25 Mayıs 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Anlaşılan iş sandığa kalıyor…
musakiroglu@mynet.com

Seçim arifesindeyiz ya… Aslında bu aralar sık sık siyasi yazmak, değerlendirmeler, yorumlar yapmak gerek. Ama ben bu sefer yorumdu, tahmindi pek yapmıyorum. Daha doğrusu yapamıyorum.

 Bazıları da soruyor; “Niye yazmıyor, neden tahminde bulunmuyorsun?” diyorlar.

 Yapmıyor olmam, ilgilenmediğim anlamı taşımasın. Bilakis ilgileniyorum, izliyorum. Hem de inceden inceye… Ama durum çok fena karışık… Gelen bilgiler birbiriyle acayip çelişiyor.

 Yıllardır her seçim arifesinde Ordu merkezde olsun, ilçelerinde olsun bazı dostlara sorar bilgi alırım.  Bu dostlarım genelde objektif bakar, gördüklerini bana objektif aktarırlar. Her birinden ayrı ayrı edindiğim bilgiler birbirine çok yakın, hatta tıpatıp aynı olur.

 Dedim ya bu sefer işler karışık. Aldığım bilgiler bir birinden çok uzak. Birbirinin çok tersi bilgiler.

 Ordu merkezden öyle bilgiler geliyor ki çöz çözebilirsen… Hala bir netlik, hala bir partinin diğerlerine karşı üstünlüğünü ifade eden çoğul bir kanaat oluşmuş değil.

 Bugün görüştüğüm ve CHP'nin durumunun iyi olduğunu söyleyen bir dostum iki gün sonra görüştüğümde AK Parti önde görünüyor derken, birkaç gün sonra aynı kişi bu sefer; AK Parti, CHP, MHP atbaşı gidiyor diyebiliyor.

 Yine benzeri durum Fatsa için de geçerli. Fatsa'da da hala bir netlik yok. Üç parti için Ordu'da ne deniyorsa Fatsa için de yaklaşık aynı şeyler söyleniyor.

Ordu ve Fatsa'ya göre Ünye daha belirgin, durum daha net görünebiliyor. Ünye'de, AK Parti'nin diğer iki partiye fark attığı bariz olarak kendini belli ediyor.

 2007 seçimleri öncesini hatırlıyorum. Seçime daha bir ay kala nerdeyse sonucu tam olarak kestirmek mümkündü. Hatta çıkartılacak milletvekili sayısını bile kestirebiliyorduk.

 Ama bu seçim öncesi öyle değil. Bu sefer özellikle Ordu ve Fatsa bölgesi, tahmin yapmayı zorlaştırıyor.

 Parti teşkilatları için seçim çalışmaları sırasında en ağır top genel başkanların gelip miting yapmalarıdır.

 CHP Genel Başkanı Sn. Kemal Kılıçdaroğlu Ordu'ya geldi mitingini yaptı. CHP ağır topunu kullandı. MHP Genel Başkanı sanırım gelmeyecek.

 Sıra AK Parti Genel Başkanı-Başbakan Sn. Tayip Erdoğan'ın Ordu'ya gelmesinde. 31 Mayıs'ta gelsin mitingini yapsın. AK Parti de ağır topunu kullansın. Sonrasında bakar bir değerlendirme yaparız.

 Ama dediğim gibi çok net, doğruya yakın değerlendirme yapmak bu seçim öncesi pek mümkün olmayacak.

 Anlaşılan iş sandığa kalıyor.

 Bu Haber 2147 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI