10 Haziran 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ordu'da birlik"söylemi karşılık buldu mu?
musakiroglu@mynet.com

Bu dönem, seçim çalışmasında Ordu'da farklı bir söylem deneniyor. Ordu'nun merkez dahil 19 ilçesinin, aralarındaki rekabeti çekişmeyi bırakıp birlikte hareket etmelerinin getireceği yararlar ifade ediliyor.

 

Bu söylemin asıl özünü ise Ordu merkez, Ünye ve Fatsa arasındaki yıllara dayalı süregelen rekabet ve çekişmenin kaldırılması oluşturuyor.

 

Ordu merkeze, Ünye'ye ve Fatsa'ya bir şey kazandırmayıp bilakis çok şey kaybettiren bu çekişmenin artık son bulması için Ak Parti Genel Sekreteri ve Ordu Milletvekili Adayı Sn. idris Naim Şahin, seçim çalışmalarının başından bu yana sürekli olarak birliğe, birlikte hareket etmenin yararına dikkat çekiyor.

 

Peki, ne kadar başarılı oldu, Sn. Şahin'in bu söyle mi tuttu mu? Gerek Ordu merkez gerek Ünye gerekse Fatsa bölgesinde yaşayanlar; “Biz yanlış yapmışız, bundan sonra birlikte hareket etmeliyiz?” demeye başladılar mı?

 

Sn. Şahin'e göre; verdiği mesaj karşılık buldu, birlikte hareket etme düşüncesi kabul gördü.

 

Peki, gerçekten gördü mü? Yoksa Sn. İdris Naim Şahin siyaseten mi böyle konuşuyor?

 

Benim penceremden görünen şu;

 

1-   Birlik mesajı, duygularının ötesinde aklıselim hareket eden ancak sayıları çok fazla olmayan ileri bilinçteki insanlar üzerinde etkili oldu.                                                                                                                                                                                

2-   Diğer taraftan belirli bir kitlenin kafasında, “olabilir” işareti doğurdu.                                                    

3-   Esas çoğunluk ise saplantılarından vazgeçmediler, aynen devam ediyorlar.                                                    

 

Sn. İdris Naim Şahin, bu mücadelesiyle aslında Ordu'da en zor olanı gerçekleştirmeye soyundu. Öyle ki; Ordu ilinin her tarafını beş koldan hizmete boğmak bu işten daha kolaydır.

 

Çünkü bu işin temeli 90 yıl öncesine ta 1921'lere dayanır. 90 yıldan buyana bu üç bölge insanlarının beyninde öylesine bir psikoloji oluşturuldu ki; “Katiyen bu bölgeler birbiri için iyi düşünmez, kötülük düşünürler”  düşüncesi beyinlerin en içlerine ve ruhsal derinliklerin en dibine sanki İngiliz çivisiyle çakıldı.

 

Böyle kökü bir asra dayanan ve sürekli üstüne koyan ve bir takım güçler tarafından an be an canlı tutulup beslenen yanlış bir düşünceyi/saplantıyı iki ayda silmek, yok etmek hiçbir şekilde mümkün değildir.

 

Yalnız Sn. Şahin bu iki ayda çok önemli olan bir şeyi gerçekleştirdi. Kendisine güven duyulmasını, inanılmasını, saygı ve sevgi gösterilmesini sağladı.

 

İki ay önce Sn. Şahin'in boş konuştuğunu, kimseyi inandıramayacağını söyleyen Ordu'dan ve Fatsa'dan ‘akil insan' diyebileceğim dostlarım, bugün artık; “İdris Beyi dinlemek gerekir. Söyledikleri çok anlamlı sözler. Güven veriyor ve inandırıcı konuşuyor” demeye başladılar.

 

Eğer bir yerde birliktelik gerçekleştirilecekse bu birlikteliği gerçekleştirmek üzere öne çıkanlara inanmak ve güvenmek çok önemlidir. Yoksa ‘birlikti, birliktelikti' bu sözleri kimse dinlemez, aldırış etmez.

 

Sn. Şahin, şahsı etrafında doğurduğu bu güvenin ne olduğunu ne kadar olduğunu   12 Haziran akşamı, sandıktan çıkan oyla da gösterebilecek midir? İşaretler, kuvvetle gösterebileceği yönündedir.

 

Gelelim Ordu'da başlattığı birlik olma, birlikte hareket etme mücadelesine… Bunu başarabilir mi? Her ne kadar zor olsa da böyle bir zoru Sn. Şahin'den başka kimse gerçekleştiremez. Çünkü birlik olmak için gereken güven duygusu kendisi üzerinde oluştu. Bu saatten sonra gerçekleştirirse sadece Sn. Şahin böyle bir birlikteliği gerçekleştirir. Yoksa bu iş böyle sürer gider.

 

 

 Bu Haber 2519 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI