23 Nisan 2011 Pazar
ARİF TAKICI
Alkol - 7
YEŞİLAY KÖŞESİ atakici52@ Hotmail .com GÜNCEL

İçki alışkanlığında ailenin alacağı tedbirler: İçkili lokanta, saz ve gazinolara gidilmemeli, kısaca; çocuğun içki ve içkili yerlerden uzaklaştırılması ve bu tehlikelere karşı uyanık bulunması ailenin başlıca vazifeleri olmalıdır. – Aile bilhassa çocuklarını günümüzün modası olan vakit geçirme yerleri olarak reklAm edilen birahane, diskotek, bar, taverna, atari salonları gibi, gerçekte ve çoğunluğu ile birer ölüm batağından başka bir şey olmayan yerlerden korumalı ve bu konuda elinden geldiğince dikkatli olmalıdır.

İçki alışkanlığının önlenmesinde okula düşen vazifeler nelerdir? Cevap: İçki alışkanlığının önlenmesinde en büyük vazife aile ile birlikte okula düşmektedir. Bu vazifeler: a) Okul Yeşilay Eğitsel kolları ve Rehber öğretmenleri, seçkin gençlerden ve uzmanlık dalı uygun ve istekli öğretmenlerden seçilmelidir. b) Bu kol ve rehber öğretmenler, okul yöneticilerinin de desteği ile gerekli olan çalışmaları eğitim yılı boyunca, öğrencilerini bıktırmadan, planlı ve verimli bir çizgide sürdürmelidir. c) Konular üzerinde şahsi gayreti ve ilgili kurumların doküman desteği ile kendisini uzmanlaştırmalı, keza eğitim kolunu da yetiştirmelidir. d ) Gerek kendisi, gerek durumun elverdiğince uzman kişilere konferans veya seminerler verdirmeli. e) Eğitici kol yararlı ve içerikli zengin bir duvar gazetesi çıkarmalıdır. f) Okulun uygun bir yerinde Yeşilay köşesi sürekli eğitsel bir biçimde sürdürülmelidir. g) Yeşilay ülküsü ile ilgili şiirler, resimler ve kompozisyon hazırlama vazifesi verilmeli, bunlardan dereceye girenler ödüllendirilmeli, imkAn olursa mahalli yayın organlarında yahut Yeşilay dergisinde yayınlanması sağlanmalıdır.

h) Öğretmenler tarafından her fırsatta içkinin fenalıkları anlatılmalı, hayattan örnekler verilmelidir. i) Yeşilay'ın yayınlarından mecmua, pankart ve vecizeler temin edilerek öğrencilere dağıtılmalı ve onların şuur altına içkinin kötülüğü yerleştirilmelidir. j ) Sık sık münazaralar tertip edilmelidir. k ) Bu çalışmalar eğitim yılı boyunca devam ettirilmelidir. I ) Okulda tiyatro, video ve sahne çalışmaları yapılmalıdır. M ) Bu çalışmalar bilhassa Yeşilay haftalarında daha yoğun ve verimli bir şekilde uygulamaya konulmalıdır.

 İçkinin ve uyuşturucunun önlenmesinde din adamlarına düşen vazifeler nelerdir? Cevap: Din adamlarının sohbet toplantılarında, içkinin zararları, dinimizdeki yeri bıkmadan anlatılmalıdır. Halkı Yeşilay Cemiyetine yardımcı olmaya ve onlarla işbirliğine teşvik etmelidirler. Senenin muhtelif aylarında ve bilhassa Yeşilay haftasında vaaz ve hutbeleri madde bağımlılığı konusunda artırmalıdırlar. Din adamları muhtelif gazete ve mecmualara içki ve benzeri ölüm tuzaklarının zararları hakkında dini bilgiler ekseni içerisinde yazı yazmalıdırlar. Diyanet işlerinin çıkardığı mecmua, kitap ve broşürlerde bunların kötülüklerine daha çok yer verilmelidir. Ayrıca Milli Eğitim programına dAhil ederek, okullarda haftada en az iki saat bağımlılığın zararlarını anlatan ders konulmalıdır. Genç nüfusa sahip Ülkemizi gelecek felaketlerden ciddi manada ki önleyici tedbirlerle ancak koruyabiliriz.

NOT: Yeşilay arşivinden yararlandım.

 

 Bu Haber 1935 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI