14 Mayıs 2011 Pazar
ARİF TAKICI
Alkol ve bağımlılık (9)
atakici52@hotmail.com

Cinayetlerin % 85'i, boşanmaların %'80'i, ırza tecavüzlerin                 % 50'si, trafik kazalarının %70'i, aile içi şiddetin %70'i, görevini terk edenlerin% 60'ı alkol yüzündendir… İntihar olaylarında alkolün etkisi, içmeyenlere oranla 58 kat fazladır...

Alkol beyni % 17 oranında küçültmekte, bu durum çocuklara da aynen intikal etmektedir… Bu etki kadında ( annede) iki katı fazladır… Alkol bağımlısı tedaviye muhtaçtır. Alkolizmin tedavisi çok zor, tedavi şartlarına uyulmadığı takdirde imkAnsızdır… İstatistikler, tedaviden sonra iki yıl alkol kullanma ihtimalinin % 5 ila % 10 olduğunu göstermektedir… YegAne kurtuluş, hiç başlamamaktır… Bir kadeh alkollü içki içenin beyninde binlerce beyin hücresi ölmektedir.

Uyuşturucu felaketi:  Başlıca etkileri, erken bunama, hayal görme, korku, evham, zaman ve mekAn algılamasında bozukluk, istikrarsızlık, kangren, kan pıhtılaşması, kalp hastalığı, karaciğer ve böbreklerde iltihap ve tıkanma, depresyon, ölüm isteği, nefes darlığı, öksürük, boğulma hissi, solunum felçleri, intihar ve ölümdür.

Orta derecede kuvvetli bir gram uyuşturucu bir milyon beyin hücresini öldürmektedir. Uyuşturucuyu bir veya iki defa kullanmak bağımlılık yapar. Uyuşturucunun, girdiği aileyi yıkmaması düşünülemez.

Uyuşturucu bağımlılığının belirtileri şunlardır: Cilt üzerinde mor ve siyah iğne izleri, damarlar üzerinde iltihaplanma, sinirlilik hali, ahlaksızlık ve suç fiillerine yönelme, bakışlarda donukluk, uyuşukluk ve uykusuzluk hali, yalnızlıktan hoşlanma, uyuşturucu için kullanılan aletlerin yanında olması, uyuşturucu kullanma zamanı yaklaştığında gözlerinin sulanması, burnunun akması, kaşıntı, esneme ve gözbebeklerinin büyümesi… Uyuşturucu bağımlıları, tıbbi tedaviye ve rehabilitasyona muhtaç olan hastalardır. Uyuşturucu kullanımı ne kadar erken fark edilirse, bağımlının kurtulma ümidi o kadar artar, aksi halde sonu ölümdür. 

Doping:  Ne olursa olsun, başarılı olayım'' diye yola çıkarak, uyarıcı alan sporcular, öğrenciler, uzun yol sürücüleri ve gece çalışan şoförler, amfetamin ve kafein bağımlısı olma riski ile karşı karşıyadırlar. Bağımlılık artınca dozu artırmak zorunda kalırlar. Bir süre sonra bırakmak isteseler de tıbbi yardım olmadan ekseriya başaramazlar. Çoğunluğu da tıbbi yardım alsalar bile tekrar başlarlar, ruh ve beden sağlıkları bozulur. Her türlü uyuşturucuda olduğu gibi, doping uygulamasında da ölüm riski vardır. Doping ve uyku hapları, uyuşturucu madde karışımı ilaçlardır.

Uyku ilacı uykusuzluğu tedavi etmez. Bunun için uykusuzluğun asıl sebebini bulup, onu ortadan kaldırmak lazımdır.

Eğer uyku hapları her gece kullanılırsa, birkaç hafta sonra artık uykuya yardımcı olma etkisi kalmaz.  Uyku ilacının kullanımına aniden son vermek ise uykunun daha da kötüleşmesine yol açar. Bu bakımdan uyku haplarının kullanılması da, yavaş yavaş bırakılması da uzman doktorun kontrolünde olmalıdır.  Sonuç olarak, öncelikle ebeveynler doktor kontrolü dışında  ilaç kullanma  alışkanlığı edinmemeli; böyle bir alışkanlığı varsa derhal vazgeçmeli, çocuklarına bu hususta örnek olmalıdır. Ağrı kesicide olsa, doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanmamayı tavsiye ediyor ve bunun toplumumuzda bir kültür haline gelmesini diliyoruz.

Ünye Kent Gazetesi Spor Müdürü, köşe yazarı, Ünye'de spor camiasının duayenlerinden, sevgili dostum  Ayhan  Cındık vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, kederli ailesine sabr'ı cemil niyaz ederim.Bu Haber 1813 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI