29 Nisan 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Başbakan'ın ağzındaki Ünye Çevreyolu...
musakiroglu@mynet.com

Başbakan Sn. Tayip Erdoğan yaptığı konuşmalarında, eğer konuştuğu konuyla bir ilgisi-ilintisi varsa Türkiye'nin bilmem neresindeki başka konuları da ona bağlıyor, onları da dile getiriyor.

 

Tabi bunlar o anda Başbakan'ın aklına geldiği için dile gelmiyor. Konuşmayı hazırlayan danışman ekibin, konuşma metnine yerleştirmesi sonucunda ifade ediliyor.

 

Millet ise; “Görüyor musun başbakanı Türkiye'yi avucunun içi gibi biliyor, her tarafı birden takip ediyor” diyerek takdir duygularını dile getiriyor.

 

Bu aslında güzel bir propaganda metodudur. Hele de bizim gibi “hatırlanma, anılmaya”ya çok değer veren ülkelerde bu metot çok işe yarar.

 

Sn. Süleyman Demirel de bu metodu sık sık kullanırdı.

 

Sn. Şükrü Yürür'ü yakından bilirim, o da bu metodu sürekli kullanan bir siyasetçiydi. Gerçi Şükrü Yürür'ün bir farkı vardı. O, başbakanlar gibi önüne konulanı okuyarak değil de bizzat yerinde görerek, izleyerek edindiği bilgileri dile getirirdi.

 

Çarşamba günü Başbakan Erdoğan “Çılgın Proje'sini açıkladığı sırada Türkiye sathındaki genel hizmetleri anlatırken Ünye'den de bahsetti.

 

Başbakan Karadeniz Sahil Yolu'nda Ünye geçişi haricinde her tarafın bittiğini, Ünye çevre yolunun da bitmesiyle birlikte Samsun'dan Sarp'a kadar yolun yüzde yüz tamamlanmış olacağını söyledi.

 

Tabi, bu konuşmayı dinleyen Ünyeliler Başbakan'ın ağzından böyle Ünye'ye mahsus bir hizmetin dile gelmesinden ziyadesiyle hoşnut oldular. Hele Başbakan'ın ağzından, genel bir konuşması sırasında Ünye adını bir kez daha duymak bizler için hoş bir duygu oldu.

 

Başbakan daha önce Samsun mitinginde de Ünye Çevreyoluna işaret etmişti.

 

Önceki yıl, Ankara'da bulunan Ünye Belediye Başkanı Sn. Ahmet Arpacıoğlu ile bir toplantıda karşılaşan Başbakan Tayip Erdoğan, kendisine çevre yolunu sormuş, yakından izlediğini bir kez daha göstermişti.

 

Geçtiğimiz yıl helikopterle Ordu'ya geçerken Ünye Havaalanı'na zorunlu iniş yapan Başbakan burada yine çevre yolunu sormuş, yol inşaatındaki son durumu öğrenmişti.

 

 

Başbakan'ın bu kadar yakın ilgisi ve bilgisi dahilindeki Ünye Çevreyolu, iki tüp uzunluğu 5.5 km'yi geçen tünelleri, viyadükleri, sanat yapıları ile zor bir yol olmasına rağmen kısa zamanda bitirilecek. Öyle görünüyor.

 

Hafta içi Ordu'ya gelen Karayolları Genel Müdürü Sn. Mehmet Cahit Duran, Ünye Çevreyolu'nun bu yıl sonunda trafiğe açılacağını söyledi. Gerçi aynı bilgileri Karayolları 7. Bölge ilgilileri de zaman zaman verdiler.

 

Yılın sonuna sekiz ay kaldı. Eğer denildiği gibi yıl sonuna kadar bu iş biterse, demek ki sekiz ay sonra sahilden ard  ard geçen tırlardan, kamyonlardan, yolcu otobüslerinden kurtulacağız.

 

 

******************       ******************

 

Yazıma Başbakan'ın Çılgın Projesi'nden hareketle girmiştim.

 

Çılgın Proje; Türkiye için büyük bir proje sayılır. Ama zor ya da hayal bir proje değildir.

 

“Çılgın Proje” olarak gösterilmesi de doğrusu bana pek hitap etmedi. Niye derseniz?

Osmanlı İmparatorluğu'nun temelini attığı Süveyş Kanalı 1869 yılında açılmıştır. Panama kanalı 1914'te açılmıştır.

 

O günün teknolojisi ile bu kanallar açılabilmişse İstanbul Kanalı bugünün teknolojisi ile çok daha kolay açılır.

 

İşte bu nedenle bana “Çılgın Proje” olarak gelmedi.

 

Ama Başbakan, tam da seçim sathı mailinde ortaya öyle bir proje attı ki ancak bu kadar olur… Muhalefet partileri başladılar projeyle ilgili konuşmaya…

 

Eğer seçime kadar kalan 1.5 ay boyunca partiler kendi seçim beyannamelerini anlatmaktan çok bu projeye takılır kalırlarsa var ya… İşte o zaman asıl çılgınlığı onlar yaparlar.Bu Haber 2568 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI