12 Nisan 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Biz bu MOBESE'ye kafayı kötü taktık...
musakiroglu@mynet.com

Yaklaşık 2.5 yıldır Yayın Grubu olarak Ünye'ye MOBESE sistemi takılması için üst üste haber yapıyor, yorumlarda bulunuyoruz.

Üç yıl önce Ordu Valiliği'nce Ordu merkez, Ünye ve Fatsa'da MOBESE kurulması talimatı verilmişti.

Talimat sonrası iki yıl önce Fatsa'nın, yaklaşık bir yıl önce de Ordu'nun MOBESE'si kuruldu, hizmete girdi.

Ünye ise bir türlü kuramadı MOBESE'sini. Üç yıl önce harekete geçildi, bu iş için para toplandı. Sonra, toplanan para yetmedi diye iş yarı yolda bırakıldı.

Ünyelilerin bir an önce MOBESE kurulmasını istediklerini çok iyi biliyoruz. Çünkü sık sık bize konu ile ilgili son bilgileri soruyorlar. Biz de işin askıda kaldığını, Ünye'de bu konuda yeterli çalışma yapılmadığını söylüyoruz.

Üstelik hiç durmadık, MOBESE meselesini sık sık kamuoyu ile paylaşan yayınlar yaptık.

2010 yılı başlarında konuyla ilgili yazdığım köşe yazısı sonrası gelen bir bilgide MOBESE için bakanlıktan ödenek istendiği belirtilmişti.

İstenen bu ödeneğin temini için siyasilerimizin devreye girmesini, aksi takdirde ödenek gelmesinin zor olacağını daha sonraki yazımda üstüne basa basa yazmıştım.

Nitekim bu yılın başında Ünye MOBESE'si için 850 bin TL ödenek geldi. Bunun üzerine;  “Şimdi  tamam, bu iş artık çok kalmaz kurulur” diye düşündük.

 Ama kurulmadı, hiçbir ses çıkmadı geçen üç ay boyunca.

Bu arada bir yazı daha yazdım, Ünyeliler olarak siyasilerden seçime kadar beklediklerimizi dile getirdim. En başa ise MOBESE'yi koydum.

Önceki hafta Ordu Valisi Sn. Orhan Düzgün, bir kere daha talimat verdi ve Ünye'de MOBESE'nin bir an önce kurulmasını istedi. İşin ilginç yanı, Sn. Valimiz, bu sefer

verdiği talimatlarında Ünye ile birlikte Aybastı ve Mesudiye'de de MOBESE kurulmasını istedi.

Düşünün üç sene önce Ünye'de MOBESE kurulması talimatı Ordu merkez ve Fatsa ile birlikte verilmişti, oralarda kuruldu. Ünye geriye kaldığı için MOBESE kurulması için adı artık küçük ilçelerle birlikte anılır oldu.

Geçtiğimiz hafta Ünye Kaymakamı Sn. Osman Günaydın telefonla arayarak, MOBESE konusunda kendisine haksızlık ettiğimizi, bizim bilmeden, öğrenmeden yazıp durduğumuzu söyledi.

Kendisine her şeyin açık olduğunu, Ünye'ye üç senedir MOBESE takılmadığını, bunun neresinin bilinmediğini sordum.

Sonra lafı getirdi, sistemin kurulması için önümüzdeki günlerde ihale yapılacağını söyledi.

Kendisine, konuyla ilgili bilgi verirse haber yapabileceğimizi söyledim. Ama bilgi vermeye pek yaklaşmadı.

Bunun üzerine içime kurt düştü. Bu iş daha da uzayacak diye düşündüm.

Nitekim Kaymakam Sn. Osman Günaydın; Polis Teşkilatı'nın 166. Kuruluş törenindeki konuşmasında Ünye'ye “yakında” MOBESE kurulacağını söylemiş.

Sn. Günaydın'ın verdiği bilgi çok muğlak ve örtülü… MOBESE kurulması için “yakında” dediği zaman ne zamandır? Ünyelilerin “seçim öncesi siyasilerden beklediği” zaman içinde midir? Yoksa sonrasında mıdır?

Biz kendisinden daha açık, net, somut bir tarih bekliyoruz. Ayrıca bu tarih mutlak surette seçimden önce olmalıdır.

Bütün Ünye MOBESE'nin bir gün bile geçmeden kurulmasını istiyor.

Bize gelince; biz Medya Ajans Yayın Grubu olarak MOBESE işine kafayı taktık.

Ya tarih açıklansın, seçime kadar ihale yapılsın… Ya da biz bıkmayacak, usanmayacak ha bire yazacak, uzamasına sebep olanları Ünyelilere sürekli şikayet edeceğiz.Bu Haber 2410 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI