18 Mayıs 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
TÜÇEP, asıl haberin içeriğine cevap versin
musakiroglu@mynet.com

TÜÇEP, Temiz Ünye Çevre Platformu adıyla kurulmuş çevreci bir platformdur. Kuruluşunu ve daha sonra yaptığı çalışmaları sık sık haber yapmıştık. Birkaç gündür ise TÜÇEP'in sözcüsü  Sn. Mehmet Şensoy'la tartışıyoruz.

 

Tartışma konumuz gelince; Biz, Medya Ajans Yayın Grubu olarak Akçay'da kurulmakta olan Doğalgaz Çevrim Santrali ile ilgili olarak bir süredir yayın yapıyoruz. Bu santralin zararlarından bahseden çevrelerin açıklamalarını olsun zararsız olduğunu söyleyenleri olsun haber yapıyor kamuoyuna aktarıyoruz.

 

Ben de ayrıca yeri geldiğinde köşe yazılarımda her iki pencereden hareketle bakış açısı kazandırmaya, doğruyu yanlışın içinde, yanlışı ise doğrunun içinde bulmanın en akılcı yol olduğunu işlemeye çalışıyorum.

 

Biz Medya Ajans Yayın Grubu olarak ayrıca çeşitli kanallardan hareketle bu işin doğrusu ve yanlışı üzerinde kendi çapımızda araştırmalar yapıyor, bilgiler alıyoruz.

 

Bu kapsamda, daha önce santral kurulan ve kurulmakta olan İstanbul-Ambarlı, Bursa, Adapazarı-Gebze, İzmir-Aliağa, Kırklareli-Hamitabat'la görüşüp bazı bilgiler aldık.

 

Gelen bilgilere göre; doğalgaz çevrim santrallerinin çevrede, tarımda, zirai alanlarda, sağlık alanında öyle tespit edilmiş bir zararı yoktu.

 

Bundan iyice emin olmak istedik. Ziraat Odası Ünye Şubesi Başkanı Sn. İsmail Şirin'den rica ettik. Buralardaki ziraat odaları başkanlarına konuyu sormasını talep ettik. Sn. Şirin görüşmüş, bizi aradı. Aldığı bilgileri aktardı. Sn. Şirin'in bize verdiği bilgiler, daha önce bizim edindiğimiz bilgilerle hemen hemen aynıydı. Dolayısıyla bu bizim için bir teyid oldu.

 

Sn. Şirin, kamuoyunda ve özellikle üyeleri arasında doğmuş ve doğabilecek endişelere cevap olmak üzere bir açıklama yaptı. Açıklamasında, yaptığı görüşmeler sonucunda doğalgaz çevrim santrallerinin gözle görülür bir zararının görülmediğini, fabrika civarında 200 metre mesafede bitkilerde bir cansızlık olduğu bilgisi aldığını, her şeye rağmen santral kurulmadan ve kurulduktan sonra gerekli ölçümlerin yapılmasını, asıl sonuca oradan varmanın daha doğru olacağını söyledi.

 

Sn. Şirin'in açıklamasını gazetemizde “Akçay Doğalgaz Çevrim Santrali Çevreye Zararsız” başlığı ile verdik. Gerek haber spotlarında gerekse haberin içinde ise; bu santrallerin bulunduğu yerlerde minimum zararlar dışında ayrıca gözle görülür ciddi bir zarara rastlanmadığına, her şeye rağmen ölçüm yapılması gereğine vurgu yaptık.

 

Haber üzerine TÜÇEP, açıklama yaptı. Açıklamasında ise, bizi ‘termikçi zihniyete destek vermekle ve uluslararası firmalarla rant paylaşımına girmekle' suçlamış.

 

TÜÇEP Sözcüsü Sn. Mehmet Şensoy'u davet ettik; bizi gerçekten böyle görüp görmediğini, yazdıklarına kendisinin ne kadar inandığını sorduk.

 

Verdiği cevapta, açıklamasında kastını aşan ifadeler olduğunu, bize termikçi ve rantçı demelerinin yanlış olduğunu ifade etti. Yeni bir açıklama yaparak bu sözleri düzeltti.

 

Ancak Sn. Şensoy'la haberin başlığını tartıştık durduk. Eğer devam etsek hala tartışacağız. Sn. Şensoy diyor ki; bu haberin başlığı ile içeriği arasında bir bağ yok. Ayrıca bu başlık, TÜÇEP'in bu alandaki bütün çalışmalarını bir anda sıfırlıyor.

 

Biz de diyoruz ki; haber başlıkları haberi okutmak için özellikle ‘çarpıcı, vurucu…' bir hale sokularak yapılır. Bu teknik bir ayrıntıdır. Sen, konuşacaksan haberin içeriği ile ilgili konuş.

 

Ama Sn. Şensoy haberin başlığından kopup içeriğine hala gelemedi. Haberin içeriğindeki doğalgaz santrallerinin öyle bahsedildiği gibi zararlı olmadığı açıklamalarına cevap vermek yerine haber başlığına takılıp kaldı. 

 

Sn. Mehmet Şensoy'a dedik, burada da dediklerimizi tekrarlıyoruz. TÜÇEP bir an önce yukarıda belirttiğim doğalgaz santrallerinin bulunduğu yerlere ulaşsın. Buralarda görüşmeler yapsın. Araştırsın, öğrendiği bütün bilgileri gazetemizde yayınlamaya hazırız.  Bu Haber 2536 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Öneri Tarih : 18 Mayıs 2011 / Pazar Üye Adı :Mustafa Kemal BABACAN
TÜÇEP üyesi arkadaşlarıma önerim, neye karşı olduklarını daha anlaşılır olarak kamuoyu ile paylaşmalarıdır.Uluslararası sermayenin ülkemiz üzerinde oynamakta olduğu oyunalara mı karşılar(Yanılmıyorsam bu konu derneklerinin kuruluş amaçları arasında yoktur) , yoksa "Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali" yatırımının çevreye vermesi muhtemel zararlı etkilere mi..? Endişeleri çevre konusu ise, biraz daha araştırmalarını tavsiye ederim..
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI