19 Mayıs 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
İkizce'de güzel şeyler oluyor...
musakiroglu@mynet.com

İkizce, ilçe olalı 30 yıl oldu. 30 yıl ise, bir ilçenin tarihinde çok kısa bir süredir.

 

İkizce, ilçe yapılırken bazı büyük ilçeler gibi bölünerek değil, köy-kasaba arası bir yerleşim yerinden hareketle ilçe yapıldı.

 

Büyük ilçelerin bölünmesinden doğan yeni ilçelerin, ilçe olduktan sonra sadece bir kaymakama ihtiyacı vardır. O da zor değildir, bulunur.

 

Ama İkizce gibi köy-kasaba arası bir yerde kurulan ilçeye, sadece kaymakam gelmesi yetmez. Yetmez, çünkü buradaki asıl eksiklik; şehir görünümünden ve şehir hayatından uzaklıktır.

 

Halbuki, ilçe demek şehir hayatının olması-kurulması gereken yer demektir. O da İkizce ilçe yapılırken, burada hemen hemen hiç yoktu.

 

İkizce, geride bıraktığı 30 yıldan bu yana işte asıl bu eksikliğini, ilçe alt yapısı ve üst yapısı eksikliğini gidermeye çalışıyor. Bunu da haliyle daha çok belediye ile yapmaya çalışıyor.

 

İkizce'deki belediye hizmetleri aslında kuruluşundan bu yana iyi gitmiş sayılır. Özellikle de 1999 yılından bu yana 3. dönemdir belediye başkanlığı yapan Sn. Birol Kaygı, İkizce'deki şehirleşmeye ciddi katkılar yapan başkan olarak ilçesi için şans olmuştur.

 

İkizce'ye en son bir hafta önce bir Pazar günü gittim. Öncelikle ilçede belediye-halk işbirliği ile yapılan yüksekokul binasını ziyaret ettim. Bugün nüfusu 100 bine yakın ilçelerin bile yapmayı göze alamadığı koca binayı nüfusu 10 bini bile bulmayan İkizce nerdeyse bitirmiş. Aşkolsun, tebrikler İkizce…

 

Sonra bir şey daha gördüm; belediye, ilçe merkezinden geçen dereyi öyle hale sokmuş ki, ancak bu kadar olur… Dereye ard arda bentler yapılmış, bentlerden aşağı sular şelale olmuş akıyor. Dere yatağında ve yatak kenarlarındaki düzenleme ve süslemeler harika olmuş. Dere üzerindeki tarihi görünümlü köprü çok yakışmış; iki yakayı, karşılıklı iki parkı birbirine bağlıyor.

 

İlçe merkezindeki park da düzenlenmiş, oturulur hale sokulmuş. Cadde ve sokaklar, ara sokaklar dahil düzenli, bakımlı ve temiz.

 

Ayrıca, bütün bunlar ve bunlarla birlikte yapılan her türlü alt ve üst yapı çalışmaları halkın sosyal hayatında da kendini gösteriyor. Yürüyüşe çıkmış aileler, bayanlar, çocuklar, burada mayalanmaya başlayan şehir sosyal hayatının önemli işaretleri olarak görülüyor.

 

Ayrıca sahilden ilçe merkezine doğru yeni yapılan yolun hizmete geçmesinin, diğer taraftan bu yolun Erbaa'ya kadar uzatılacak olmasının ilçeye yapacağı katkı önemli ölçüde sinerji oluşturacaktır.

 

İkizce'de yeni yapılan yüksekokul binası önümüzdeki yıl eğitim-öğretime açılacak. Ordu Üniversitesi'nin aldığı karar bu yönde. Bu okul ilçe için tarihi önemde bir yatırım ve hizmet teşkil edecektir.

 

Hele İkizce'de öyle bir kaymakam var ki; ilçe halkı dua etsin Kaymakam Ali Doğan burada biraz kalsın, görev yapsın.

 

Velhasıl İkizce'de güzel şeyler oluyor, şehirleşiyor.

 

NOT: Bugün 19 Mayıs. Kurtuluş'a giden yolda atılan İlk Adım'ın tarihi. Kutlu olsun.

 

          Ayrıca bugün Medya Ajans yayın Grubu gazetelerinden Şirin Ünye Gazetesi'nin yayın hayatına başlamasının 51. yıldönümü. Yarım asır geride kaldı, hedef bir asırlık Şirin Ünye olmak… Bu Haber 3125 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Temizlik ve gürültü kirliliği konusu Tarih : 21 Mayıs 2011 / Pazar Üye Adı :Mustafa Karaca
Temizlik konusunda ki düşüncelerinize yüzde yüz katılıyorum. Bende olsam tereddütsüz aynı şekilde davranırdım. Diğer bir konu, sizden değinmenizi istediğim olay: Ezan saatinde seçim araçlarının müziği kapatıp namaz kılmaya fırsat vermeden açmaları camiilerde namaz kılınırken çok ciddi rahatsızlık yaratmaktadır, eğer bu konuya da değinirseniz çok memnun olurum. Saygılar selamlar..
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI