2 Şubat 2009 Pazar 10:00
MUSA Ö. KIROĞLU
Nezaket ve incelik herkese yakışan en güzel insan davranışıdır
musakiroglu@mynet.com

Yaklaşık 15 gündür seçim çalışmalarını takip ediyorum. Adayların, artık klasikleşen ve seçimlerin olmazsa olmazı olan esnaf dolaşmaları, ev ziyaretleri, akşam ev toplantılarıyla destek ve oy arayışları bütün hızıyla sürüyor.

Bunlar alışageldiğimiz, bildiğimiz en geçerli, en klasik seçim çalışmaları olarak sürüp gidiyor. Dikkat ederseniz bunların yerini tutan yeni bir çalışma modeli de pek bulunamadı bu zamana kadar.

Allah hepsine kolaylık versin, yardımcısı olsun. Tabi hiçte kolay değil, gün boyu kapı kapı ziyaret, akşamları da geç saatlere kadar süren ev toplantıları.

Ancak ben geçen süre içinde bir şeyi çok beğendim. MHP Belediye Başkan Adayı Mimar Nihat Şen'in bunca ziyaret trafiği arasına rakip parti ve adaylara düzenlediği nezaket ziyaretleri gerçekten çok hoş, çok ince bir davranış örneği oldu.

Seçim çalışmalarının tam da ısındığı bir sırada böyle bir nezaket ziyareti eminim, diğer parti ve adaylar üzerinde de bir rahatlama ve dinginliğe yol açmıştır.

Aslında nezaket ve incelik herkese çok yakışır. Çünkü, hoş, sevimli ve asil bir insan davranışıdır. Şöyle, en başta kendinle barışık olarak, başkalarına rahatlık veren, bulunduğu yere huzur sunan inceliklere ve nazik davranışlara ne kadar ihtiyaç duyulur günlük hayatta…

Bu hareketinden, asil ve güzel davranışından dolayı Sn. Nihat Şen'i en içten duygularımla tebrik ediyorum. Sanırım bu güzel hareket örnek teşkil eder, diğer adaylarımız da zaman, zaman nezaket ziyaretleri gerçekleştirirler. Çünkü, eminim onlara da çok yakışacaktır böyle nazik ve ince davranışlar.

Ancak, yazmadan geçemeyeceğim bir nezaketsizliği sizlerle paylaşmak istiyorum. Şu andaki başkan adaylarından birisinin ağabeyi talihsiz bir trafik kazasında Kütahya'da hayatını kaybetmişti.

Ben cenazenin Ünye'de değil de Kütahya'da defnedileceğini öğrenince, oraya gidip, cenazeye katılmam gerektiğini düşündüm. Bu düşüncemi rahmetliyi tanıyan bazı arkadaşlarıma da açtım. Araç tutup, birlikte cenazeye katılma önerisinde bulundum. Karar verdik, bir tane Ünye Birlik otobüsü kiralayıp, Kütahya'ya cenaze merasimine gittik. Şu anda aday olan o kişiye taziyede bulunduk, cenaze namazı kıldık, defin merasimine katıldık, döndük.

Bundan dört ay önce de ben babamı kaybettim. Cenaze öyle Ünye dışında falan da değil, Ünye'deydi. Bu gün belediye başkanı adayı olan o kişi de cenaze günü Ünye'deydi. Cenazeye gelmedi, o gün bugündür de başsağlığı için aramadı, uğramadı.

Duymadı mı ki diye aklınızdan geçebilir? İmkan var mı, duydu, çünkü haber verildi kendisine… Kaldı ki cenaze haberini bütün gazeteler yazdı, televizyon ve radyolar haberlerinde verdi. Ayrıca mensubu olduğu partinin; milletvekili, ilçe başkanı başta olmak üzere, birçok ileri geleni cenaze günü geldiler, taziyede bulundular. Aralarında sadece o yoktu.

Bunu niye yazdım. İnsanoğluyuz, nezaketi, inceliği seviyor, tebrik ediyoruz. Ama işte böyle davranışları da bir tarafa kaydediyor, notunu ona göre veriyoruz.Bu Haber 2335 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI