29 Nisan 2011 Pazar
ARİF TAKICI
Sağlıklı Hayat ve Yürüyüş
atakici_52@hotmail.com

Spor yapmak herkesin bildiği gibi sağlığımızı korumak için en etkili yöntem, özellikle yetkililerin hem vücudumuzu hem de ruhumuzu dinlendirmek için söyledikleri ilk şey bol bol yürüyüş yapın.  Açık havada bol oksijenin olduğu yerlerde tempolu veya yavaş yürüyüşler sayesinde bir yandan vücudumuzu ödüllendirmiş, bir yandan da ruhunuzu dinlendirmiş olursunuz.

Yürüyüşün faydaları: Yürüyüş yapmak kalbimizin ve solunum sistemimizin kapasitesini artırır. Bağışıklık sistemimizi güçlendirir, yaşlanmayı geciktirici etkileri vardır. Sağlıklı, güzel bir vücuda ve cilde sahip olursunuz. Hafızanızı güçlendirir ve korur, çeşitli kemik hastacıklarının artmasını ve oluşumunu engeller, denge ve koordinasyon etkisini artırır. Gün içerisinde yaşadığımız adaptasyon sorununu çözmenin en etkili yöntemlerinden biri yürüyüştür. Açık hava bol oksijenli alanlarda içinize çektiğiniz hava tahmininizden çok daha yararlar sağlar. Şeker hastalığı, koroner kalp hastalığı, hipertansiyon, kanser ve özellikle çağımızın hastalığı olan depresyona girme riskini azaltıcı etkileri olduğu gözlenmiştir.

RUHUNUZA İYİ GELECEK: Her hastalığın başının psikolojik olduğunu, insanın, beynini meşgul edici bir uğraş bulduğunda çeşitli hastalıklara yakalanma riskinin daha az olduğu doktorlar tarafından açıklanmıştır. İnsanın yapacak bir şeyi olmayınca bir uğraş bulamayınca belli bir zaman sonra oturup kafasında olur olmaz şeyleri büyütmeye başlıyor. Ufacık bir baş ağrısında bile acaba beynimde bir tümör olabilir mi diye doktorlara koşan binlerce insan var. Bu tip ‘'hastalık hastası'' diye tabir edilen insanlardan olmamak için ise kesinlikle bir uğraş edinmek gerekiyor. Ve bu edineceğiniz uğraş, neden hem vücudunuza hem de ruhunuza iyi gelen bir şey olmasın!  Sağlıklı olmak için saatlerce uzun yürüyüşler yapmanız gerekmiyor. Yürüyüş fikrini bir yaşam tarzı haline getirmeniz bile her şeyi kısa bir süre içinde düzene sokabilir. Mesela asansör yerine merdiven kullanın, her yere araba ile gidiyorsanız arabanızı gideceğiniz yere uzak bir yere park edin ki, yürüme fırsatınız olsun. Minibüs veya otobüslerden bir durak önce inin, hafta sonları bir kahve keyfi yapmak istediğinizde açık alan veya park şeklinde olan mekAnları tercih edin. Burada şunu hatırlatmak isterim….Vücudumuzun biyolojik saatine dikkat etmemiz gerekiyor! Sabah erken saatlerde, henüz vücudumuz güne hazırlanmadan yapılan hızlı tempolu spor ve yürüyüş, kazanmaya çalıştığımız sağlığımızı bozar. Eğer sporumuzu sabah yapacaksak, kalktıktan sonra biraz vakit geçirip kaslarımızın ısınmasını sağladıktan sonra sporumuzu yapmamız daha uygun davranış olacaktır. Aslında vaktiniz elveriyorsa, en uygun spor yapma saati akşam saat 16–00 civarıdır. Ne yapın edin spor yapmaya mutlaka vakit bulun! Bilhassa bayanların spor yapmaları çok gerekli birçok açıdan. Hareket azlığından ve yanlış beslenmeden dolayı ülkemiz de tansiyon hastalıklarında büyük artış var….Şu anda Ülkemiz de 11 milyon tansiyon hastası var ve bu korkunç bir rakam.  Çocuklar TV ve internet başın da çok kaldığından ve spora az vakit ayırdıklarından dolayı,  tansiyon ve damar hastalıklarına aday oluyorlar. Ebeveynlerin bu hususa dikkat etmeleri gerekiyor. Yeşilay arşivinden yararlandım.Bu Haber 1814 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI