15 Nisan 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
"Gönül neferinin gönlünden gelen, insana hizmet aşkı"
musakiroglu@mynet.com

Devlet, emrinde çalıştırdığı memurları bağlı oldukları yasa çerçevesinde çalıştırır. Onlardan o yasa kapsamında iş bekler.

Her memurun sabahtan akşam mesai bitimine kadar yapacağı iş bellidir ve bu iş genel olarak rutin bir iştir.

Teftiş için müfettiş geldiğinde bakar, memur kendisine verilen işi eksiksiz yerine getirmiş, bir sıkıntı yoksa olumlu rapor yazar. Yani memur başarılıdır.

Bu iş böyle sürüp gider.

Ancak, ben başarılı memuru, günübirlik yapmakla görevli olduğu işle ölçmem. Çünkü o iş, onun zaten yapmakla mükellef olduğu zorunlu bir iştir.

Benim asıl ölçüm; memurun bu zorunlu işi dışında hiç te sorumlu ya da görevli olmadığı halde gönüllü yaptığı işteki başarılarıdır.

Örnek vermem gerekirse; gazetemizde okudum. İkizce'ye yeni atanan Kaymakam Sn. Ali Doğan ilçeden bir grup lise öğrencisinin Ordu'yu ziyaret etmesini sağlamış. Kendisi de bizzat bu ziyarete katılmış.

Gezinin amacı ise; öğrencilerin sosyal becerilerinin gelişmesine katkı yapmakmış.

Haberi okuyunca Sn. Doğan'ı içten içe nasıl kutladım bir bilseniz… Hele haberde, geziye katılan öğrencilerin duygularını ifade eden bölümü okuduğumda “İşte bu… Devlet gençliğini böyle sahiplenmeli, onları her alanda hayata hazırlamalı” dedim.

Kaymakam Sn. Doğan bu geziye harcadığı enerjinin ve zamanının çoğunu mesai saatleri haricinde harcamıştır..

Mesai saatleri haricinde devlet memurları iş yaparsa, fazla mesai ücreti alırlar bilirsiniz.

Peki Kaymakam Sn.Doğan bu fazla mesaisınden dolayı ek ücret almış mıdır? Hayır.

Bu iş, gönül neferi birinin gönlünden gelen insana hizmet aşkından başka bir şey değildir.

İkizce Kaymakamı Sn. Ali Doğan'ı tanımıyorum. Ancak kendisini bütün içtenliğimle alkışlıyorum.

Böyle “Gönül neferinin gönlünden gelen, insana hizmet aşkı”  demişken bir örnek daha vermek istiyorum. Çünkü marifetler iltifata tabidir. Yoksa marifet sahibine haksızlık yapılmış olur.

Şu anda Ünye Fatsa istikameti Yüceler'de, bölgede eşine az rastlanır kapasite ve işlevde muazzam bir devlet hastanesi yapılıyor.

Bu hastane inşaatını takip etmek için işi bilen birileri, bir ekip görevlidir, diye geçiyor insanın aklından…

Ancak, ta işin başında hastane yapılması ile ilgiili ilk düşünce aşamasının… İşin olurunu almak için kurumlar arası zorlu takibin… Ardından inşaat projesinin… Sonrasında temel aşamasından bu yana inşaatın bütün aşamalarının birebir koşturanı… Mesai saatlerine aldırmayarak gece gündüz, Cumartesi-Pazar takip edeni bizzat Ünye Devlet Hastanesi Başhekimi Sn. Hüseyin Yalçın Büyükkarabacaktır.

Böyle büyük hizmetler asıl siyasetçilerinyörelerine  kazandırdığı eserlerdir. Ama işin böyle takip edeni, iki gözü üstünde olan birisi yoksa kocaman hizmet yerlerde sürünebilir. Bu tür örnekler çoktur.

Yeni Ünye Devlet Hastanesi'nin yapımındaki  gayretleri, harcadığı emek ve gösterdiği fedakarlık Sn. Krabacak'ı, daha şimdiden Ünye'nin 2. Erol Tosun'u yaptı.

Biliyorsunuz Ünye Adliye Sarayı da dönemin Başsavcısı Sn. Erol Tosun'un büyük gayret, emek ve fedakarlıkları sonucu adı misali “Saray” gibi yapılmıştı.

Sn. Tosun'u Ünyeliler hiç unutmadı, Ünye'nin fahri hemşerisi yaptı. Adını bir caddeye verdi yaşatıyor.

Ünyeliler, eminim Sn. Büyükkarabacak'ı da unutmayacak. Onu da hemşerisi sayacak, adını yaşatacaktır.

Toplumlar asıl bu ruh, “Gönül neferinin gönlünden gelen, insan hizmet aşkı” ruhuyla mayasını sağlamlaştırır.

Onlara çok şey borçluyuz.Bu Haber 1892 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Unutulmazlar Tarih : 19 Nisan 2011 / Pazar Üye Adı :Bilgin Hasdemir
Güç elindeyken kendisini vazgeçilmez sananlar Hakk'ın rahmetine kavuşunca, ne güç kalır; ne de vazgeç ilmez. O nedenle 'Mezarlıklar hep, bir zamanlar vazgeçilmezlerle doludur' derler. Önemli olan 'vazgeçilmez değil; unutulmaz' olmaktır... İkbalini başkalarının kalem ve dilinden bekleyen bin kişiden biri olmaktansa; ikbal ve ikram beklemeden topluma katkı için çırpınan bir Karabacak olmak çok ama çok daha önemlidir. kendisine bir vatandaş olarak minnet ve tebriklerimi gönderiyorum. O da Sayın Tosun gibi bizim unutulmazlarımızdan bir olmuş şimdiden.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI