14 Mayıs 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Hava soğuk, fındık yok, seçim değil geçim...
musakiroglu@mynet.com

1984'ten beri dört mevsim sürekli Ünye'deyim. Ancak bu sene gibisini görmedim.

Baksanıza Mayıs'ın yarısındayız, hala soğuk, hala kış gibi üşüyoruz. Sobalar yanıyor, kalorifer bacaları kömür dumanı salmayı sürdürüyor.

Gerçi, hemen her taraf öyleymiş Türkiye'de. Gerek hava durumundan gerekse şurada burada olan dostlardan öğreniyorum, her taraf soğukmuş.

Benim iki mevsimlik takvim bu sene tam manasıyla şavuldan kaydı. Her sene Mayıs'la birlikte yaz mevsiminin başladığı benim takvimin aksine hala yaz gelmedi.

Mart ayından sonra havaların soğuk gitmesi fındık için tehlikeli. Dallar zamanında yaprak açamıyor. Açsa da büzülüp kalıyor, yeterli büyüyemiyor.

Kaldı ki Mart'ın yarısıyla Mayıs'ın yarısı sırasında yapraklar arasından yeni mevsimin fındıkları doğar. Minnacık, zenne-zarif fındık yavrusudur bunlar. Soğuk havaya hiç gelmezler. Soğuğu görünce ya hiç doğmazlar. Ola ki doğmuşsalar soğuk içine işler yakar bu yavrucakları.

Fındık işte bu sene bu sıkıntıyı yaşadı. Yeteri kadar doğum yapamadı. Doğanların birçoğu ise yandı.

Ben 10-15 gün önce bir yoklama yapmıştım. İnkur, Tekkiraz, Çaybaşı, İkizce yöresinde dallara çok dikkatli olmasa da bakmış, yeni doğum fındık sayısının fena olmadığını gözlemlemiştim. Bunun üzerine biraz daha doğarsa normal seviyede fındık olur diye düşünmüştüm.

Bu ara şehirde rast gelip sorduğum üreticiler;  “Fındık yok” diyorlar. Yeteri kadar doğum olmadığını, doğanların da soğuktan yandığını söylüyorlar.

Hele Kiraztepe'de arazisi olan ve normal fındık olduğunda 10 tonun üzerinde fındık yapan bir dostum; “Ben hayatımda böyle bir şey görmedim. Bu gidişle bu sene bahçeye sepet girmez” deyince sıkıntının boyutunu iyice fark ettim.

Bundan sonra artık fındık doğmaz. Doğsa da iç doldurmaz, dökülür.

Velhasıl bu seneki fındık, şu anda dalda ne görünüyorsa ki onlar da soğuklardan etkilenmezse o kadar olur.

Vatandaşın derdi 24 saat yakasından düşmeyen geçim sıkıntısı. Bir de fındık yok. Oturup kalkıp bu derdine yanıyor.

Seçim mi var, hiç umurunda değil.

Sahi adaylarla ve partililerle konuşuyorum. Çok ciddi bir ilgisizliğin olduğunu, vatandaşın sanki seçim yokmuş gibi davrandığını söylüyorlar.

Ne yapsınlar, nasıl davransınlar ki? Bu durumda zil takıp oynayacak halleri yok herhalde…Bu Haber 3259 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Babamı muhtara gönderiyorum Tarih : 15 Mayıs 2011 / Pazar Üye Adı :Çınarlıklı
Sayın Osman Bay, babamın bahçesindede fındık yokmuş, söyleyeyim bir an önce muhtara gitsin, kaydını yaptırsın
Başlık : geçim Tarih : 14 Mayıs 2011 / Pazar Üye Adı :Osman Bay
Geçim kolay muhtara müracaat ederiz o belediyeye bildirir, belediye zabıtayı gönderir koli gelir.Artık geçim düşünmeye gerek yok.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI