19 Nisan 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
17 Yıl önce yazdığım yazı ve gelinen nokta...
musakioglu@mynet.com

Aşağıdaki yazımı 17 yıl önce o zaman köşe yazılarımın yayınlandığı Hizmet Gazetesi'nde yazmıştım.

Bu ara Turizm Haftası kutlandığı için yazımı bir kez daha yayınlama gereği hissettim.

********************         *******************

NOT: Bu yazı Hizmet Gazetesi'nin Yıl : 4, Sayı : 46, 01.08.1994 tarihli nüshasında  DURUM - YORUM adlı köşede yayımlandı.)

         Bölge turizminin merkezi olmalıyız

Turist yıllardır iç içe olduğu güneş, kum, deniz üçlüsünden uzaklaşmaya başladı. Bu üçlü turiste yetmez oldu.

Turist değişik şeyler ve heyecanlar aramaya başladı. "Bozulmamış doğa ve doğal güzellikler" en çok tercih edilen, aranılan yerler haline geldi. Böylesi yerlere doğru bir koşu başladı.

Bölgemiz de bozulmamış doğası, ya da henüz bozulmaya sıra gelmemiş doğasıyla bu koşu alanı içinde. İşte bu yüzden son yıllarda bölge turizminde hareket ve canlılık yaşanıyor.

Bütün Dünya'da turizme verilen önemin altında para kazanmak var. Ülkelerin gerektiğinde turizm için akla hayale sığmayan paralar harcayarak yatırım yapmalarının tek sebebi para kazanmak...

Bütün ülkeler, turizme sadece para kazanmak için baktıklarından "Nasıl daha çok kazanabiliriz?" diye uzun uzun hesaplar yapılıp ona göre hareket ettikleri de işin en önemli yanı.

Bu noktadan hareketle, yeni turizm anlayışları sonucu hızla artan ve gelişen bölge turizminin böylesi hesaplara acil ihtiyacı var.

Biz de Ünyeliler olarak bu hesabı en kısa zamanda yapmalı ve hayata geçirmeliyiz.

Hedefimiz, bölge turizminden en çok kazanmak olmalıdır. Bu konuda resmî, sivil kurum ve kuruluşlar bir an önce başbaşa verip programlarını yapmalıdır. Çünkü bölgemiz ve Ünye'miz için ortaya çıkan böylesi imkAn, orta yerde, her türlü hesaptan uzak başıboş bırakılamaz.

Üstelik Ünye'miz, Dünya'da gelişen yeni turizm anlayışı için bölgenin en avantajlı yerindedir.

Doğamızdaki büyüleyici güzellik, mavi, yeşil, günün her saatinde renkten renge giren tabiat...

Girildikçe açılan, açıldıkça insanı başka dünyalara, rüyalara götüren Ünye doğası bir yeryüzü cennetidir.

Doğal konum ve durumundan gelen bu avantajının yanı sıra MilAt öncelerine giden geçmişinden getirdiği izler, bu izlerdeki esrarlı bilinmezlikler, içindeki yollardan halen nerelere ulaşıldığı bilinemeyen Kale, Tozkoparan'da geçmişten günümüze insan nesli taşıyan lAhitler, taş mezarlar...

Mistisizmin püfür püfür estiği yüreğimizin huzur kaynağı Şeyh Yunus Emre'miz...

Kısacası insanı büyüleyen doğa, esrarlı tarih iç içe geçmiş Ünye'de. Ünye'mizin doğal ve tarihsel orijinalitesi, bölge turizmindeki canlanmada en uygun şart ve şekillerde mutlaka değerlendirilmelidir.

Tanıtım turizmde esastır. Bir ülkenin ya da yörenin turizminde değerlendirilmesinin tek yolu tanıtımdan geçer.

Bu nedenle Ünye Turizm Festivali "yapmak için yapmak" yerine daha ciddî ve teknik boyutlarda uluslararası şekle dönüştürülerek yapılmalıdır.

Doğası, tarihi, çevre il ve ilçelere açılan yolları, sosyo - kültürel faaliyetleri vb. birçok yönüyle bölgede öne çıkan diğer ilçelerimizdeki turizme yönelik çalışmalar orta yerde bırakılmamalıdır.

Belki bir merkez, toplu faaliyetlerin kalbidir. Bu nedenle ilçemizdeki turizm faaliyetlerini her yönüyle değerlendirecek bir merkez kurulmalıdır. Böylesi bir merkezin sevk ve idaresinde daha disiplinli, daha verimli ve düzenli çalışmalar yapılabilir. Buradan hareketle daha iyi noktalara ulaşılabilir.

Ünye'miz, bölge turizminin önüne geçmeli, önderlik etmeli, bölge turizminin merkezi olmalıdır.

Bu Ünye'mizin en doğal hakkıdır.

Bu hakkı mutlaka kullanmalıyız.

**************         ***************

Soruyorum; geçen 17 yıl içinde turizmimizi geliştirmişâ€¦ Bölgede öne çıkmışâ€¦ Ünye olarak bölge turizmine önderlik eden merkez olabilmiş miyiz?

Son bir iki yıldır başlayan tanıtım faaliyetleri dışında pek bir şey yok.

Ancak turizme yönelik insan bilinci, tarihi ve kültürel değerlerin turiste arzı, doğal güzelliklerin ve çevresel değerlerin korunup turizmin hizmetine sunulması alanlarında yeteri kadar hazır olmadıktan sonra tanıtımın getirisi ne olur? Düşünmek gerek…

Kuru kuruya da olsa 2011 yılının Turizm Haftası kutlu olsun.Bu Haber 2708 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI