28 Mayıs 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Vatandaş hala toz ilaç vuruyormuş…
musakiroglu@mynet.com

 Fındık kurduna karşı toz ilaç attık yıllarca… Körükle, motorlu ilaç atıcılarıyla sabahın köründe her tarafı toza ilaca beledik.

 Sanırdık ki, bütün fındık kurtlarını öldürüyoruz. Böylelikle içi boş, koruk-delik fındıklardan kurtuluyor, kiloyu artırıyor, randımanı yükseltiyoruz…

 Rahmetli babam Orta Saraçlı'daki evin bahçesinde birkaç kovan arı yapardı. 1984 yılıydı, bir sabah evin önünde ağlarken buldum kendisini.

 Panik oldum, “Baba ne oldu, niye ağlıyorsun?” diye sordum. İç çekerek ağladığı için zar zor söyledi. Komşulardan birisi fındık bahçesine o sabaha karşı fındık ilacı vurdurmuş, arılar toz ilaçtan etkilenmiş, kovanın ağzında avuç avuç ölüyormuş. Onu görmüş babam, işte o yüzden ağlıyormuş.

 Gittim ben de baktım. Kovanların ağzı ve önü arı ölüsüyle kaplanmıştı. Tam bir vahşetti gördüklerim.

 O olaydan sonra babam bıraktı arıcılığı, bir zaman da ben sürdürdüm. İlaç mevsimi başlamadan arıları Akkuş-Dumantepe'ye götürüyor, ölmekten ancak böyle kurtarıyordum.

 Son yıllarda devlet tarımda toz ilaç kullanımını yasakladı. Sebebi ise; çevreye ve canlı sağlına verdiği ağır zarar olarak belirtildi.

 Önceki yıldı, avcılık da yapan çiftçi bir grupla konuşurken toz ilaç vurulması yasaklandıktan sonra nesli yok olmakta olan bazı kuşların, özellikle de karatavuğun hızla çoğaldığını söylediler.

 Bu konuşma sırasında duyduklarıma öyle sevinmiştim ki… “Bu iş tamam, kurtulduk şu ilaç belasından” diye geçirdim içimden

 Ancak, Ziraat Odası Ünye Şubesi Başkanı Sn. İsmail Şirin, gazetemizde de yayınlanan bir açıklama yapmış.

 Sn. Şirin açıklamasında diyor ki; “Yasak olmasına rağmen bazı ilaç satıcıları toz fındık kurdu ilacı satıyor. Bazı üreticiler de maalesef bunu satın alıyor, gidiyor bahçesine toz ilaç atıyor.”

 Sn. Şirin, açıklamasında ayrıca uyarıyor; “Hem satanlardan hem kullananlardan rica ediyorum, lütfen bu ilaçları satmasınlar, üreticilerimiz de bu ilaçları kullanmasınlar. Biz kuşlarımızı hep bu toz ilaçlar yüzünden kaybettik, zararlı diğer böcekler arttı. Kendimiz için ve gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakabilmemiz için duyarlılık göstermeliyiz.”

 Sn. Şirin, üreticilere/üyelerine ancak bu kadarını yapabilir. Bundan daha başka yapabileceği bir şey, bir yaptırım gücü yok.

 Burada asıl görev devletin kurumlarına düşüyor. Devlet, çıkarttığı yasaya sahip çıksın. Toz ilaç satan bayilerde inceleme yaptırsın, yakaladıklarına el koysun. Hala bu ilacı sattığı için bayiyi cezalandırsın.

 Ayrıca, ilgili devlet kuruluşları duyurular yapsın; camilerde hutbelerde vaizler konuyu dile getirsin.

 Çevresinde, mahallesinde, köyünde toz ilaç atanı görenler en başta kendisi, sonra çevresi ve torun-torbasının geleceği için gitsin şikayette bulunsun.

 Kısacası devlet; denetlemesini yapsın, yaptırımlarını uygulasın. Millet de duyarlılık göstersin katiyen toz ilaç atmasın, atanlar olursa ilgililere haber versin. Bu Haber 2283 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI