9 Nisan 2011 Pazar
ARİF TAKICI
Alkol -5
atakici52Qhotmail.com

Alkolle mücadele büyük boyutları ile devleti dahi aşmıştır. Dernek ve benzeri kurumların ve iş dünyasının Yeşilay'a destek vermesi ile bu mücadele daha başarılı yürütülür. Bu çalışmalarında devletten görülecek maddi ve manevi destek oranında başarılı olunabileceği muhakkaktır.

Milli Eğitim okullarda içkinin zararlarını ciddi biçimde anlatarak, bu konuda en azından haftada 1-2 saat zorunlu ders koymalıdır. Okullardaki Yeşilay kolları bütün eğitim yılı boyunca daha aktif çalışmalıdır. Bu kollarda konuya eğilimli olan örnek gençler görev almalı, keza, istekli ve uzmanlık dalı uygun olan öğretim üyeleri, rehber öğretmenler görev yapmalıdırlar.

Ayrıca ve bilhassa rehber öğretmenler konu üzerinde uzmanlaşmalı ve yukarda bahsi geçen dersleri gerektiği zaman bu arkadaşlar götürmelidir.

Yeşilay kuruluşundan bu derslere katılabilecek uzmanlar davet edilmeli, kendilerinden istifade edilmelidir. Devlet, bağımlılığı ve tüketimi azaltıcı bir tekel politikası belirleyip, uygulamalıdır. Tekel, sadece bağımlıların zorunlu ihtiyacını karşılamak için ve bu çizgide üretim yapmalı. Tekel, kazanç ve reklAm yarışına kesinlikle girmemelidir. Tekel, bağımlıların sağlığını tehlikeye düşürecek korsan imalatı önleme maksadı ile hizmeti sürdürmeli, bu konuda kazanç hırsı ile akıl almaz reklAm ve sürüm oyunlarına müsamaha göstermemelidir.

Satışlarını 1970'li yıllar itibarı ile artıran bira şirketlerine görsel ve yazılı basında reklAm yasağı getirmelidir. Bu şirketlerin kar ve kazanç hırslarına ülkemizi alkol batağı haline getirme fırsatı verilmemelidir.

Aile: Aile milletin temel kurumu, hayat göstergesidir. Ailenin yıkıldığı yerde toplumunda, devletinde ayakta kalması imkAnsızdır. Bu sebeple devlet, aileyi bozguncu medyanın, yıkıcı modaların, müstehcen( fuhşa iten) neşriyatın, her türlü ahlaksızlığa yeşil ışık yakan yayınların ve kurumların tahribatından korumalıdır. Bu konuda mutlaka aileyi de eğitmelidir. Keza, her türlü yasal ve eğitsel önlemleri almalıdır. Aile Bakanlığı da gerçekçi, ciddi ve yararlı bir çizgiye oturtulmalı, aileden ve ailenin hayati öneminden ve temel prensiplerinden haberi olmayanların bu görevlere gelişi güzel atanmaları önlenmelidir.  Bu mücadelede hizmet yüklenen ciddi kurumlar ( Yeşilay gibi ) devletçe mutlaka desteklenmelidir.

İçkinin önlenmesinde medyaya düşen görevler nelerdir: Basında, radyo ve TV, lerde reklAmlar ve gençlere özenti ve kötü örnekler sergileyen çekim ve görünümler kesinlikle önlenmelidir. Medyaya bu konularda mutlaka bir disiplin getirilmelidir. Medya üniteleri aynı konularda, bilhassa büyük ağırlığı gençlerimize dönük, yapıcı koruyucu ve eğitici görevler üstlenmelidir. Bunu bilhassa ülkemizin en aydın kişilerini kadrolarında bulunduran medyanın kendisinden, yetkililerinden beklemek hakkımızdır. Çünkü bu ülke, bu toplum, bu devlet hepimizindir. Sayısız nimetleriyle yaşamımıza ve geleceğimize imkAnlarını esirgemeyen bu vatan hepimizindir.

Gençlerimizi iyi yetiştiremez ve aile mefhumunu koruyamaz isek, bu ülkeye, topluma  ve devlete gelecek yıkımdan hepimiz zarar görürüz.

Not: Yeşilay arşivinden yararlandım.

 

 Bu Haber 1676 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI