11 Mayıs 2011 Pazar
İSMAİL SARI
“Köy Ünye, şehir Ünye”

“Vatan, gayür  (çalışkan, gayretli) insanların omuzları üstünde yükselir.” şeklindeki bir mısrayı hatırlıyorum zihnimin köşelerindeki kalıntılarından. Gerçekten tarihin derinliklerinden gelen eserler varsa ve gene kökü derin milletlerden halen devlet olarak yaşayanlar mevcutsa ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti de bunlardan ve en önemlilerinden biridir. Hep çalışkan, gayretli insanların ve büyük devlet adamlarının eseridir.

Büyük Camii'nin yakınındaki bahçede oturuyoruz ve çay içiyoruz. Hemen yan tarafımızdaki sehpanın çevresini sarmış, kalabalık bir grup çaylarını yudumlarken ateşli bir siyaset konuşması başladı. Kulak misafiri olduğum konuşmalardan anladığım kadarıyla aralarında farklı partileri destekleyen kişiler var. Karşılıklı olarak konuşmalar hep iktidar partisine yüklenerek devam ediyor. Bir emekli öğretmen arkadaşımız var içlerinde; gruptan müsaade alarak konuşmağa başladı. Kulak misafiri olarak duyabildiklerimin özetini burada kamuya yansıtmak istiyorum.

 “Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Atatürk'den sonra dünya devletleri arasında devlet olarak ağırlığı olan, sözü geçen; çevre ülkelerinin dizaynında örnek ülke olan, sözü dinlenen, şahsiyetli iç ve dış politikası ile Ortadoğu'nun en güçlü ülkesi haline gelmiştir. Sayın Başbakan, İstanbul'un Asya ve Avrupa yakasını denizin altından birbirine bağladı. Komşu ülkelerle sıfır problem politikası ile dün düşman iken, bugün güvenilir dost oldu. Bunlar az işler mi? Lafı uzatmağa gerek yok; Ünye'mize gelelim. Ak Parti iktidarı ve Ahmet ARPACIOĞLU gelinceye kadar Ünye, meydanı ile yolları ile büyük bir köy görünümünde şehir idi. Şimdi Akçay'dan yani Ünye'nin batı sınırından başlayalım, doğu sınırı olan Fatsa sınırına kadar ışıl ışıl lambaları ile büyük bir şehre girildiğini herkese gösteriyor. Meydanımız, yol ve sokaklarımız şehir havasına girdi. İç Anadolu'dan gelen insanlar Akkuş-Niksar caddesine girince, denize kadar ok gibi süzülen lambaların arasında, hayal alemindeki şehri yaşıyor. Yani Ünye'miz, Ak Parti iktidarına kadar “Şehir görünümünde köy” idi. Şimdi ise “Şehir Ünye haline geldi…”

Sayın okuyucularımız, her iş gayretli ve dürüst çalışanların elinde güzel ve faydalı sonuç verir hale gelir. Önce kendisine ve temsil ettiği topluma güven duymak, ondan sonra da dürüstçe çalışmak gerekiyor. Ancak, bu arada şunu hemen belirtmem gerekiyor; plansız programsız, her aklına geleni uygulamak isteyen bir çok girişimci veya devlet adamının akamete uğradığı, ülkelerini perişan ettiği de görülen ve yaşanan gerçeklerdendir. Danışmacı (istişareci), uzlaşıcı, başkalarının fikirlerini dikkate alan (burnunun doğrusuna gitmeyen) ve dirençli olunmalıdır.

Seçim döneminin öncelikle Ordu'muz, Yurdumuz, milletimiz için kazasız-belasız hayırla sonuçlanmasını Yüce Allah (c.c.)'dan diler, saygı ve sevgiler sunarım. Bu Haber 2402 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : ÜNYE Tarih : 14 Mayıs 2011 / Pazar Üye Adı :Osman Bay
Sayın hocam ben Ünye ye yazınızda belirttiğiniz gibi köy diyen kimseyi duymadım. Ünye ye yıllardan beri çevre illerden tatil yapmaya gelenleri çok iyi hatırlıyorum. Ayrıca Ünye nin cennet şirin ve inci bir ilçe olduğunu çok dışarıda duydum.Üstelik bizlere dışarıda nerelisin diye sorulduğunda hep ÜNYE liyiz derdik ve o ne şanslısınız derlerdi. Ünye de yıllar evvel sinema kültürü ve Rahmetli kısacıkoğlunun yaptığı o dönemin en lüks sineması, Çataltepe Su fabrikası unutulmamalı.Çimento Fabrikası daha çok örnekler verebilirim bunlar Ünye ekonomisine katkı sağlayan yatırımlar yani ÜNYEMİZ o zamanda şehirdi bugün olduğu gibi.Meydan ve acısu bizim olmazlarımızdan,Rahmetli Sosyal Çakırtepe tesisi ile Ünyemizin var olan ismini daha da güçlendirmiştir.Geçmiş Belediye Başkanlarımız Ünyemizi şehir Ünye yaratmışlardır.Tşk.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI