7 Mayıs 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Oyun bozulacak mı?
musakiroglu@mynet.com

AK Parti Genel Sekreteri ve Ordu Milletvekili Adayı Sn. İdris Naim Şahin, seçim konuşmalarında önemle bir gerçeğe dikkat çekiyor.

 

 Şahin; “Ordu ile ilçeleri arasında, ayrıca ilçelerin kendi aralarında yıllardır süren tartışma, sürtüşme, hatta kavgalara kadar vardırılan oyunu bozacağız” diyor.

 

 Sn. Şahin, tabi bu sözleri söylediğine göre kimlerin oyun peşinde olduğunu görmüş olmalı.

 

 Görmüş olmalı diyorum ya; anlaşılan o ki çok iyi görmüş.

 

 Nasıl görmüş derseniz; Ordu'nun beş AK Partili Milletvekili'nden dördü Ordu'dan tekrar neden listeye konmadı da sadece Sn. Mustafa Hamarat kondu ise ondan…

 

 Dört milletvekili Ordu'da bölgecilik yaparken ve bölgeler arasında soruna yol açarken, Sn. Hamarat; Akkuş'tan Ünye'ye, Ünye'den Fatsa'ya, Fatsa'dan Ordu'ya, Ordu'dan Mesudiye'ye uzanan alanda Ordu ilinin her tarafına milletvekilliği yapıyordu.

 

 İşte bu nedenle 4'ü gitti, tek Sn. Hamarat kaldı Ordu listesinde.

 

 Sn. Şahin, geçmişten günümüze, ta 1921'den beri 90 yıldan bu yana gelen… Sırf birilerinin işine geldiği için sık sık oynanan… Zaman zaman da şiddetlenen dövüş kavgaya yol açan oyunları bozacak bir listeyle çıktı Ordu'nun karşısına.

 

 Her tarafa bu listedeki 6 adayla birlikte gidiyor. 6 adayın altısı da Kabadüz'de de beraberler… Gürgentepe'de de… Aybastı'da, Akkuş'ta, Çaybaşı'nda da, 19 ilçenin hepsinde beraberler.

 

 Aslında Ordu'da kabul görmüş teamüle göre; bir aday Ünye bölgesinden aday ise Ünye, Akkuş, Çaybaşı ve İkizce bölgelerinde çalışır, diğer bölgelere gitmez. Ordu bölgesinin adayı ise, Ordu merkez ve arkalarındaki ilçelerde, Fatsa bölgesinin adayı ise Fatsa merkez ve arkasındaki ilçelerde çalışma yapar.

 

 Bu da, adayları ilin her tarafının değil de sadece bölgesinin adayı yapar… Aday da doğal olarak bölgesinde yoğunlaşır… Diğer bölgelerle rekabete yol açan söylemlerin prim yaptığını bildiği için bu tür söylemlerde bulunur, bu yoldan oy devşirmeyi dener.

 

 Üstelik aday bu bölgeciliği öyle noktalara sürükler ki; gerek adaylığı sırasında gerekse seçildiği takdirde milletvekilliği sırasında partisi içinde, teşkilatlar arasında ve ilin diğer milletvekilleri arasında bölünme, tartışma ve çatışmalara  vardırır…

 

 Bunun çok açık örneklerine geçmişte Anavatan Partisi'nde siyaset yaparken sık sık şahit olmuşumdur.

 

 Hiç unutmam, o dönemdeki ANAP Milletvekili Sn. Bahri Kibar kendi bölgesi Fatsa'da “Ünye vilayet yapılıyor” diyerek halkı tahrik etmiş, Fatsalı fanatikler ise yayan yapıldak yola çıkmış, Ünye'nin üzerine doğru yürümeye geçmişlerdi.

 

 

Ordu merkezde ise; Sn. Şükrü Yürür, fırsatı bulunduğu her an yuhalanır, bağıra çağıra protesto edilirdi.

 

 

Sn. Şahin, bütün bu olaylardan, yaşanan-yaşatılan yanlışlardan ve birilerinin menfaatine geldiği için kurulan oyunlardan Ordu'yu kurtarmaya kesin kararlı görünüyor.

 

 

Dediğim gibi bunun ilk işaretlerini milletvekili listesinde gördük. Şimdi ise seçim çalışmalarındaki birliktelikte görüyoruz.

 

 

Ayrıca Sn. Şahin; çıktığı kürsülerde en sesli tarafından bunun yanlışlığını ifade eden, doğrusunun ne olduğunu anlatan konuşmalar yapıyor. Ordu'nun; ilçeleri olmadan büyüyemeyeceğine, ilçelerin de Ordu ili olmadan büyüyüp gelişemeyeceğine dikkat çekiyor.

 

 

Sn. İdris Naim Şahin; Çarşamba günü Ünye'de Cumhuriyet Meydanı'ndaki mitingte de hemşerilerine bu konuda uzun uzun konuştu. Örnekler verdi.

 

 

Ünyeliler ise, Sn. Şahin'in anlattığı her şeyi doğru bulmuş olacaklar ki kendisini sık sık alkışladılar.

 

 

Bu alkışlar da gösterdi ki; Ünyelilerin Ordu ile Fatsa ile bir sorunları yok. Birlikte olmaktan gocunmuyor, aksine gurur duyuyorlar.

 

 

Ayrıca Sn. Şahin de gördü ve gözlemledi ki; Ünyeli hemşerileri bu konuda salim düşünüyor ve aklıselimler.

 

 

Bu çirkin, birilerinin menfaati için oynanan oyunu bozmaya ahdetmiş görünen Sn. İdris Naim Şahin; daha önce Ordu'nun birçok yerinde yaptığı konuşmalara gösterilen olumlu tepkilerden ve Ünye'deki alkışlardan sonra iyiden iyiye inandı ki bu oyun bozulacak.

 

 

Bozulabilir mi?

 

 

Bozulur. En azından Sn. idris Naim Şahin Ordu'da işin başında olduğu sürece, ağırlığı olduğu sürece bozulur. Oyun kurulmasına fırsat verilmez.

 

 

Sonrası mı?

 

 

Yaşananlar, yaşanacak olanların inşallah göstergesi olmaz.Bu Haber 1957 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI