7 Mayıs 2011 Pazar
ARİF TAKICI
Alkol (8)
atakici 52@ hotmail.com

İçki alışkanlığının önlenmesinde gençlere düşen görevler nelerdir?

Cevap: Yeşilay'ın, ailenin, okulların bu alandaki çalışmaları bilhassa gençler içindir. Gençler bunların tavsiyelerine uyarak, içkiden, içkili yerlerden, içki alışkanlığına götüren sebeplerden kendisini uzak tutmaya çalışmalı. Boş reklAm ve laflara, içki teklifine yönelik teşvik ve tavsiyelere kulak asmamalı, bilhassa bir kadehten bir şey olmaz sözüne asla inanmamalıdır. Her şey ufaktan başlar. Dünyanın en azılı hırsız ve gangsterleri işe yumurta ya da küçük şeyler çalmakla başlar. Alkolikler de işe bir kadehle başlamışlardır. Onun için gençler birbirlerini içkiye değil, iyi şeylere teşvik etmeli ve kendilerine sunulan kadehi elinin tersi ile reddetmelidir.

Evet, dünyamızın büyük olaylara gebe olduğu dönemde gençlerimiz artık uyanık olmalı, kendisine ve ülkesine sahip çıkmalıdır. Gençlerimiz, insanlığın ve ülkemizin meselelerini öğrenmeli, bunlara çözümler getirecek çalışmalara girmelidir. Zira batılı eğitimcinin dediği gibi; ‘' ‘Gençliğin eğlenceye mahsus olduğunu söyleyenler ahmaklardır.'

Gençlik çağı, ileride bütün hayat devamınca faydalı olacak iyi alışkanlıkların kazanılma zamanıdır. 

Ülkemizdeki trafik anarşisinde alkolün rolü nedir?

Cevap: Ülkemizdeki trafik kazalarının % 61' ine alkollü sürücüler sebep olmaktadır. Diğer bir deyişle ülkemizde trafik canavarını azdıran ilk sebep alkoldür, alkollü sürücüdür. Son on yılda ülkemizde meydana gelen kazalar, kaza rakamları, ölüm sayıları ve açmış olduğu masraflar korkunç derecededir.

Son yıllarda biranın zararsız olduğunu, ya da az miktarda alkol almanın pek zararlı olmadığı, hatta damarlar için yararlı olduğuna yönelik demeçler verilmekte, ileri geri görüşler belirtilmektedir… Birde sözüm onlara düşünce özürlü  bazı zavallı tipler modernlik, çağdaşlık adına alkolizmi savunmakta ve adeta teşvik etmektedirler. Bunların savunduğu düşünceler çağdaş ve modern olmanın değil, olsa olsa zavallılığının tezahürüdür. Alkol bir gıda değildir. Alkol için söylenmiş güzel sözlere, aldatıcı rakamlara aldanmamalıdır. Alkol ilaç olmadığı gibi, alkolü içkiler iştah açıcı da değildir. Bilakis zamanla mide rahatsızlıklarına, iştahsızlıklara ve sindirim bozukluklarına sebep olur.

Alkolün nihai zararı akıl hastalıkları, felçler, kalp, karaciğer, böbrek ve damar hasatlıkları, özürlü çocuklar ve ölüm şeklindedir. Alkolün tuzağı biradır… İstatistiklere göre, alkoliklerin % 80'i alkollü içki alışkanlığına bira ile başlamışlardır. Birada bulunan nitrozamin adlı madde kansere sebep olmaktadır. Bira yapımında kullanılan bira mayası, alkol üreten bir maya türü olduğundan, alkolsüz bira olmaz. Bilim adamlarının yaptığı açıklamaya göre, biranın böbreklerdeki kumu düşürdüğü yolundaki açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır. Bira içildiğinde sıkça idrara çıkıldığı bir gerçek, ama bundan beklenen fayda elde edilemiyor.

NOT: Yeşilay arşivinden faydalandım.Bu Haber 1782 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI