2 Mayıs 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Mayıs değil hala Mart ayındayız!
musakiroglu@mynet.com

Bu sene havalar ısınmadı. Tabiat, hala bahar havası değil de kış mevsiminin sonlarındaki Mart ayı görünümünde.

Cuma günü Şeyh Yunus'a çıktım mezar ziyareti ve Cuma namazı için. Yanımda annem de vardı. Hava ‘ince sızı' çiseliyor, yarı sisli ve soğuktu. 

Annem yaşlı ve hasta olduğundan arabadan indirip babamın mezarı başına götürmekten korktum üşür hastalanır diye.

Mayıs ayına girdik. Ama fındıkların yaprakları hala Mart ayındaki kadar küçük ve çelimsizdi Şey Yunus tepesindeki bahçelerde. 

Oturduğumuz evin karşısında 100. Yıl Parkı var. Bahçesindeki ağaçların yaprakları bu zamana kadar büyür, ağaçlar boydan boya yaprakla kapanır, dal-budak görünmez olurdu.

Ama bu sene daha yeni açtı yapraklar, minnacık. Ayrıca yeterli güneş ışığı alamadığı için sapsarı ve solgunlar.

Bağ bahçe bu aylarda rengarenk çiçeklerle donanmalıydı. Ama nerde, yanılıp ta açanlar pusmuş, başını bükmüş kaderine yanıyorlar...

Hala kışlıkları giyiyoruz. Bir iki saatlik havaya aldanıp da ince giyinsek, birden soğuyan hava ile birlikte titremeye başlıyoruz.

Böyle, havaya aldanıp da üşütmekten dolayı etrafımızda bir hayli soğuk algını hastası var.

Geçtiğimiz hafta, kadim dostlarım Sn. Ahmet Derya Varilci ve Sn. Ahmet Kabayel ile otururken dediler ki; “Bu sene kırlangıçlar 15-20 gün geç geldiler.”

Bu geç gelmeyi de havaların soğuk gitmesine bağlıyorlar.

Benim Ünye için doğal bir takvimim vardır. Bu takvime göre bahar mevsimleri yoktur. Yaz ve kış mevsimi vardır. Ben ilk ve sonbahar günlerini “Açtı yaz, yağdı kış” olarak değerlendiririm. 

Benim doğal takvimime göre yaz mevsimi 1 Mayıs'ta başlar, 30 Ekim'e kadar 6 ay sürer. 

Kış mevsimi de 1 Kasım'da başlar 30 Nisan'a kadar, yılın ikinci 6 altı ayı olarak geçer.

Mayıs başladı, benim takvime göre yaz mevsimi girdi. Ama tereddütlüyüm. Yaz mevsimi hiçte başlayacağa benzemiyor. Takvim bu sene şaşacak galiba.

İnsanlar evlerinde bunaldı. Kendilerini bir an önce sıcağa, sokağa, parka bahçeye atmak için güneş ışığı gözlüyorlar.

Eğer güneş kazara bulutların arasından yüzünü az biraz gösterse bakmışsın sahil, iskele, park-bahçe insan akınına uğramışâ€¦

Bu yazımı yazarken de öyle oldu. Güneş bir parça göründü, evden bakıyorum da insanlar attı kendini dışarı.

Bu sene kar yağmadı ama çok üşüdük. Hala soba ve kaloriferler yanıyor. Önceki yıllardan daha fazla yaktık. Benim gibi yakıt hesabı tutmayanlar gidip ilave yakıt aldılar.

Önceki akşam camı açtım, kafamı dışarı uzattığımda felaket kömür kokuyordu. Düşünebiliyor musunuz 29 Nisan'da Ünye'de hala kömür kokusu vardı. Bunu özellikle yazdım tarihe kayıt düşmek için.

Olur ya, Ünye'ye doğalgaz verilir de kömür tarih olur, ardından 10-15 yıl sonra bu yazıyı okuyan olursa; “Aa Ünye'de kömür yakılıyormuş. Her taraf kömür isi-dumanı kokuyormuş. Hatta 29 Nisan'da bile kömür kokusu varmış” der, hayret ederler. 

Doğalgaz demişken aklıma geldi. 

Bizim bu doğalgaz işinden ne haber? 

Ünye'ye ne zaman verilecek?

Ne zaman şu kömür kokusundan, zehrinden kurtulacağız?

Bizim nesil yaşadığı hayatın son çeyreğine girdi. Ne olur yaşarken bari birkaç kışı kömür kokusu, dumanı ve zehrini solumadan geçirelim. Bu Haber 3067 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI