13 Mayıs 2011 Pazar
MUHAMMED SIDDIK ÖZ
Ahlak ve maneviyat kötü alışkanlığı önler mi?...

Ahlak ve maneviyat deyince önce akla dini inanç ve ibadetler, iman ve ameller gelir. İman ve inancı tam olan, dini hükümlere bağlı, ibadetlerini yapan gençlerde; içki, sigara, madde bağımlılığı vurgun, soygun, tecavüz vb. gibi kötü alışkanlıklar pek değil hiç olmaz, olmamalı.

Bu arada dinsiz, inançsız kişilerde illa bu kötü alışkanlıklar olur demek doğru mudur? diyenler olacaktır. Hatta onlar; biz bir dine, inanca  sahip olmak zorunda değiliz. Ama dürüst, ahlaklı ve kötü alışkanlıklardan da uzağız diyenler çıkacaktır. Bu da o kişilerin kendilerine göre haklı olduklarını gösterir belki.

Ancak, bu şunu da gösterir ki her kişinin düşüncesi, yapısı, vicdanı ve ahlak anlayışı bir olmaz. Olaylara, iyi ve kötü alışkanlıklara bakışı ve değerlendirmesi aynı olmaz, olamaz. Çünkü ortak anlayış ve uyacakları ortak kurallar, ölçüler olmazsa her kişi kendi ahlak ve vicdanına göre hareket eder. O zaman da kargaşa olur, düzen  bozulur.

Kanun, nizam, yönetmelikler bu düzen ve yaşam şartlarını iyileştirmek ve kargaşayı önlemek içindir. Ama bugün tecavüzler, cinayetler, zulümler devam etmekte. Demek ki yine insanlar tarafından yapılan düzenlemeler, kanun ve kurallar yeterli olmuyor. O zaman insanların hepsini kapsayan ve yüce yaratıcı tarafından konulmuş olan, iman, dini inanç ve ahlak kurallarına ihtiyaç var demektir. Kısaca bu kurallara ahlak ve maneviyat  denmekte. Ve bu kurallara uyan insanlarda da zararlı ve kötü alışkanlıklar ya görülmemekte yada  en az oranda  görülebilmektedir.

Bu bahsettiğimiz konuları içeren bir araştırma ve anket sonucunu yayınlayan bu ayki ANADOLU GENÇLİK DERGİSİ'ni alıp incelemeye değer buluyorum. Orda ‘'Maneviyat Kötü Alışkanlıkları Azaltıyor''başlıklı araştırma yazısında ‘'AGD araştırma merkezi AGDAM'ın ahlak ve maneviyat  konulu anketine katılanların %86 sı ahlaki değerlerin bozulmakta olduğunu, sadece %9 luk bir kesim bozulmadığını ifade ediyor. Ahlaki değerlerin bozulmasında en çok etkili görülen etkenin %31 ile batı hayranlığı olduğu görülmekle birlikte medyanın da %28 ile ikinci sırada  olduğu, aynı zamanda internetin %20 lik bir oranla medyayı takiben ahlaki değerlerin bozulmasında etkili olduğu ortaya çıkıyor.

Ankete katılanların %60 ı kendilerinden büyüklere gösterdikleri saygıyı küçüklerinden görmediklerini ifade ediyorlar. Anket  sonucuna  göre; gençlikte namaz konusunda bir gevşeklik görülüyor.Kuran okumayı bilenlerin oranı %54 iken %32 si  bilmiyor. Alkol sigara gibi bağımlılık yapan kötü alışkanlıklardan uzak duran gençlerin büyük çoğunluğu namaz kılan, oruç tutan ve Kuran okumayı bilen gençler olduğu  görülüyor.

İşsizliğinde kötü alışkanlıkları körüklediğinin görüldüğü  anketteki oranlar yapılan araştırmada tek tek belirlenmiş ve yayınlanmış.

İlgililerin, etkililerin, yetkililerin ve aile büyüklerinin ilgisine ve bilgisine  sunulurken acilen gerekli tedbirlerin alınması gerektiği de açıkça görülüyor herhalde.

Allah tüm gençlerimizi ve çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan korusun, olanları da biran önce kurtarsın inşallah. Kalın sağlıcakla…Bu Haber 1611 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI