19 Nisan 2011 Pazar
İSMAİL SARI
Kızın gelince ayağa kalktın mı?
Anlaşmazlıkların çoğunluğu, iletişimsizliklerden kaynaklanır.

 Allah ile iletişim kuramayan veya zayıf iletişimi olan Müslüman, uyanması için zaman zaman sille yer. Uyanmaz ve çeşitli yorumlarla işi geçiştirirse, Allah onu bir terk eder ki kıyamete kadar uyanamaz. Ülkeler arasındaki iletişim bozukluğu da böyledir. Kimse ile iletişim kuramayan ülke tek başına kalır ve kıyameti yaklaşmış demektir. Ülkelerin kıyameti, yok olmaları demektir.

Kendi halkı ile iyi iletişim kuramayan yöneticiler de halkını birbirine düşürür, sonra da ülkesine ve yöneticilerine düşman kesilen halk, o toplumun kıyametini koparır. Aile fertleri arasındaki iletişim bozuklukları da o ailenin kıyametini koparır yani aile yıkılır, dağılır.

İçinde bulunduğumuz hafta “KUTLU DOĞUM HAFTASI”'dır. Her yönden örnek insan Hz. Muhammed Mustafa'nın bütün yönleri ile Müslümanlara ve özellikle de genç nesile tanıtılmasını amaçlar. Peygamberini iyi tanıyamayan Müslümanlar ve genç nesil, bocalamağa başlıyor; lider arama yarışına giriyor ve futbolcusunu, parti liderini, tarikat liderini veya bir yabancı tanınmış kişiyi kendisi için örnek insan seçerek hayatını tanzime (onun yaşayışına göre düzene koymağa) başlıyor.

Bu nedenle yazımın başlığı olarak “Kızın gelince ayağa kalktın mı?” şeklinde, dikkat çekmek için İslam Peygamberi Hz. Muhammed (s.a.v)'in süper örnek bir davranışını seçtim. İnsan hayatı, ailede tanzim olunur, yani düzenlenir. Çocuklar için aile büyükleri birer örnektir. Babalar veya ağabeyler erkek çocuklara, anneler veya ablalar da kız çocuklarına büyük çoğunluk örnek olurlar. Bir babanın, peygamberini örnek alarak, kızı odasına geldiğinde ayağa kalkarak onu karşılaması, hoş geldin demesi, ona karşı evlat sevgisini hareketleri ile göstermesi, aile içi iletişimin kopmaz ve ayrışmaz sağlamlığına bir örnektir. Benzer örnekleri aile bireylerinin her biri için çoğaltmak mümkündür.

Bu yazımla “Kutlu Doğum Haftası” uygulamasının özellikle aile yapımız için çok faydalı olacağı kanaatinde olduğumu vurgulamak istedim. Çünkü inançlar zayıfladıkça en büyük darbeyi aile yapımız yiyor. Birçok sahada olduğu gibi, sadece menfaat esasına dayalı anlayışlarla kurulan yuvalar, çabuk yıkılıyor. Boşanmaların sayısı her geçen gün artıyor.Bu Haber 2325 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI