11 Nisan 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Senetle seçim zamanı çabuk geliyor
musakiroglu@hotmail.com

Seçim dönemleri parti teşkilatları için heyecanlı, heyecanlı olduğu kadar da zor dönemlerdir.

 

Heyecanlıdır çünkü renkli günlerdir. Güldüren, düşündüren bir sürü olaya şahit olunur. Ayrıca birçok hatıra da yaşanır ileriki yıllarda hatırlanmak üzere.

 

Zordur; çünkü her gün- her an hareket halindesindir. Gece yorgun-argın yatağında bile beyin hücrelerini rahat bırakmaz, bir sürü şey düşünür… Yorumlar yapar, sonuçlar çıkartırsın.

 

İşin bu zor yanı siyasetle ilgilendiğim yıllarda bazen beni yıldırır, bıktırırdı. Seçimler yapılıp herkes işinin başına döndüğünde “Oh be çok şükür, bitti” derdim içimden.

 

Bir de nedense seçim vakti, bana hep çabuk gelirdi.

 

Bir gün partide işte bu düşüncemi ifade ettim.

 

O sırada partide oturan rahmetli büyüğümüz Sn. Faruk Kalemen, “Öyledir Kıroğlu, seçim vakti ile senet vakti çabuk gelir” demişti.

 

O yıllarda ticaret yaptığım için Faruk Amca'ya hak vermiştim. Aynı seçim vakti gibi borç ödeme vakti de çabuk geliyordu.

 

Bugün ne siyaset yapıyorum ne de ticaret. Günlerimin öyle çok hızlı geçtiğini düşünmüyorum.

 

Ya da en azından siyasi ve ticari dönemimdeki gibi hızlı geçmiyor günler.

 

*****************     *****************

 

Meclis'te ilk dönemini geçiren bir milletvekiline döneminin sonuna doğru; “Nasıl, beş yıl çabuk mu geçti?” dedim. O yıllarda milletvekilliği 4 değil, 5 yıl yapılıyordu.

 

İlginç bir cevap verdi, dedi ki; “Ağzına aldığın şekerin tadı gibi. Hoşlanıyor,, Tadını çok seviyorsun. Ama çabuk eriyor, önleyemiyorsun. Ben bu şekerin tadına henüz doyamadım. Yeniden sıraya konmayı, kazanmayı ve bir kez daha vekil olmayı çok istiyorum.”

 

Bunu böyle sizinle sizlerle paylaşınca aklıma eski bir hatıram geldi.

 

90'lı yıllardı, iki dönem milletvekilliği yapan bir siyasiye; “Önümüzdeki dönem için aday olacak mısınız?” dediğimde; “Daha yeni başladım. Üstelik Meclis'e ve Ankara'ya çok alıştım. Tabi ki adayım” demişti.

 

Anlaşılan bizim vekiller tadına bir vardılar mı daha bırakmak istemiyorlar. 4 dönem, 5 dönem, 6 dönem… Ömür boyu vekil kalmaktan yanalar.

 

******************     *****************

 

Geçtiğimiz günlerde gazetemizde manşetten verdiğimiz bir haberde, bu dönem İstanbul'dan milletvekili aday adayı olan Ünyeli hemşerimiz Sn. İsa Gümüş çok önemli bir gerçeğe dikkat çekti.

 

Dedi ki; “Milletvekilliği meslek gibi algılanmamalı.”

 

Güzel bir noktaya temas etti Sn. Gümüş.

 

Yok, efendim tadıydı… Yok doyamamaktı… Yok alışmaktı… Bu çarpık anlayış, bizim vekillerimizin bu işi meslek gibi algılamalarından kaynaklanmaktadır.

 

Milletvekilliği asla meslek değil, temsil görevidir. Görevin biter, asıl mesleğine geri döner, hayatına devam edersin.

 

*****************        *****************

 

Memleket bir süredir seçim atmosferinde…

 

Bugün ise bu atmosferde çok önemli bir gün…

 

Milletvekili aday adayı yaklaşık 15 bin kişiden bazıları başvurduğu partilerden sıraya konacak.

 

Sıraya girmek için yaptıklarına diyecek yok doğrusu. Genel Başkanıyla aynı camide Cuma namazı kılmak için her şeyi göze alan adaylar hadi kendilerinden utanmıyorlar… Çoluk çocuğundan da mı utanmıyorlar. Pes doğrusu.

 

Bugün saat 17 00'yi en başta aday adayları, yakınları ve siyasi parti teşkilatları kalpleri güm, güm atarak, heyecanla bekliyorlar.

 

Hadi hayırlısı…Bu Haber 2404 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI