21 Mayıs 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Okurlarıma soruyor, mesaj bekliyorum
musakiroglu@mynet.com

Dün ikindi namazı sonrası 8-10 arkadaş cami önündeki çay ocağında sohbete oturduk. Hava güneşsiz de olsa insan üşümüyordu. Cami avlusu ise namaz sonrası çay içip sohbet için mükemmeldi.

 

Aramızdaki arkadaşlardan birisi namazdaki rahatsızlığını dile getirdi. Önünde duranın çorap kokusu burnunun direğini sızlatmış namaz boyu.

 

Böylelikle sohbetin konusu temizlikten açıldı. Dinimizde beden ve ruh temizliğinin öneminden örnekler verildi. Bir kez daha, dinimizde temizliğin imanın yarısı olduğuna vurgu yapıldı.

 

Ben de sohbette nostalji oluştursun, derinlik olsun diye yaşadığım bir anımı anlattım.

Anımda, 1981 yılında kısa dönem askerliğim sırasında ilk on gün boyunca hiç banyo yapamadığımızı, resmen koktuğumuz, bedenimizin ve ona bağlı olarak ruhumuzun iyice kirlenmesi nedeniyle tabur komutanına konuyu açtığımızı belirterek. “Komutan; Tamam, ancak hamamda kömür yokmuş. Eğer kömür deposundan 5 el arabası doldurup hamama taşırsanız hamam yanar, yıkanırsınız. Bu iş için kim gönüllü, önce onlar yıkanacak, hem de yarım saat boyunca” demesi üzerine ben, herkesi geçmek için hızla el kaldırdım, ama baktım benden başka bir kişi daha el kaldırmış. Komutan; “Parmak kaldıran iki kişi öne çıksın” dedi. Devam etti: “Bu iki kişiden başka sizin hiç biriniz hamamı hak etmiyor isterseniz çürüyün, size hamam falan yok” dedi.

 

Biz gittik, kömür deposundan el arabasını doldurmaya başladık. Biraz sonra 20 aylık erlerden 4 asker geldi. Bizi tabur komutanının çağırdığını, kömürü kendilerinin taşıyacağını söyledi.

 

Gittik, tabur komutanı kapısında karşıladı. Odasına aldı, son derece saygın ifadelerle bizi övdü. Çay ikram etti. Hamamın yandığı haberi gelince, hamama gönderdi. Ayrıca, “Bundan böyle sık sık görüşelim” dedi. Öyle de oldu, kendisiyle zaman zaman oturduk, sohbet ettik.

 

Hamamda bir saati aşkın öyle yıkandık ki, kir diye sanki derimizi bile kazıdık!

 

Akşam koğuşa gittik. Koğuştaki arkadaşlarımızın hemen hepsi, bizi “teslimiyetçilik”le suçladı. Bizlerin yüksekokul mezunu 4 aylık kısa dönem askeri olduğunu, bize hamallık yaptırılamayacağını söylediler.

 

Biz de; teslim olmadığımızı, gönüllü olarak kömür taşımaya talipli olduğumuzu söyledik. Bunu da temizlik için yaptığımızı anlatmaya çalıştık. Ama nafile… Kimseye bu böyle anlatamadık…

 

Cami avlusunda bu hatıramı anlattığımda oradaki 8 kişiden 5'i bizim doğru yaptığımızı söylerken… 3'ü ise teslimiyetçi davranmış olduğumuzu söylediler. Tabur komutanı baştan kömürü 20 aylık erlere taşıtıp hamamı yaktırmalıymış.

 

30 yıl sonra anlattığım olayla ilgili olarak baktım bazı insanlar askerdeki diğer arkadaşlar gibi düşünüyor, benim yaptığımın teslimiyetçilik olduğunu söylüyor.. Kafam karıştı doğrusu.

 

Size soruyorum sevgili okurlarım; benim sırf yıkanabilmek, temizlenmek için askerde kömür taşımayı göze almama siz ne diyorsunuz? Bunun temizlenme duygularımdan mı, yoksa teslimiyetçi duygularımdan mı kaynaklandığı konusunda ne düşünüyorsunuz? Mesajlarınızı bekliyorum.

 

 Bu Haber 2365 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Allah. Allah... Tarih : 23 Mayıs 2011 / Pazar Üye Adı :Avni
Sizin yaptığınızın neresi teslimiyetçilik. Milletin bedeni ve ruhu kirlenmiş ve pas tutmuşsa yapacak bir şey yok. Temizlik gibisi var mı?
Başlık : doğru Tarih : 21 Mayıs 2011 / Pazar Üye Adı :ismail yıldız
Ben davranışınızı doğru buldum. Neden teslimiyetçilik olsunki. neticede sizin düşünceniz halisane.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI