16 Nisan 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Sn. Yılmaz, size İstanbul metropolü helal olsun...
musakiroglu@mynet.com

   Partisi tarafından Ordu'dan listeye konulmayan AK Parti Milletvekili Sn. Enver Yılmaz, aslında kendisinin de inandığını sanmadığım açıklamalarıyla acabola ne yapmak istiyor?

   Sn. Yılmaz açıklamasında; kendileri döneminde Ordu genelinde paylaşımcı olduklarını, milletvekili sıralaması yaparken Ordu, Ünye, Fatsa bölgelerinde haksızlığa yol açmayan sıralamalar yaptıklarını söylüyor.

   Senin eşitlikçi, adaletli, haksızlığa yol açmadığını söylediğin dönemlerin 1.sinde Ünye 5. sıraya, 2. sinde ise 7. sıraya konmuştu Sn. Yılmaz. Unuttun galiba.

   2002 seçimlerinde Ünye'nin adayı Sn. Cemal Uysal 5. sıradaydı. 2007 seçimlerinde Ünye adayı Sn. Hasan Karaoğlan 7. sıradaydı. Hatırlatırım…

   Şimdi siz dersiniz ki; Sn. Hilmi Güler ve Sn. Mustafa Hamarat Ünyeli değil mi?

   Değiller… 

   Sn. Hilmi Güler'in atası-dedesi aslen Ünyeli ama babası 60 yıl önce Ordu'ya göçmüş, Ordu'da yaşamış, çoluk çocuğunu Ordu'da büyütmüştür. Keza Sn. Hilmi Güler de Ordu'da büyümüş, okulları Ordu'da okumuş, her türlü memleket bağı Ordu ile olan birisidir. Onun ihtiyaç hissettiğinde “Ünyeliyim” demesi siyasidir. Ünyelilere yakın olduğunu göstermeye çalışmak, bu yolla siyasi destek sağlamak istemesinden kaynaklanmaktadır.

   Kaldı ki soruyorum; Sn. Hilmi Güler'in gerek bakanlığı gerekse milletvekilliği sırasında Ünye'ye ne katkısı olmuştur?

   Ama aynı Hilmi Güler; Ordu'ya hayal edilemeyen hizmetler getirmiştir. Bu yönüyle kendisi sizden çok daha fazla Orduludur.

   Gelelim Sn. Mustafa Hamarat'a…

   Sn. Hamarat da Ünyeli değildir. Nüfus kaydı Akkuş'tur.

   Ancak, Sn. Hamarat siyasi hayatında zor olan bir durumu gerçekleştirmiş... Kendisini bir yere mahsus milletvekili gibi görmemiş. Bilakis, nüfusta kayıtlı olduğu Akkuş'la birlikte Ünye, Çaybaşı, İkizce ilçelerini kapsayan bölgenin milletvekili gibi görmüşâ€¦ Bunu da başarmış, -bölge milletvekili- sıfatı kazanmış birisidir.

   Kaldı ki Sn. Hamarat, Fatsa ve Ordu bölgesinin de milletvekili olmasından hareket etmiş, bu bölgelerde de ilişkileri bulunan, sevilen bir vekildir.

   Olayın aslı hiçte sizin dediğiniz gibi değil Sn. Yılmaz. Bakın, 2002 ve 2007 seçimlerinde Ordu ile Fatsa bölgesi sıralamada ilk üçü kapatırken, dediğim gibi Ünye birinde 5. sırada, birinde ise 7. sırada yer almıştır.

   Hadi; öyle değil, siz sıralamayı yanlış ifade etmişsiniz deyiniz…

   Sn. Yılmaz, bir de demişsiniz ki; “Ordulular inşallah beni aramazlar”

   Niye arasınlar ki… Ordu'da 9 senede imzanızı attığınız hangi hizmetiniz var?

   Kaldı ki; siz açıklamalarınızda Ordu ile ilgili kanaatinizi bütün açıklığı ile belirtmişsiniz.

   Diyorsunuz ki; “Ben, taşradan İstanbul Milletvekilliğine terfi ettim.”

   Taşra dediğiniz yer, 9 sene milletvekilliği yaptığınız Ordu ili…

   Sn. Yılmaz; sizin gözünüzde Ordu milletvekili olmak daha küçük, İstanbul da milletvekili olmak ise daha büyük anlam taşıyabilir.

   Size İstanbul Milletvekilliği hayırlı olsun.

   Ama bilin ki; İstanbul Milletvekili olduğu halde Ordu'da milletvekili olmayı tercih edip bunu kendisi için şeref kabul edenler de var…

   Ayrıca biz, sizin o taşra dediğiniz yerde yaşamaktan ziyadesiyle memnunuz. O taşra bizim cennetimiz…

   Size İstanbul metropolü helal olsun, mutlu olun...

   Ayrıca size bir şeyi daha hatırlatayım…

   Ordu'da daha önceki siyasilerden bazıları da üç kuruşluk siyasi menfaatleri için bölgecilik yapmayı zaman zaman denediler. Olmadık yere Ordu, Ünye, Fatsa çekişmesi yaratıp körüklediler.

   Ne kazandılar, Ordumuz ne kazandı?

   Bakın onlardan ve sizden, geriye, bugün kalkınmışlık cetvelinde 63. sırada yer alan fakir bir Ordu kaldı.

   Susun, hiç konuşmayın.

   Yalandan yere yaygaralarla da milleti birbirine düşürmeye kalkmayın.Bu Haber 3540 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : herkese bir soda Tarih : 21 Nisan 2011 / Pazar Üye Adı :fatih
sayın kıroğlu yazınızı sıklıklla takip edememekle birlikte okuduğum yazınızı çokmu çok beğendim bende iktidar partisi sempatizano olmama rağmen bi yrlerde bi kopuklıuk olduğunu anlıyorum vekil sayısı düşerse ordu emlak pazarında vergi bazında en pahalı şehirse kurumlarda işler büyük şehirlere nazaran işler kör topal gidiyorsa yada gidrmiyorsa el insaf hadi bende kınıyorum bunları ellerinize ve yüreğinize sağlık diyorum
Başlık : SİZİ CANI GÖNÜLDEN KUTLUYORUM Tarih : 18 Nisan 2011 / Pazar Üye Adı :H.BALCI
Değerli büyüğüm,Musa Ö.KIROĞLU beyefendi,yazılarınızı titizlikle beğenerek okuyorum.Ordulu milletvekillilerin sıralama ile ilgili bu yaptıkları bir ilk değildir.Taaki Anavatan partisi dönemindede ÜNYE li milletvekillerinden Şükrü bey zamanında başlıyan süreçten gelen çekememezlik sancıları vardır.Şimdi ise yine bir ÜNYE li milletvekilimiz İdris beyin Ordu 1. sıradan aday gösterilmemesini hazmedemeyen ordulu siyasetciler bugün açıkça birşeyleri telafuz edemiyorlarsa bil ki oda ÜNYELİ İdris beyin o parti içinde ne büyük iltifatlara takdire şayan olduğudur.Eğer Şuan ki 1.sıralamada idrisbey ÜNYE doğumlu olmayıpta,Ordulu olsaydı bu kadar tantana yapılmazdı.Görülüyorki ÜNYE büyümüş,Ordu küçülmüştür. Saygılarımla....
Başlık : Önemli olan Ünyelilik değil... Tarih : 18 Nisan 2011 / Pazar Üye Adı :Musa Ö. Kıroğlu
En altta ilk yorumu yapan Sn. Mustafa Bey, anlaşılan benim yazılarımı okurken ne yazdığımdan hareketle değil de kendisinin ne düşündüğünden hareketle okuyor. Ben, hiç bir yazımda Ordu'yu ya da Orduluları hedef alan, çekemeyen yazı yazmadım. Yazdığım; Ordu'da bazı kişi ve çevrelerin Ünye'ye karşı takındığı 'öteleme' tavrını eleştiridir. Ordu ili merkez dahil 19 ilçe parçasından oluşan bir bütündür. Ordu bu gerçeği görmeli, il olmanın nimetlerini ilçelerinin hepsiyle paylaşmalıdır. İl merkezi olmak demek ilçeleriniin sırtından büyümeğe kalkışmak demek değildir, il olmak demek ilçelerinin tümüyle birlikte büyümeyi hedeflemek demektir. İl merkezimizi hep buna davet ettim yazdığım yazılarımda. Sayın Mustafa Bey, gerçekten Ünyeli misiniz bilemiyorum, ancak Ünyeli iseniz Ordu'nun bu haksızlığını her Ünyeli gibi siz de görmüş olmalıydınız. Ayrıca, biz yazarlar için tek bir okur bile çok kıymetlidir. Umarım bir daha okumama kararını gözden geçirirsiniz... Musa Ö. Kıroğlu
Başlık : Siz gerçekten bu yazıyı okudunuz mu? Tarih : 18 Nisan 2011 / Pazar Üye Adı :Avni Sayacı
Mustafa Bey, Ben de yazarın bütün yazılarını okuyorum bu yazıyı da okudum. Yazar nerde Ordu çekemezliği yapmış, anlayamadım. Siz yazdıklarınızı inanarak mı yazdınız, yoksa size birisi mi yazdırdı?
Başlık : helal olsun Tarih : 18 Nisan 2011 / Pazar Üye Adı :salih kerim
sonunda ünyenin ordunun en büyük ilçesi olduğu anlaşıldı ve en sonunda ünyeli iki aday idris bey ve mustafa hamarat liste başı oldular. bu arada hamarat zaten akkuşludur ama kendisini ünye akkuş ikizce çaybaşı bu bölgede temsil etmiş ama hizmet anlamında ordu genelinde hiç ayrım yapmamıştır. idris bey zaten tüm türkiyeye mal olmuş birisidir türkiyenin herbölgesinde tanınır keşke enver bey istanbuldanda aday konumasaydıda o suratsız kendini bilmez tavırlarını hiç görmeseydik eğer seçilirse o kişi orduyu kesinlikle temsil etmemeli milletvekili maaşını alıp ortada boşboş dolaşmalı sen kimsin ki idris beyle aşık atıyorsun madem o kadar büyük adamsın neden ordu ile ilgili her işte idris beyin yanına gidiyordun taşradan istanbula gitmiş beyfendi iyi hayırlı olsun Ordu senden kurtulmuş oldu inşallah orada kalır geri dönemezsin çünkü yüzün yok
Başlık : Kim kimi ç ekemiyor Tarih : 18 Nisan 2011 / Pazar Üye Adı :Bilgin Hasdemir
Ordu benim de yaşantımda büyük önemi olan bir yer... Kent ve kent yaşamı ve de kültür olarak başımın üstünde... Siyasal olarak ise yıllarca Ünye Ordu'yu çekmiştir, ama Ordu Ünye'yi çekmek için parmağını bile uzatmamıştır. İlçelere ayrılan kalkınma paylarını bir görebilsek bunun cevabını şıp diye buluruz. Sayın Kıroğlu, hemşerim bundan böyle sizi okumayacakmış. Çok üzülmüşsünüzdür. Belki de günlerdir uyumuyorsunuzdur. Lütfen kendinizi helâk ve de merak etmeyiniz. Kalan sağlar sizindir.
Başlık : ünyeli Tarih : 16 Nisan 2011 / Pazar Üye Adı :mustafa
sayın yazar uzun zamandır yazılarınızı okuyorum. sizden anlamadıgım bir ordu çekemezliği var sunu unutmayın ki bende bir ünyeliyim ordu ili bizim ilimiz. ben ordu merkezde kamış biri olarak sizdeki bu ordu çekemeliğini bir ünyeli olarak kabul etmıyorum. bundan sonrada yazılarınızı okumayacağım
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI