22 Nisan 2011 Pazar
MUHAMMED SIDDIK ÖZ
Canın Sağolsun Bakkal Amca

Geçen hafta AVM- Alış Veriş Merkezlerinin küçük esnafı özellikle bakkalları nasıl silip süpürdüğünü yok ettiğini yazmıştık. Bu haftada mahalle bakkallarına değineceğimizi söylemiştik. Biz yazımızı yazdıktan sonra ulusal basında bir gazetede << İstanbul Esnaf Odası'nın raporuna göre İstanbul'da şehir içindeki 97 alışveriş merkezi yüzünden, elli iki bin esnaf iflas ederek kepenkleri kapattı>> diye manşetten haber çıktı. Mahalle aralarına kadar açılan süper marketler ve gros marketler de bu rakamların dışında. Bu da ESDER olarak bizim ne kadar haklı olduğumuzu gösteriyordu.

Gelelim bizim mahalle bakkallarına, yani BAKKAL AMCALARA. Bakkal amca mahallenin hemen her türlü acil veya acil olmayan ihtiyacını görür. Habersiz misafir geldi, kızım koş bakkal amcana şu şu eksikleri hemen alıver, yazsın hesaba der. Şehir dışına çıkılacak her ihtimale karşı evin anahtarı komşuya veya bakkal amcaya bırakılır. Mahallede kiralık evler, kiracılar, gelenler gidenler ondan sorulur. Evlerinde telefon olmayanlar gerektiğinde hemen bakkal amcaya koşar. Güvenlik kuvvetleri birini arayıp soracakları ilk yer mahalle bakkallarıdır. Önemli önemsiz bir emanet bırakılacak ilk başvurulacak yer bakkal amcadır. O,mahallenin YEDDİ EMİNİdir (güvenilir kişisi-emin eli) Acil bir sıkıntıya düşersiniz, borç para lazım, yine ilk başvuracağınız kişi mahallenizdeki bakkal amcadır. Emekli Şakir Amcanın dertleşeceği, oturup bir miktar sohbet edip dinleneceği yer de mahalle bakkallarıdır. Mahalle bakkallarında her şey sanıldığı gibi marketlerden çok ta pahallı değildir. Üç aylık emekli maaşı alanların cankurtaranı yine mahalle bakkallarıdır.

Hasılı kelam, mahalle bakkalları sosyal yapımızın olmazsa olmazlarıdır. Geleneğidir göreneğidir. Ancak eskiden var olan birçok güzel hasletlerimiz, alışkanlıklarımız gibi bu bakkal amca özelliğimiz de yavaş yavaş tarihe karışıp gidiyor.

Biz ESDER (Esnaf ve Sanatkarlar Derneği) olarak geçen yıl Samsun'da ve 40 ilde ‘ÇOCUK GÖZÜYLE ESNAF VE ZANAATKARLARIMIZ' konulu ilköğretim öğrencileri arasında, şiir-resim ve kompozisyon yarışması düzenledik ve dereceye giren öğrencilere ve onları hazırlayan öğretmenlerine, bilgisayarlar, fotoğraf makineleri, cep telefonları ve eğitim setleri olarak bir çok ödüller verdik. Sadece yok olmaya yüz tutan bu sosyal bir kurum gibi işlev gören esnaf ve sanatkarlarımız ve de mahalle bakkallarımız unutulmasın, genç nesiller geleneklerini ve güzel geçmişimizi unutmasınlar, öğrensinler diye...

Özellikle STK-Sivil Toplum Kuruluşlarının ve gönüllü kuruluşların bu gibi eskinin güzelliklerini unutturmamak ve yaşatmak için bu tür yarışmalar ve etkinlikler yapmaları çok yararlıdır. AHİLİK TEŞKİLATI da buna güzel bir örnektir. Haftaya da AHİLİK ten bahsedelim inşallah. Kalın sağlıcakla.Bu Haber 1939 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : BAKKAL AMCA Tarih : 27 Nisan 2011 / Pazar Üye Adı :MEHMET KARAKAYA
SELAMÜNALEYKÜM. KİMSE KİMSEYİ KANDIRMASIN. GERÇEĞİ KABUL ETMEK GEREKİYOR. BAKKALLIK BİTTİ, BİTİRİLDİ. BÜYÜK BALIKLAR YESİN, KÜÇÜKLER ÖLSÜN. ALTTA KALANIN BOYNU ÇIKSIN. ALLAH BİZLERE İNŞALLAH BAŞKA RIZIK KAPILARI AÇACAKTIR. GEREKİRSE İNŞAATA GİDERİZ. HERKESE SELAMLARIMI, SEVGİLERİMİ VE SAYGILARIMI SUNUYORUM. KARAKAYA BAKKALİYESİ- MEHMET KARAKAYA- KORGAN-
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI