24 Nisan 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
YSK, hala 'muz cumhuriyeti'nde yaşıyor!
musaokiroglu@mynet.com

Eski Cumhurbaşkanı ve Başbakan Sn. Süleyman Demirel'in en çok sevdiği sözcük “demokrasi”dir.

 

Sn. Demirel, özellikle 1970'li yıllardaki başbakanlığı sırasında ülkemizde var olduğunu iddia ettiği demokrasiyi anlatmak için “Bu ülke muz cumhuriyeti değil” derdi.

 

‘Muz cumhuriyeti' 1900'lü yılların son çeyreğinde, bir zamanlar darbeleriyle ünlü, sık sık yönetimlerin alaşağı edildiği, saat başı karar ve kuralların değiştiği Latin Amerika ülkelerinin rejimlerini anlatmak için kullanılırdı.

 

Aslına bakılırsa o yılların Türkiye'si de söz konusu ‘muz cumhuriyetleri'nden çokta farklı değildi. Askeri darbeler 10 yılda bir yokluyor… Sık sık kararlar değişiyor, kurallar değiştiriliyordu.

 

Hatta bunu bizzat en güzel Demirel'in kendisi tarif ediyor, kendisini 6 defa giden,        7 defa gelen başbakan olarak tanımlıyordu.

 

Dolayısıyla Demirel'in “Bu ülke muz cumhuriyeti değil” sözü yanlış, aksine muhalefetin “Biz muz cumhuriyetiyiz” sözü daha doğruydu.

 

Sonraki yıllarda 1980'de, 1990, 2000'li yıllarda, hele de son yıllarda bu ülkede önemli gelişmeler oldu.

 

Darbelerin önü büyük ölçüde kesildi, kararlardaki ve kurallardaki gevşeklik yerine oturmuşluk hakim olmaya başladı.

 

Geçtiğimiz hafta bunu konuştuk arkadaşlarla. İstikrarın ve istikrara dayalı sürecin ülkemizdeki olumlu göstergelerinden bahsettik.

 

Ben dedim ki arkadaşlara; “Demirel'in ‘muz cumhuriyeti değiliz' dediği yıllarda bu ülke aksine ‘muz cumhuriyeti'ydi. Ama şimdi artık ‘muz cumhuriyeti' olmaktan bir hayli uzaklaştık.”

 

Ancak aradan çok geçmedi, üç gün sonra Yüksek Seçim Kurulu BDP'din desteklediği 12 bağımsız milletvekili adayını veto etti.

 

Bir iki gün sonra ise aynı YSK, bu sefer veto ettiği o adayların adaylıklarını yeniden kabul etmeye başladı.

 

Peki, YSK niye veto etti de sonra çark etti, karar değiştirdi?

 

Denildi ki; YSK'nın aldığı bu veto kararı hukuki değil siyasidir. Bir yerleri korumaya, mevcut siyasi iktidarı zora sokmaya, sıkıştırmaya yönelik bir karardır.

İşte bu kanaatten hareketle YSK'ya karşı büyük bir tepki oluştu. Siyaset cephesinden, sivil toplum kuruluşlarından, basından yükselen tepki bu kurumun üyelerini pıstırdı. Bunun üzerine yeniden oturdular, kararlarını değiştirip veto ettikleri adayların vetolarını kaldırmaya başladılar.

 

YSK bir hukuk kurumudur. Aldığı kararlar hukukidir. Anayasa ve yasalardan hareketle kararlar alır. Kararlarının gerekçeleri vardır.

 

İyi de bu nasıl iştir?

 

Önce veto et. Sonra çark et, vetoyu kaldır.

 

Hangisi doğrudur? Alınan veto kararı mı, yoksa kaldırılan veto kararı mı?

 

İkisi de doğru değil, yanlıştır.

 

Ama asıl yanlış olan YSK'nın kendisidir, YSK üyelerinin hukuk dışılığı, keyfiliğidir.

 

Arkadaşlarla konuşurken; tam da muz cumhuriyetinden uzaklaştık dediğimiz sırada YSK, ülkemizde ‘muz cumhuriyeti'nin devam ettiğinin işareti oldu.

 

Temennimiz bu işaretin artık son işaret olmasıdır.

 

*******************         *******************

 

Evde çalıştığım odamın önündeki terasta ilginç bir şeye şahit oldum.

 

Kargalardan birisi ağzında getirdiği yemi terastaki tuğla gözlerinden birine ihtimamla gizledi. Bir süre sonra uçtu gitti.

 

O sırada onu izleyen bir başka karga geldi, tuğlanın gözündeki yemi az biraz uğraştı, aldı ağzına o da uçtu gitti.

 

Bir gün sonra oraya yemi gizleyen karga ağzında yine yemle geldi. Bir gün önce yem koyduğu tuğla gözüne yaklaştı, ağzındaki yemi aynı yere koymak için gagasını uzattı. Baktı ki daha önce koyduğu yem yerinde yok. Burası öğrenilmiş, diye gitti bir başka tarafta daha zulalı bir yer seçti. Yemi oraya gizledi. Bu sefer üstelik parça köpüklerle de gizlediği yerin ağzını kapattı.

 

Ne dersiniz, bu kargalarda akıl mı var?

 Bu Haber 2888 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI