18 Mayıs 2011 Pazar
İSMAİL SARI
"Biz de geçelim ihtiyar!"
Gözlemci, Eğitimci - Yazar

Büyük Cami'nin yanında Hanboğazı tarafına doğru gidiyorum. Karşı taraftan bana doğru bir çift geliyor; yaşları 80 ile 85 arası gibi görülüyor.

Erkek olan yaşlı, bayana göre daha cansız ve zor yürüyor. Bayanın kolundan tutarak düşmemeğe çalışıyor.

Kaldırım dar ve ikisi yan yana yürüdüğü için kaldırımı kapatıyorlar. Ben, yola inerek yanlarından geçtim. Arkamdan gelen bir genç ise onlara,”Biz de geçelim ihtiyar!..” diyerek sert bir ifade kullandı. Geriye dönüp baktım; o yaşlı kadıncağız eşini kenara (kendisine doğru) çekerek bu ‘haşin' gence yol vermişler.

Sevgili okuyucularım, bizlere ne oldu da gençlerimiz büyüğünü küçüğünü tanımaz hale geldik? Bizim terbiye anlayışımız böyle miydi? Bu gençler nerede yetişti? Kimlerin çocuklarıdır bunlar?

Suçlu aramağa gerek yok. Bu gençler bizim çocuklarımız. İçinde yaşadığımız toplumumuzun çocukları. Başıbozuk bir toplum haline geliyoruz. Ailelerimizde öğretemediğimiz örf ve adetlerimiz, toplum değerlerimiz yok oluyor. Yerini, bize hiç uymayan ekran (televizyon) değerleri alıyor.

Sene ikibinli yıllarda Kıbrıs'a gittim. Oradaki Türk gençlerinin örf ve adet, aile kültürü konusundaki davranışlarının bize göre biraz daha iyi olduğuna tanık oldum. Belediye otobüslerinde yolculuk esnasında gençlerin kız çocuklarına, bayanlara ve yaşlılara kesinlikle yerlerini verdiğini görünce çok sevindim. Bizler de bu davranışları göremez olduk.

Kimliğimizi koruyarak toplumsal gelişmemizi sağlamayı beceremezsek toplumsal yok oluş mukadder (kaçınılmaz) olur; Allah korusun.

Kur'anın ifadesi ile “Bir toplum, içinden bozulmağa dönüşerek değişmedikçe (yok olmağa yüz tutmadıkça) biz onu değiştirmeyiz.” buyuruyor Allah.

Kendi terbiye değerlerimize sahip çıkalım diyerek saygı, sevgi ve selamlarımı sunuyorum.Bu Haber 2505 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : İslâmda Muaşere Adâbı Saygısızlık Tarih : 21 Mayıs 2011 / Pazar Üye Adı :umut
Sevgi ve saygı, büyüklerle küçükler arasındaki uçurumu yok eden, muhabbet bağını kuran müthiş bir iksirdir. Büyükler küçüklere sevgide, küçükler de büyüklere saygıda kusur etmemeli. Dinimiz, insanların birbiriyle görüşüp konuşmalarına, toplum halinde İslâm dini, insanların muaşeretine (birbiriyle görüşüp konuşmalarına, toplum halinde medeniyet üzere yaşamalarına) büyük bir önem vermiştir. Müslümanların birbirleriyle geçinmelerinde samimiyet, tevazu, sadelik, zorlanmama, karşılıklı yardım, nezaket, saygı, sevgi ve hayırseverlik bir esastır. İslâmda halk ile geçinmenin çeşitli yönleri ve dereceleri vardır. Bunların bir kısmı şunlardır: 1) Herkese karşı tadlı dilli, güler yüzlü, açık kalbli olmak. Bir müslüman daima güleryüzlü bulunur. Hiç bir kimseyi asık bir yüzle karşılamaz. Bir hadis-i şerifde buyurulmuştur: "Şüphe yok ki, Allah yumuşak huylu, açık yüzlü kimseyi sever." 2) Herkesle güzel şekilde görüşmek, insanlara eziyet vermekten kaçınmak. Bir hadis-i şerifde buyurulmuştur. "Müslüman odur ki, dilinden ve elinden müslümanlar selâmette bulunur." 3) İnsanların eziyetlerine katlanmak, kötülüğe karşı iyilik yapmak. Bir hadis-i şerifde buyurulmuştur: "Sıddîkların (özü-sözü dosdoğru olanların) derecelerine geçmek istersen, senden ilgiyi kesene bağlan, senden esirgeyene sen ver, sana zulmedeni de bağışla." 4) İnsanların kusurlarını araştırmamak ve yaymamak, aksine örtmeye çalışmak. Müslümanlar kimsenin kusurlarını araştırmazlar. Kimsenin ayıbını ve kusurunu araştırıp ortaya çıkarmaya ve göstermeye çalışmazlar. Buna aykırı hareket dinde yasaktır. Bir hadis-i şerifde buyurulmuştur: "Bir kul bir kulun kusurunu örterse, Allah Tealâ Hazretleri de onu kıyamette örter (günahlarını açığa vurmaz)." Saygılarımla ;
Başlık : eğitim Tarih : 18 Mayıs 2011 / Pazar Üye Adı :Osman Bay
Ben hocam eğitim eksiliğine bağlıyorum. Televizyonlarda ki dizilerin çoğu şiddet eğimli insan öldürmek çok kolay gösteriliyor.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI