4 Mayıs 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Müze evle ayağa kalkan Ünye tarihi...
musakiroglu@mynet.com

Ünye'de son yılların en önemli olayı nedir diye sorsalar bana… Hiç tereddütsüz “Müze ev” çalışması olduğunu söylerim.

 

Ama diğer taraftan sokağa çıkıp sorsak; “Siz de böyle mi düşünüyorsunuz?” desek. 

 

“Müze ev de nedir ki?  Bunca sorun, bunca eksiklik varken müze ev çalışması niçin bu kadar önemli ki?”

 

Diye düşünenler… Müze ev yapılacağına fabrika yapılsın… İş kapısı açılsın, cevabı verenler ekseri çoğunluğu oluşturacaktır eminim.

 

İşsizliğin, geçim sıkıntısının ağır yaşandığı bir ülkede böyle düşünülüyor olmasını anlamamak mümkün değil.

 

Değil olmasına değil de, bir şey daha var.

 

İnsanlar ne kadar işsiz olursa olsun… Ne kadar geçim sıkıntısı çekerse çeksin her biri bir tarihin devamıdır. Geçmişi vardır… Geçmişten gelen maddi ve manevi birikimi, zenginliği vardır.

 

İnsanların ya da toplumların günün birinde işi olur, parası olur… Geçim sıkıntısı aşılır…

 

Ama tarihini göz ardı etmiş ise… Yok olmasına aldırış etmemiş ise… Kaybetmiş ise onu bir daha bulamaz.

 

Geçim sıkıntısı ne kadar aşılırsa aşılsın… Ne kadar zengin olunursa olunsun… Asıl gerçek “Geçmişi olmayanın geleceğinin de olamayacağı” gerçeğidir.

 

**********************      *********************

 

Ünye'deki müze ev çalışmalarından daha önce bahsetmiştim. Hangi amaçla, niye yapıldığı ile ilgili olarak bilgiler vermiştim.

 

Müze evi geçtiğimiz günlerde, çalışmaları ta başından beri yakından takip eden, takip etmenin ötesinde 24 saatini sanki bu işe vakfetmiş Sn. Ahmet Kabayel'le gezdim.

 

Restorasyon çalışması bir hayli ilerlemiş. İşin daha kolay kısmına ve son aşamasına gelinmiş.

 

Evin içinde neyin neresi olduğu iyiden iyiye ortaya çıkmış. Odalar, salonlar, holler, dolaplar, şömine ocaklar, oturma setleri, daha birçok bölümü yakinen gördüm. Hepsi, her şey çok canlı çok heyecan verici görünüyordu.

 

Orda evin içini geziyorken, evin artık yok olmak üzere olan hali geldi gözlerimin önüne. İlk işe başlandığında, bu evi ayağa kaldırmak çok zor, hatta mümkün değil diye düşünmüştüm.

 

Ama yanıldığımı gördüm. Ev ayağa kalkmış, tarihteki yerini sürdürmek üzere canlanmış.

 

Asıl önemlisi bu evle birlikte Ünye'nin tarihinden önemli bir kesit de yok olmaktan kurtuldu. Ayrıca Ünye, böylelikle bir “MÜZE EV” kazandı.

 

Müze evin tarihi, Sn. Kabayel'in demesine göre restorasyon bittiğinde uygun bir yerine yazı olarak asılacakmış.

 

Ayrıca, evde sergilenmek üzere Ünye'nin geçmişinde kullanılmış ev eşyalarının toplanmasına devam ediliyor.

 

Bu eşyalar kimin tarafından verilmişse onun adına, evle bütünlük sağlayacak şekilde  uygun bölüme konacak, sergilenecek. Bugünün ve gelecek neslin görmesine imkan verilecek.

 

Diğer taraftan tek tek insanlar tarafından saklanan ancak korunması zor olan bu eşyaların böylelikle korunmasına, geleceğe taşınmasına imkan sağlanmış olacak.

 

Ben, evde sergilenmek üzere anneannem ve babaannemin (ikisi kızkardeş) annelerinden kalma, her ikisinin gelin oldukları sırada kına gecelerinde kullanılan kına tası ile su tasını hediye ettim.

 

200 yılı aşkın tarihi olan bu iki kıymetli eşyayı, koruma konusunda endişelerim vardı. Hadi ben sağken tamam da öldüğümde ne olacaklardı?

 

Şimdi artık içim rahat, Ünye Müzeevi'nde koruma altına alınacaklar.

 

********************         ********************

 

Daha önce de teşekkür etmiştim, ama ne kadar teşekkür etsem az diye düşünüyorum. Ünye'ye müzeev kazandırmak için yıllardır mücadele eden, bu işi hayata geçirmeyi başaran Ünye Tarih Araştırma Grubu (ÜTAG) mensupları Sn. Ahmet Kabayel'e, Sn. Ahmet Derya Varilci'ye… Ayrıca bu işi Ünye Belediyesi kapsamında ele alıp destek veren Belediye Başkanı Sn. Ahmet Arpacıoğlu'na en içten teşekkürlerimi bir kez daha sunuyorum.

 

Bu üç Ahmet, Ünye'ye, tarihinin en güzel eserini kazandırıyorlar. Ünye tarihinin çok önemli bir bölümünü canlandırıyor, tarihe mal ediyorlar.

 

Ayrıca onları kıskanıyorum, böylesi büyük ve anlamlı hizmetle birlikte adlarını da ölümsüzleştiriyorlar. Ne kadar şanslılar…

 

 Bu Haber 3158 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI