30 Ocak 2009 Pazar 10:25
MUSA Ö. KIROĞLU
Adaylar sahada, seçimi heyecanı ortalığı sardı
musakiroglu@mynet.com

Adaylığı kesinleşti ve nihayet Ahmet Arpacıoğlu da sahaya indi. Nihat Şen, Harun Reşit Sever, Sebanur Delican'ın adaylıkları daha önce belli olduğu için bu adaylar bir süredir saha çalışmasına başlamışlardı. Ahmet Bey'le beraber seçim masasının dördüncü oyuncusu da böylelikle yerini aldı.

Ortalığı tam anlamıyla seçim heyecanı sarmış gözüküyor. Şehirdeki esnaf günlük sıkıntısını, siftahsız kepenk indirmesini, ödeyemediği borçlarını, yazılan çeklerini… Velhasıl, bir gün sonrasında ne olacağını bilemediği, hesap edemediği iş yerinde oturuyor, komşuları, ya da misafirleriyle belediye başkan adaylarını konuşuyor… Böylelikle bir nebzecik de olsa sıkıntılarını unutuyor sanki.

Dün bir esnaf arkadaşın dükkanında böyle bir sohbetin tam ortasına düştüm. Girdiğim sırada içerisi tam bir curcuna havasındaydı. Her kafadan bir söz çıkıyor, herkes diğerine bir şeyler söylemeye çalışıyordu.

Rica ettim, tek, tek konuşmalarını istedim.  Yedi kişiydiler, yedisini de ayrı, ayrı dinledim. Dördü kararını daha şimdiden yeni bir aday üzerinde vermiş, oyunun rengini belirlemişti. Kendilerine, bundan sonra, bu kararlarının değişip, değişmeyeceğini sordum, “Yok, değişmez” dediler. Diğer üçü ise henüz kararsız olduklarını söylediler.

Karar verenlere sordum, “Adayınızın neyini beğendiniz de oyunuzu ona vermeye karar verdiniz?”

Hepsinin ortak kanaati hemen, hemen aynıydı. Ünye'nin ve Ünye'de yaşayanların bu zamana kadar giderilemeyen temel ihtiyaçlarının bu aday tarafından giderilebileceğini söylediler.

Peki, neydi bu arkadaşlara göre Ünye'nin ve Ünyelinin temel ihtiyaçları? Dedikleri aynen şöyle:

“Ünye'de yeni hiç bir yatırım yok, yeni iş sahaları açılmadı. Bunun sonucunda da Ünyelilerin asıl sıkıntısı işsizlik. İş yoksa ve bunun sonucunda işsizlik çoksa, biz esnaf milleti ne yapabiliriz? Nerden para gelecek, bu parasızlıkta kim gelip de, alış veriş yapacak?”

Ben de kendilerine “Diyorlar ki belediye iş bulma kapısı değil, hizmet kapısıdır”. Dolayısıyla bu iş nasıl olacak ki? diye sordum. Bana Fatsa Belediyesi'ni örnek göstererek, “Fatsa Organize Sanayi Bölgesi'nin öncülüğünü oradaki belediye yaptı. Kurulan fabrikalarda üç binin üzerinde işçi çalışıyormuş. Yakında ikinci organize bölgesi kurulacakmış. Fatsa esnafı bizden çok, çok rahat… Peki Ünye Belediyesi niye bunu görmüyor?” diyerek, bir gerçeğin altını çizdiler.

Ben de kendilerine; “Evet asıl gerçek, asıl sorun bu. İşsizliğin ve parasızlığın belini en başta organize sanayimizi kurarak kırabiliriz. Dolayısıyla bu konuda hangi adayın duruşu sağlam ve güven veriyorsa, ona yüklenmek gerekir.” dedim.

Bu sefer diğer kararsız üç esnaf ise; “Şimdi olay aydınlığa kavuştu. Arkadaşlarımızın dediği gibi, o zaman eskilere değil, yenilere bakmak gerekir.” diyerek, hemen, hemen kararlarını yeni adaylardan biri üzerinde, yani diğer dördünün oy vereceklerini söyledikleri aday üzerinde yoğunlaştırdılar.

Ben buradan adaylara böyle bir kopya verdim. İşin başı işsizliğe çare, yani iş kapılarından geçiyor. Hiç öyle lafa, “Ünye'yi güzelleştireceğiz, eski Ünye'yi fotoğraflarda bırakacağız” gibi kendinizin de inanmadığı mavallarla girmeyin. Yolda kalırsınız.Bu Haber 2063 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI