakiroglu@mynet.com

       Geçen haftaki bir yazımda Ünye limanının büyütüleceğine ilişkin haberlere dikkat çekmiştim.

       Haberin kaynağı Ünye Belediyesi idi. Haberde, daha büyük gemilerin yanaşması ve yükleme-boşaltma yapabilmesi için limanın 200 metre büyütüleceği belirtilmişti.

      Biz bu bilgiyi limanın mendirek boyunun uzatılacağı, böylelikle limana daha büyük tonajlı gemilerin yaklaşabileceği bir büyüme olarak algılamış, haberimizi bu minvalde yapmıştık.

      Konuyla ilgili olarak bizim yaptığımız haber üzerine büromuzu ziyaret eden birisi; haberde verilen bilginin yanlış olduğunu, liman mendireğinin (dalgakıran) ileriye doğru büyütülmeyeceğini, yükleme-boşaltma yapılan rıhtım boyunun uzatılacağını söyledi.

     Ben yazdığım köşe yazısında, hangi bilginin doğru olduğunun cevabını belediyeden beklediğimizi belirtmiştim.

     Hatta eğer bizi ziyaret eden kişi yanlış söylüyor, kafa karıştırıyorsa onun adını yazacağımın sözünü de vermiştim.

     Belediye Meclisi'nin son toplantısında Belediye Başkanı Sn. Ahmet Arpacıoğlu gündem dışı konuşmasında; limanda yapılacak büyümenin rıhtım boyunun uzatılıp büyümesi olduğunu söylemiş. Böylelikle de limandaki hareket kapasitesinin de büyüyeceğine dikkat çekmiş.

     Sn. Arpacıoğlu ayrıca, yapılacak işi kimsenin basite almamasını, 5-6 trilyonluk bir iş olduğuna da işaret etmiş.

     Demek ki bizi ziyaret edip limanda yapılacak işin mendirek boyunun değil rıhtım boyunun büyütüleceğini söyleyen vatandaş doğru söylemiş. Böylece adını ifşa etmeye gerek kalmadı.

     Sn. Arpacıoğlu'nun Meclis'te yaptığı konuşmayla işin mahiyeti iyice belli olmuştur.

     Arpacıoğlu'nun bu açıklamasıyla birlikte anlaşıldı ki limanda yapılacak iş ileriye derin denize doğru mendireğin büyütülmesi değil mevcut limandaki rıhtım boyunun büyütülmesidir.

    Tabi ki bu da bir büyümedir. Böylelikle limandaki yükleme-boşaltmaya dayalı hareket kapasitesi artacak… Ayrıca rıhtım ileriye doğru uzatılacağı için su biraz daha derinleşecek, böylelikle birkaç bin ton daha ağır gemiler limana girebilecektir.

    Ancak, bütün bunlar Ünye limanının bugününü kurtaran, bugünkü hareketine yetebilen çalışmalardır.

     Daha önce de belirttiğim gibi Ünye Akkuş Niksar güzergahının duble yol olması ile birlikte Ünye, kendi bölgesinin metropolü haline gelecektir. Ünye Limanı ise, bu metropole hizmet vermeye muktedir bir liman olursa görevini yapabilecektir.

    Ünye limanı bugün, yaklaşan gemilerin tonajı itibariyle küçük liman statüsündedir. Ne zaman ki 30 bin ton ve üzeri gemiler yaklaşır, işte o zaman Ünye Limanı büyük liman olur. Bölgede ortaya çıkacak ekonomik gelişmeye ve büyümeye ancak öyle hizmet edebilir.

     Bu kapsamda bir süre önce Ünye Limanı ile ilgili bir projenin yapıldığını biliyoruz. Bu projeye göre; liman mendireği ileriye derin denize doğru uzatılarak mevcut limanla birlikte (F) tipi bir liman haline getirilecekti. Böylelikle de Ünye Limanı 30 bin ton üstü gemilere hizmet verir hale gelecekti.

    ÇED toplantısı dahil hemen, hemen bütün ön çalışmaları bitirilmiş, uygulama aşamasına gelmiş bu proje ne olmuştur? Uygulanması mümkün olmayan bir proje olarak görülmüş de geriye mi kalmıştır?

     Bu soruların cevabını aslında proje ilk ortaya atıldığı ve bilgi verildiği sırada almıştık. O zaman hiçbir engelin olmadığı, geriye sadece uygulama için karar verilmesinin kaldığı belirtilmişti.

     Peki, üzerinden 10 yıla yakın zaman geçen bu projeyi uygulaması gereken kurumlar neden hareketsiz kalmışlardır?

     Hala bir açıklama yapılmayacak… Hep perde gerisinde konuşulacak, perde önünde sus pus mu olunacak? Bu Haber 1650 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI