30 Mayıs 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Sn. Şahin"Altın Ordu" mücadelesi...
musakiroğlu@mynet.com

Altınordu, tarihteki Türk devletlerinden birinin adıdır. Devlet bu adı; Han çadırının üzerinin altın kaplama oluşundan dolayı almıştır.

 

Ortaokullu yıllarımda tarih dersinde ilk kez duymuştum bu adı. Güzel gelmişti kulağıma…

 

Sonra bu adı, Sn. İdris Naim Şahin'den; “Ordu'nun, bundan böyle Altın Ordu dönemini yaşayacağını” söylediğinde duydum yıllar sonra.

 

Sn. Şahin, bulduğu simge sözcük ve söz dizileriyle konuşmalarını etkinleştirip güzelleştirmeyi bilen bir siyasetçi. “Altın Ordu” söz dizisi de bunlardan birisi…

 

Sn. İdris Naim Şahin'in; Altın Ordu derken vurgulayıp dikkat çekmek istediği asıl konu; yatırım ve hizmetlerle Ordu'nun gelişmişlik seviyesinin yükseltilmesi, hayat standardının geliştirilmesi. Altın Ordu'yu böylelikle kurmak istiyor.

 

Ama bir şey daha var ki; bence asıl konu o. Ne derseniz? Sn. Şahin; Ordu'da büyük bir kampanya başlattı. Yılların ezberini bozma, Ordu, Ünye, Fatsa çekişmesini ara yerden kaldırma kampanyası.

 

Seçim çalışmaları için geldiği Ordu'da, hemen her yerde ve durumda bu konuya dikkat çekiyor. Bu çekişmenin ortadan kaldırılması mücadelesi veriyor.

 

Ordu'daki doğal üç bölge Ordu bölgesi, Fatsa bölgesi ve Ünye bölgesi her ne kadar bir vilayetin bütünü içinde yer alsalar da suni bir rekabetin içinde birbirlerini yıllardır sürekli çekiştirilmişlerdir.

 

Bunu kim ya da kimler yapmıştır? Bu üç bölgenin halkı kendi içlerinde sözleşmiş, diğer bölgelere düşman mı kesilmiştir? Hayır, asla bu işin başlangıç noktası halk değildir. Halk burada kışkırtılan kesim olmuştur.

 

Bu işi; asıl bu işten menfaati olan iş çevreleri, bürokrasi ve siyasetçiler başlatmış, körüklemiş, kışkırtmıştır.

 

Sonuçta öylesine bir ruhsal durum yaratılmıştır ki; bu üç bölge hiçbir zaman birbiriyle bir araya gelemez, birlikte bir vilayet içinde yaşayamaz anlayışı iyiden iyiye içselleştirilmiştir. Ve bu işin bu üç bölgeye getirisi, kArı olmamış, aksine bundan menfaat umanların küçük hesaplarına yaramıştır.

 

Sn. Şahin, kafasında kurguladığı “Altın Ordu”yu hayata geçirebilmek için asıl engelin bu üç bölge bölünmüşlüğü ve çatışması olduğunun bilince içinde hareket ediyor. Bunun içinde neşteri asıl bu noktaya vuruyor, buradaki ezberi bozup yok etmeye çalışıyor. Ordu Vilayeti içinde birlik ve beraberliğin tesisi için mücadele ediyor.

 

Valla ben şunu biliyorum; rahmetli babam bu çekişmenin içinde doğmuş, 80 yıl sonra bu çekişme sürerken dünyaya veda etmişti. Ben de bu çekişme içinde gözümü dünyaya açmışım, bugün 56 yaşımdayım ve hala çekişme devam ediyor. Hem de artarak…

 

Bu konuda bildiğim tek şey, inandığım tek doğru çekişmenin bir an önce son bulmasıdır.

 

Eğer Sn. İdris Naim Şahin, başlattığı bu kampanyada başarılı olursa asıl Altın Ordu işte o zaman kurulur. Gelecek yatırım ve hizmetler ise Altın Ordu'nun ‘altın miktarını' artırır.

 

 

 Bu Haber 1714 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI