16 Nisan 2011 Pazar
ARİF TAKICI
Alkol - 6
atakici52@hotmail.com

İçki alışkanlığının önlenmesinde aileye düşen görevler nelerdir? İçkinin zararları çocuğun şuur altına yerleştirilerek içki içmemesi, hatta denememesi temin edilmelidir. Alkollü içkiler katiyen eve sokulmamalı… Anne baba içki içerek çocuklarına kötü örnek olmamalı.  Kabul günlerinde içki ikram edilmesi, doğum günlerinin alkolle kutlanması önlenmelidir. Kokteyl partilerin ve yılbaşının içki ve kumarla kutlanmasının bir Türk Adeti olmadığının anlatılması ve bunların yapılmaması gerekir. Düğünlerde, bayramlarda içki ikram edilmemelidir. İçkinin inançlarımızdaki yeri güzelce anlatılmalıdır.  Ekranlarda yer alan kötülüklerin özendirici görüntülerinden, milli örf ve adetlerimize, milli, manevi ve hamasi ahlakımıza ters düşen çekim ve görünümlerden gençler uzak tutulmalı, bilhassa konular hakkında ilmi, mantıki ve ikna edici açıklamalar yaparak bu tutum gençlerimize mal edilmeli. Bu davranışların kendilerince yapılması sağlanmalıdır. 

 Alınması gereken tedbirler hususuna gelecek yazımda devam etmek edeceğim…

Bu yazımda, Değerli Genel yayınYyönetmenimiz Sayın Musa Kıroğlu' nun 02 Nisan 2011 tarihli köşe yazısında bana yönelttiği bazı sorularla ilgili görüş belirtmek istiyorum. Sayın Kıroğlu, öncelikle konunun önemine binaen göstermiş olduğunuz hassasiyetten dolayı size teşekkür ederim. Sayın Kıroğlu, kapalı mekAnlarda sigara yasağı başladıktan bu yana sigaranın terk edilme oranı % 25'şe varmıştır. Biz  en çok sigara tüketen 8'ci değil, 3'cü ülke idik, doğrudur şimdi ikinci olduk… Neden? Ülkemiz genç nüfusu yoğun olan bir ülke. Sigaraya başlama yaşı 12'lere kadar düştü. Yasakla yetişkinlerde başarıyı yakalamışken, yasağın özendiriciliği bertaraf eden bölümü işletilemediği için, çocuk ve genç nesilde sigara içme fazlalaşıyor. Bu konuda önlem ne olmalı? Çocuklara, 18 yaşından küçük gençlere dal işi sigara satan bakkal ve bayiler için caydırıcı cezalar kesinlikle uygulanmalıdır. Zaten bırakın dal işini, 18 yaşından küçüklere sigara ve alkol satılması yasaktır. Büyükler ise çocukları sigara almaya göndermemelidir. Filmlerde sigara ve içkili sahneler olmamalıdır! Sigara bağımlılarının başında gazetecilerin, öğretmenlerin ve doktorların geldiğine yönelik görüş nereden kaynaklanıyor? Bu üç meslek de yorucu ve sitresli meslekler… Bu nedenle, daha çok öğrencilik döneminde başlıyorlar. Maalesef sonra da bırakamıyor, devam ediyorlar.

Değerli  hemşerimiz Profesör  Dr Sayın Sait Kapıcıoğluna'na bu konuyu sorduğumda bana aynen şunu söylemişti….Tıp  eğitimi  çok zor bir eğitim  dalıdır. Çocuklar tıp fakültesindeki eğitimleri süresince yoğun stres içerisinde olduklarından, birbirlerinden de etkilenerek sigaraya başlıyorlar, çoğunluğu üniversite bittikten sonra da devam ediyor.

Sayın Kıroğlu, sigara içen din adamlarının sayısında da önemli ölçüde bir artış var. Bu grup da çoğunlukla imam hatip lisesinde i öğrencilik yıllarında sigaraya başlanıyor. Öyle ise şunu açıklıkla ifade etmem gerekiyor… Doktorlar, Öğretmenler, gazeteciler ve din adamları, çocukların ve gençlerin gözünün önünde sigara içmemelidirler! Aynı şekilde, gerek dizi ve filmlerde, gerekse gerçek hayatta çocukların gözlerinin önünde içki içilmemeli, 18 yaşından küçük olan gençlere alkol ve sigara kesinlikle satılmamalı, denetimler aralıksız yapılarak satanlara ilgili yasalar kapsamında cezalar mutlaka uygulanmalıdır!  Şu birincilikleri başka birinciliklerle değiştirmeliyiz… Ülkemiz israfta birinci, sigara tüketiminde ikinci, kumarda üçüncü, alkol tüketiminde dördüncüdür.  Dileğim odur ki, bu birincilikleri, Ülkemizin kalkınmasına vesile olacak başka birinciliklerle değiştiririz. Saygılarımla.Bu Haber 1845 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI